Dončićeva preprosta matematika

Košarka 22. Okt 20219:47 > 10:09 7 komentarjev
Luka Dončić je novo sezono odprl s porazom; foto: Guliverimage

Ena slaba tekma, na voljo jih je še 81, je hitro izračunal košarkarski zvezdnik Luka Dončić, potem ko je na prvi tekmi nove sezone z Dallasom moral priznati premoč Atlanti (87:113), sam pa je v 35 minutah dosegel 18 točk, 11 skokov in 7 asistenc.

Dejstvo, da je bil z 18 točkami, 11 skoki in 7 asistencami na gostovanju pri Atlanti ob odprtju svoje četrte sezone v ligi NBA podpovprečen, na svojevrsten način sicer priča o izjemni kakovosti Luke Dončića. A ob visokem porazu in priokusu slabe individualne ter ekipne predstave bi bila to tako slaba tolažba, da mu je ne bi ponudil nihče.

Po drugi strani 22-letni Ljubljančan tudi ni več zelenec, ki bi po slabem odprtju sklonil glavo. “Da, odigrali smo zelo slabo. A to je ena tekma. Odigrali jih bomo še 81 tekem,” je v umirjenem slogu dejal Dončić, ki je bil sicer boljši kot ob svojem krstu v ligi NBA, a slabši kot na uvodnih predstavah predhodnih dveh sezon.

Dončićeve prve tekme v sezoni

2018/2019 (poraz proti Phoenix Suns 100:121): 31 minut, 10 točk, 8 skokov, 4 asistence

2019/20 (zmaga proti Washington 100:108): 33 minut, 34 točk, 9 skokov, 3 asistence

2020/21 (poraz proti Phoenix Suns 102:106): 36 minut, 32 točk, 8 skokov, 5 asistenc

2021/22 (poraz proti Atlanti 87:113): 35 minut, 18 točk, 11 skokov, 7 asistenc

Dallas je vodil le v prvi četrtini. Nadaljevanje pa je minilo v znamenju popolne prevlade Atlante, pri kateri je ob kakovostni predstavi članov prve peterke pomemben delež prispevala tudi klop. Z 20 točkami je izstopal Cam Reddish. “Oni so zadevali, mi nismo. Tudi na obrambni ravni nismo bili dobri. Več kot očitno je, da moramo igrati bolje. Imamo nvo vodstvo. Čaka nas še veliko delo,” je priznal Dončić, ki ni naravnal strelske roke. Za tri točke je metal 2:7, za dve točki 4:10. Bil pa je stoodstoten pri prostih metih (4:4). “Tu sem, da igram. Biti moram bolj kreativen,” je dejal LD 77, ki je tokrat izgubil tudi pet žog.

Pri razbijanju Dončičevega igralnega ritma so pomembno vlogo odigrali tudi agresivni košarkarji Atlante. Tudi slovenski reprezentant je priznal, da je De’Andre Hunter opravil dobro delo. “Oteževal mi je igro. Poleg tega je svoje prispeval še v napadu,” je dejal Dončić, ki bo imel kmalu priložnost prvega popravnega izpita. Že v noči na nedeljo (1.30) se bo namreč Dallas udaril s Torontom.

Na nasprotnih straneh si bosta takrat prvič v teh barvah stala Dončić in Goran Dragić. Zato ne čudi, da je bil slednji ob nedavnem medijskem terminu kanadskega moštva deležen vprašanj o rojaku. “Luka je naravni talent. Zelo sem povezan z njim in njegovo družino,” je dejal Dragić in se vrnil tudi v leto 2018 ter nabor lige NBA. Dejal je, da so ga izpustili tisti, ki “se ne spoznajo na košarko”.

“Začetek je bil obetaven, a ko nam met ni stekel, smo popustili. Kljub porazu sem videl veliko dobrih stvari. Poleg tega je Atlanta odlična ekipa. Lani niso bili po naključju tako visoko,” je po prvem porazu dejal glavni trener Dallasa Jason Kidd.