Ljubljančani “se izgubljajo v kozarcu vode,” mladi Slovenci grejejo klop

Nadaljuje se kriza Cedevite Olimpije. Ob največjem letošnjem obisku v Stožicah so imeli slovenski prvaki v igri še vedno odločno preveč padcev, da bi vendarle prebili led in vpisali prvo evropsko zmago. O pomlajevanju, ki ga v klubu tako glasno poudarjajo od prvega dne, tokrat težko govorimo. Rotacija zgolj osmih košarkarjev pa v zaključku ni zmogla preobrata proti BC Wolves (78:86).

Za noč čarovnic se je v Stožicah zbralo več gledalcev, kot na prejšnjih dveh domačih tekmah v EuroCupu skupaj. Nekoliko številčnejša podpora, 2.477 navijačev bi sicer moralo biti v tej fazi projekta Cedevita Olimpija prej pravilo kot izjema, ni bila nagrajena z dobro košarkarsko predstavo. Zmaji so že v prvem polčasu pridelali kar 10 izgubljenih žog, od tega sedem v drugi četrtini in zadeli vsega eno trojko iz šestih poizkusov. Do konca se je izgubljenih žog, ki jih je bilo odločno preveč povsem neizsiljenih, nabralo 18. Glavni vodji ekipe Klemen Prepelič in Jaka Blažič sta do odmora ostala celo brez točke, kapetan je prvi koš dosegel šele v 33. minuti tekme.

“Vso tekmo smo igrali slabo. Preveč odprtih metov, preveč izgubljenih žog in preveč nervoze, predvsem z moje strani,” je bil po tekmi neposreden, kot smo od njega vajeni, najnovejši prišlek v zmajevem gnezdu, ki je tekmo sklenil s 13 točkami in osmimi asistencami, a tudi sedmimi izgubljenimi žogami.

Pomladitev z omejenimi minutami za najmlajše

O pomlajevanju, ki naj bi bilo gonilo letošnje sezone, tokrat težko govorimo. Zadnje tekme doprinos mlajših, ki naj bi letos prejemali večjo priložnost s ciljem, da se razvijejo v nosilce igre, zbuja vse več skrbi. Luka Ščuka, septembrski superpokalni junak Ljubljančanov, je sinoči prejel manj kot tri minute igre in zbral le tri osebne napake in eno izgubljeno žogo. Gregor Glas v dobrih 11 minutah ni dosegel točke, dovolil pa si je vzeti le en met iz igre. Rok Radović ni prišel na parket, potem ko se je v soboto po bolezni vrnil s štiriminutnim vložkom.

“Imamo veliko mladih igralcev, ki takšnih tekmovanj niso vajeni. Liga ABA je zahtevna, a evropski pokal je še bolj. Govorimo o porazu za osem točk, a 30 sekund pred koncem smo zaostajali le tri točke,” je ob tem z omenjanjem mlajših članov moštva, kot je to pred njim počel še vedno iz zdravstvenih razlogov odsotni glavni trener Simone Pianigiani, nadaljeval tudi pomočnik Andrea Turchetto.

Trojici Radović, Ščuka in Glas, ki jih v povezavi s pomlajevanjem italijanska strokovnjaka vsakič znova naštevata, na tekmah tega zaupanja trenutno ne uživa tudi v obliki igralnih minut. Velja dodati, da bo potrebno priložnost pričeti tudi bolje izkoriščati, kot denimo to počneta Karlo Matkovič in Amadou Sow, ki ju je po torkovem obračunu namestnik Pianigianija tudi izpostavil.

Gregor Glas je imel lani za Mornar v ligi ABA v povprečju na tekmo 11 metov na koš iz igre v 27 minutah. Letos za Olimpijo v EuroCupu in ligi ABA le 3,3 mete v 13 minutah igre.

Če odštejemo drobtinice, ki jih je v 5. krogu EuroCupa prejel Ščuka, je Turchetto proti Volkovom iz Vilne, ki so bili, mimogrede, prav tako močno oslabljeni in v Ljubljani med drugim igrali brez odkritja minulega svetovnega prvenstva Artursa Žagarsa, v rotacijo uvrstil zgolj osem košarkarjev. Kar šest jih je sicer vpisalo dvomestno število točk, a tudi to ni bilo dovolj. Sean Armand, Radović in Aleksander Šaškov so obsedeli, medtem ko prihodnost Zorana Dragića ob očitni kadrovski podhranjenosti ostaja nerazrešena.

Klobučar od rezervista do prve peterke

“Mislim, da so vse te stvari povezane. Ni rezultatov in res je bilo nekaj grših porazov, po drugi strani verjamem, da so razlog tudi poškodbe. En organizator igre nam je manjkal od začetka, nato se je poškodoval še drugi. Ostali poskušamo zapolniti luknjo. Trudimo se, predvsem z energijo. To je najpomembneje, kar bi moralo krasiti to ekipo,” je medtem dejal Jaka Klobučar, ki je sezono začel zunaj rotacije, a po sili razmer zadnja dva obračuna začel celo v prvi peterki. Proti Litovcem je v 19 minutah vpisal štiri točke in eno asistenco.

“Toliko vezanih porazov ni dobra stvar, a verjamem, da ko bomo začeli zmagovati, se bodo te zmage vrstile,” je dodal s 36 leti najstarejši član moštva, medtem ko je Turchetto pohvalil odnos svojih varovancev: “Analizo moramo razdeliti na izide in na naše predstave. Slednje so iz dneva v dan boljše. Ekipe brez pravega karakterja se ne bi vrnile po 15 točkah zaostanka. Velik napor je tudi, ko igralci igrajo na položajih, ki jih niso vajeni. Včasih se izgubimo v kozarcu vode, a gre za strukturne težave, ki jih je težko premostiti.”

Medtem ko se vrata za končnico v EuroCupu pripirajo že preden se je sezona dobro začela, bodo zmaji z boji konec tedna nadaljevali v ligi ABA. V tretji zaporedni domači tekmi v Stožice prihaja še Borac.