“Slovenska” Valencia nad zmaje na krilih velikega rekorda

Eurocup 20. Dec 202114:28 > 14:28 4 komentarji
Klemen Prepelič
Klemen Prepelič. Foto: Guliver image

Pred Cedevito Olimpijo je obračun z najbolj slovensko neslovensko ekipo v EuroCupu. V torek namreč zmaji gostujejo v Valencii, kjer si kruh služita dva slovenska reprezentanta, Klemen Prepelič in Mike Tobey.

Valencia Basket, še lani evroligaš, se želi ekspresno vrniti med osemnajsterico najboljših klubov na stari celini. Katalonci sodijo v ožji krog favoritov za uvrstitev v finale EuroCupa, kar tudi prinaša vstopnico za Evroligo v sezoni 2022/23.

Sezona se sicer ni začela po željah kluba ob Sredozemskem morju. Že kmalu so ostali brez treh ključnih členov zasedbe, ki ji poveljuje strateg Joan Peñarroya Victorja Klaverja ter dveh slovenskih reprezentantov, Klemna Prepeliča in Mika Tobeyja. To se je seveda poznalo tudi na rezultatih v prvih mesecih sezone.

“Nor” rekord

V španskem prvenstvu ima Valencia na računu trenutno sedem zmag in šest porazov. V zadnjem krogu je po tesni končnici nesrečno izgubila proti Rio Breoganu, neposrednemu tekmecu za končnico (97:98), kamor se uvrsti najboljših osem moštev. Trenutno zaseda 9. mesto.

Nadvse neverjeten je podatek, da je Valencia v zadnji četrtini nedeljskega ligaškega obračuna tekmecu nasula kar 47 točk (47:23), a kljub temu izgubila, saj je po treh četrtinah zaostajala visokih 25 točk. Prav ste prebrali, v desetih minutah so Katalonci dosegli kar štiriinsedemdeset točk, kar je nov rekord španske prve lige v eni četrtini.

Največ točk v eni četrtini v španski ligi Endesa:

1. Valencia Basket proti Rio Breogan: 47 točk (sezona 2021/22)
2. Tenerife proti Murcii: 43 točk (2020/21)
3. Menorca proti Valladolidu: 42 točk (2007/08)

Prvi strelec Valencie je bil sicer Prepelič, ki je prispeval 24 točk (za dve: 2/3; za tri: 4/12; prosti meti: 8/8), s šestimi asistencami je bil tudi najboljši podajalec domačega moštva.

Vrhunci tekme Valencia – Rio Breogan:

Vroči Prepelič

Tako Prepelič kot Tobey sta to sezono izpustila že precej tekem, a sta znova na parketu. Dlje je manjkal naturalizirani Američan, ki se je po kar trimesečni odsotnosti zaradi težav v medeničnem obroču, v začetku novembra je prestal tudi operacijo, na parket vrnil šele 12. decembra. To sezono je odigral šele štiri uradne dvoboje, dva pred in dva po poškodbi.

Tobey se je proti Benečanom vrnil s 16 točkami in osmimi skoki, a kljub temu z Valencio utrpel poraz. Na zadnji prvenstveni tekmi pa je na parketu preživel le osem minut in v tem času pobral tri odbite žoge.

Prvi strelec Valencie je sicer Prepelič, ki je zaradi poškodbe gležnja izpustil slaba dva meseca košarke. V EuroCupu ima na petih tekmah povprečje 15,4 točke na dvoboj. V španskem prvenstvu je odigral šest tekem, njegovo povprečje pa znaša 16,2 točke. “Prle” je to sezono v odlični strelski formi, le na uvodni tekmi sezone v španskem superpokalu ni vpisal dvomestnega števila točk.

Klemen Prepelič je novembra s 30 točkami poskrbel za zmago Slovenije proti Švedski. Foto: Fiba

Kot nevarnejše velja izpostaviti še Bojana Dubljevića, Martina Hermannssona in Jasiela Rivera. Še naprej pa Peñarroya čaka na vrnitev velike okrepitve iz Barcelone, ki pa se prav tako spopada z zdravstvenimi težavami. Victor Claver, izkušeni reprezentant in nekdanji član Portland Trail Blazers v ligi NBA, se je namreč poškodoval že pred začetkom EuroCupa in v dveh mesecih še ni zacelil levega gležnja.

Težave zaradi virusa

V Valencii so se v prejšnjem tednu sicer spopadali s precejšnjimi težavami povezanimi s pandemijo, ki jim je onemogočala tudi normalne treninge. Zaradi širitve virusa po slačilnici je bila tekma 7. kroga evropskega pokala med Valencio in Bursasporjem tudi odpovedana, ker Katalonci niso imeli na voljo vsaj osem košarkarjev.

Virus je zarezal tudi v trenerski štab, tako je na stranskem tiru pristal glavni strateg Peñarroya, ki je manjkal tudi na zadnji ligaški tekmi proti Breoganu. Ali bo na voljo za dvoboj proti Cedeviti Olimpiji, trenutno še ni znano.

Valencia gre v tekmo v precej boljšem položaju. Po šestih odigranih tekmah je pri štirih zmagah in s tekmo manj na 4. mesto skupine B. Zmaji pa so po dveh zmagah, s katerima so startali v novo sezono, nanizali že pet zaporednih porazov ter si z Bourgom in Promitheasom deli dno.