Vlatko Čančar je peti Slovenec, ki se je uvrstil v finale lige NBA in ima priložnost, da postane četrti, ki bi nato tudi osvojil šampionski prstan. Sprehodili smo se skozi zgodovino in preverili, kako so se v dosednjih finalnih nastopih odrezali njegovi predhodniki.
V finale najmočnejšega košarkarskega tekmovanja na svetu se je Vlatko Čančar uvrstil z Denverjem, za lovoriko pa se bo pomeril z Bostonom ali Miamijem, ki na Vzhodu še nista zaključila konferenčnega finala. Čeprav je Vročica vodila že s 3:0, so se Kelti vrnili na zmago zaostanka. Šesta tekma serije bo v noči na nedeljo v Miamiju.
26-letni Koprčan, čeprav je v svoji četrti sezoni čez lužo užival daleč največje zaupanje trenerja Mika Malona, v končnici ni v ospredju. V rednem delu je v povprečju igral slabih 15 minut na tekmo in zaigral na 60 obračunih. V izločilnih bojih je na 15 tekmah vpisal le štiri nastope. Prejel je drobtinice. Na vseh štirih tekmah je skupno namreč na parketu preživel le devet minut in 34 sekund.
Težko je pričakovati, da bi se njegova vloga v finalu bistveno spremenila. Vsaj ne, če ne bo vmes posegla tudi kakšna poškodba. V seriji proti Los Angeles Lakersom v konferenčnem finalu zahodne konference denimo ni dobil priložnosti za igro. Slovenski ljubitelji košarke si lahko le želimo, da bo Vlatko postal peti Slovenec, ki se je ne le uvrstil, temveč tudi okusil slast igranja v velikem finalu lige NBA.
Vujačić daleč pred vsemi
Do danes so v finalu zaigrali Rašo Nesterović, Beno Udrih, Saša Vujačić in Goran Dragić, kar je lep uspeh ob upoštevanju, da se je čez lužo v vsej zgodovini prebilo le enajst Slovencev. Skupno so se na zadnje dejanje sezone uvrstili sedemkrat in odnesli kar pet prstanov. Udrih in Vujačić se lahko kot edina pohvalita z dvema. Vse so osvojili v obdobju od leta 2005 do 2010, ko zgolj v sezoni 2005/06 Slovenija ni imela predstavnika v finalu.
Skupno so slovenski košarkarji v finalih zbrali 31 nastopov (16 zmag in 15 porazov). Z naskokom najizkušenejši je Vujačić, ki je v finalu igral kar tri sezone v nizu. Od leta 2008 do 2010 je Lakerse zastopal na vseh 18 finalnih obračunih. Vsi ostali Slovenci skupaj so torej zbrali kar pet tekem manj.
Vujačić je prav tako rekorder v številnih kategorijah. Je najboljši strelec (71), skakalec (21) in asistent (12) med Slovenci, prav tako je pobral največ odbitih žog (21), zadel največ metov iz igre (24/68), največ trojk (12/36) in prostih metov (11/13). Zadnja dva, ki ju je zadel, sta še danes močno vtisnjena v spomin vseh navijačev znamenite zlato-vijoličaste zasedbe.
2004/05: Rašo in Beno zmagoslavno prebijeta led
Usoda je želela, da bo franšiza, ki je prvič do naslova popeljala tudi dva Slovenca, postala San Antonio Spurs. Najbolj evropska med vsemi tridesetimi v ligi NBA. Z legendarnim trenerjem Greggom Popovichem, ki je v ZDA rojeni sin srbskemu očetu in hrvaški materi. Čeprav je bil nekdanji odlični center in danes sekretar Košarkrske zveze Slovenije Rašo Nesterović v San Antonio pripeljan kot zamenjava za Davida Robinsona - verjetno vsi poznamo zgodbo o Popovichevem obisku Ljubljane - v finalnem obračunu proti Detroitu ni imel velike vloge. Rašo se je namreč že pred končnico poškodoval in izgubil mesto prvega centra.
Serija z Detroitom, ki je z obrambno naravnanimi zvezdniki kova Ben Wallace, Chauncey Billups in Rasheed Wallace branil naslov, je trajala vseh sedem tekem. Finalni izid 81:74 na odločilni tekmi o košarki, ki se je igrala, pove dovolj. V zadnjo četrtino sta se moštvi podali izenačeni. Ključna za takrat tretji naslov v zgodovini franšize sta bila Tim Duncan and Manu Ginobili. Udrih je v finalu vpisal pet in Rašo štiri nastope. Na sedmi tekmi nista igrala.
2006/07: Udrih prvi Slovenec z dvema prstanoma
Leto po naslovu se je Nesterović poslovil od Spursov, ostal je le še Beno, ki je v sezoni 2006/07 še drugič okusil slast zmage in izkupiček Slovencev v finalih povišal na tri od tri. Tokrat je imel San Antonio lahko delo. Na zadnjem dejanju sezone se mu je nasproti pojavil vzhajajoči zvezdnik košarke, ki je danes rekorder po številu doseženih točk, LeBron James. Pri komaj 22 letih še ni bil takšna sila in bil v finalu s Clevelandom pometen s parketa.
Udrihova vloga je že tretje leto s Spursi stagnirala. V končnici celo močno zmanjšala. Tako mu je Popovich v finalu namenil vsega 73 sekund igre, medtem ko na tretji in četrti tekmi serije sploh ni zaigral. Njegova statistika je ostala povsem prazna. Podobno kot leta 2005, tudi tokrat težko govorimo o večji vlogi slovenskega košarkarja v velikem finalu. A v statistiko gredo le zmage in porazi, Udrih si je v tretji sezoni v ligi NBA še drugič nadel šampionski prstan.
2007/08 - 2009/10: Dva prstana in dva odločilna prosta meta Vujačića
Brez dvoma največji pečat v finalih lige NBA je pustil Saša Vujačić. Leta 2008, v svoji četrti sezoni čez lužo, se je z Lakersi v finalu pomeril proti Bostonu. Spopad dveh najuspešnejših franšiz in velikih tekmecev so dobili Kelti, ki so bili s Kevinom Garnettom, Rayjem Allenom in Paulom Piercom močan nasprotnik. Vujačić je s strani legendarnega stratega Phila Jacksona prejel dobrih 14 minut igre na tekmo in v tretji tekmi serije postavil še do danes stoječi rekord Slovenca po številu točk na finalni tekmi - 20 točk.
Jezerniki so se leto pozneje vrnili v finale. Tokrat jim je z Orlandom nasproti stal Dwight Howard, a izjemni Kobe Bryant je bil nezaustavljiv in znamenito franšizo popeljal do zmage s 4:1 v seriji. To leto je Vujačić igral precej manj, a vendarle na parket znova vstopil na vseh dvobojih finala. Kljub temu točke ni dosegel.
Leta 2010 se je odvila eden najbolj razburljivih in napetih finalnih serij v zgodovini lige NBA. Šlo je za ponovitev finala iz sezone 2007/08. Boston je imel kar dve zaključni žogici za rekordni 18. naslov, a obe zapravil. Lakersi so v Staples centru za izenačenje na 3:3 najprej visoko slavili. Na odločilni sedmi tekmi je bil jeziček na tehtnici prav Vujačić.
Košarkarji LA Lakersov so na zadnjem dejanju vstali kot feniks iz pepela in nadoknadili 13 točk zaostanka. V zaključku je Jackson v igro poslal tudi Slovenca, ki se ga je v mestu angelov prijel vzdevek "The Machine" (stroj). Prav nanj so pri vodstvu z 81:79 odigrali Lakersi, Mariborčan pa je z dvema prostima metoma 11 sekund pred koncem zapečatil usodo Bostona. To sta bili njegovi edini točki na tekmi, a se ju navijači kluba še danes dobro spominjajo.
2019/20: Dragićeva nesrečna poškodba
Od vseh štirih Slovencev, ki so se do sedaj uvrstili v finale lege NBA, je imel največjo vlogo zadnji - Goran Dragić. Zlati kapetan Slovenije z EuroBasketa 2017 je leta 2020 v končnici igral morda svojo najboljšo košarko v karieri. Blestel je že v prvem krogu ob "metli" proti Indiani, ko je na vseh štirih tekmah vpisal vsaj 20 točk. Nadaljeval je proti Milwaukeeju in Bostonu. Slednjemu je v konferenčnem finalu Vzhoda na štirih od šestih tekem nasul vsaj 22 točk.
V finalu končnice, ki se je igrala v mehurčku v Orlandu, ga je nasproti z Jezerniki pričakal LeBron. Že sredi druge četrtine prve tekme serije je Dragić staknil sila neugodno poškodbo. Natrgal si je mišico (plantar fascia) v spodnjem delu levega stopala. Čeprav Goran velja za enega najbolj trdoživih in trmastih košarkarjev v ligi NBA, je bila bolečina preprosto premočna, da lahko pomagal svojim soigralcem.
Boginja fortuna tisto leto zagotovo ni bila na strani Miamija, saj sta se s poškodbo bojevala tudi druga dva stebra ekipe, Jimmy Butler in Bam Adebayo. Goran se je mnogo prehitro vrnil na šesti tekmi serije, ob zaostanku z 2:3. Vidno poškodovan ni zmogel prikazati košarke, ki je Vročico pomagala popeljati do finala. Šel je čez mejo, a zdržal le slabih 19 minut in svoj zadnji finalni nastop sklenil s šestimi točkami in porazom. Sanje o naslovu so bile končane.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje