Zimzeleni Llull junak Reala ob čudežnem naslovu (VIDEO)

Evroliga 21. Maj 202313:10 > 21:12 1 komentar

Real Madrid je še enajstič v zgodovini osvojil evroligo. Za tokratni naslov se lahko zahvali Sergiu Llullu, ki je svoj prvi in edini koš na tekmi zadel tri sekunde pred koncem za velik preobrat galaktikov. Madridčani so Olympiacos ugnali z 79:78. Tretje mesto so osvojili košarkarji Monaca, ki jim je po polfinalnem porazu ostalo več moči in motiva od Kataloncev (78:66).

Če smo se v zadnjih letih česarkoli naučili, je to, da se Real Madrida nikoli in nikdar ne odpisuje. To se je vnovič potrdilo v letošnjem finalu evrolige, v katerem so Madridčani večino dvoboja zaostajali, a naposled po norem preobratu v zadnji minuti še enajstič v klubski zgodovini dvignili lovoriko. Real je dvajsetič igral v finalih, Grki šestič in ostajajo pri treh naslovih.

Olympiacos je še dve minuti pred koncem povedel za šest, ko je Isaiah Canaan zadel za 78:72, a kaj, ko so bile to tudi zadnje točke Grkov. Nato so vajeti igre znova v svoje roke prevzeli neizkušenejši člani Reala. Najprej je Sergio Rodriguez razliko stopil na točko. Po novem mrku Olympiacosa je imel beli balet za zadnji napad še 12 sekund.

Žogo je vzel Sergio Llull, ki je bil do tega trenutka še brez točke! 35-letna klubska legenda je kljub dobremu kritju zadela iz težkega položaja v visokem loku. Drugače se ni moglo končati.

Vrhunci tekme Real – Olympiacos:

MVP zaključnega turnirja je bil Edy Tavares, ki je v finalu vpisal 13 točk in 10 skokov. Rodriguez pa je bil s 15 točkami in tekmo sezone prvi strelec galaktikov, dodal je še 9 asistenc. “V nič” je tako šla izjemna partija Sashe Vezenkova, ki je na drugi strani tekmo končal z 29 točkami, 9 skoki in 4 asistencami.

Real Madrid se iz Kaunasa vrača z dvojno krono, saj je bil najboljši tudi med mladinci; 18-letni Domžalčan Jan Vide, ki je član španskega velikana, je bil izbran za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja.

MVP zaključnega turnirja Edy Tavares. Foto: Euroleague basketball

Olympiacos bolje začel

Prvo četrtino velikega finala je bolje odigral Olympiacos. Po uvodnih 9:9 so Grki zagospodarili na parketu, po trojki Isaiaha Canaana in košu Sashe Vezenkova se je na semaforju izpisalo že 19:10. Chus Mateo je bil primoran vzeti že drugo minuto odmora, a Olympiacos je ostal vroč. Po novem košu Vezenkova je prednost narasla že na +12. Pred koncem prvega dela so Madridčani preko zimzelenega Rudyja Fernandeza in Maria Hezonje vendarle odgovorili in znižali na 24:17.

V drugi četrtini je Real nadaljeval silovito. Fabien Causer je delni izid v korist galaktikov povišal na 9:0, prednost se je stopila že na tri točke. Kmalu je Edy Tavares izpod obroča najprej izenačil izid, Sergio Rodriguez pa zadel za prvo vodstvo Reala po uvodni minuti tekme.

Igra Olympiacosa se je v tem delu tekme povsem razpadla, pričakovano se je z minuto odmora odzval Georgios Bartzokas, po kateri so Grki le začeli zadevati. Sredi drugega dela je prvič v igro prišel tudi Anthony Randolph in prispeval trojko za 37:36. Zdelo se je, da gre Realu vse skozi obroč, predvsem je bil vroč Hezonja, a zdaj so znova zadevali tudi Grki. Shaquielle Mckissic pa je s trojko poskrbel za 45:45 ob polčasu.

Grki po polčasu diktirali tempo …

Drugi polčas je s trojko za svoje prve točke odprl Džanan Musa, na drugi strani je nemudoma odgovoril Canaan. Slednji je bil nezaustavljiv. Kmalu je zadel že svojo peto trojko in nato zadel še po protinapadu iz težkega položaja za 57:52. To je bila tudi najvišja prednost Grkov v tretji četrtini, saj so Madridčani držali korak. Pomembno trojko je 2:20 pred koncem tega dela obračuna zadel Nigel Williams-Goss in že nekaj sekund pozneje izid poravnal na 59:59. Po košu Kostasa Sloukasa so vendarle Grki v zadnji del vstopili s 4 točkami naskoka.

Natanko 8:12 pred iztekom časa je trojko z ogromne razdalje zadel Vezenkov, s čimer je svojo bero točk povečal že na 25 in hkrati poskrbel za +7 Olympiacosa (68:61). Klub iz Pireja se je prav po zaslugi Vezenkova na vse pretega poskušal odlepiti, a sta stik držala Causer in Rodriguez. Slednji si je sicer dobre tri minute pred koncem privoščil neumnost, ko je brez potrebe nad Canaanom napravil osebno napako, Mateo pa je zaradi jeze ob parketu prejel tehnično, Olympiacos je povedel s 76:70.

… A zadnjo besedo je imel Sergio Llull

V Žalgirio Areni smo videli vroč zaključek. Ko se je zdelo, da so Grki skoraj že prvaki, so malce zatajili v napadu, na drugi strani je to s trojko kaznoval Chacho in Real približal na točko! Olympiacos ja zapravil nov napad, Realu je tako pripadla zadnja akcija tekme, po minuti odmora je na uri ostalo 12 sekund. Žogo je vzel Sergio Llull in v visokem loku zadel za 79:78! Ostale so tri sekunde. Bartzokas si je zamislil akcijo na Sloukasa, a žoga je zgrešila cilj. Real je enajstič prvak Evrope.

Med delivci pravice je bil tudi slovenski sodnik Sašo Pukl.

Monaco do zgodovinskega tretjega mesta

Monačani so v tekmi za tretje mesto pobegnili bo koncu prve četrtine in se niso več obračali nazaj. Brez dvoma je dvoboj več pomenil klubu iz kneževine, ki je v evroligi nastopal šele drugo leto in se sploh prvič prebil na zaključni turnir četverice.

Pri Monacu se je vseh 12 igralcev vpisalo med strelce. S 14 točkami je bil najuspešnejši Matthew Strazel. Sicer sta oba stratega rotaciji razširila in na parket poslala tudi tiste, ki v polfinalu niso dobili veliko priložnosti. Vključno z Mikom Tobeyjem, ki v petek proti Realu ni zaigral. V 12 minutah je vpisal 2 točki. Prvi strelec dvoboja je bil sicer s 15 točkami Nikola Mirotić, največji dolžnik Barce ob petkovi zaušnici.