Helios namučil ranjeno Olimpijo (VIDEO)

Košarka 24. Maj 202420:27 2 komentarja

Košarkarji Cedevite Olimpije so v Domžalah prišli do prve zmage v finalni seriji državnega prvenstva (94:87), a so za prvi korak na poti do načrtovane zvezdice trepetali vse do konca.

Čeprav so se Cedeviti Olimpiji v tej sezoni prekrižali številni načrti, pa je bilo že pred prvim sodniškim metom prve finalne tekme jasno, da bo vse drugo kot gladka zmaga Ljubljančanov, ki so tudi v Domžale pripotovali v oslabljeni zasedbi, veliko presenečenje. Helios bi zanj lahko poskrbel že na prvi tekmi. Proti ranjenim prvakom je bil vse do zadnje minute v igri za presenečenje. Naposled pa sta tehtnico na ljubljansko stran nagnila Cobbs in Omić.

”V glavi mi ostaja spomin na zadnjo minuto, ko smo imeli priložnost, da znova izenačimo ali povedemo. Žal mi je tudi zgrešenih prostih metov. Po drugi strani pa moram čestitati svojim košarkarjem, ki so dali res vse, kar je bilo v njihovi moči, da presenetijo. Borili so se z boljšim in bolj izkušenim tekmecem. Nič jim ne morem zameriti,” je po porazu dejal trener Heliosa Damjan Novaković.

”Razumem sproščenost tekmecev. Gre za dobro strelsko ekipo, ki pa je zadevala še več kot sicer. Vseeno smo na koncu pokazali dovolj čvrstosti za zasluženo zmago. Čutili smo pritisk, še vedno imamo zdravstvene težave, a smo nekako zdržali,” pa je razmišljal trener Olimpije Zoran Martić in dodal: “Ni še konec. Imamo eno zmago. Potrebujemo tri.”

Domžalčani so po uvodnem ekspresnem zaostanku (0:7) z visoko stopnjo energije in odločnostjo v skoku zlahka vzpostavili ravnotežje. Na krilih Roka Nemaniča in Tiborja Mirtića so ob nekaj nihanjih držali korak s favoriziranimi tekmeci, nato pa sta v tekmi neprepričljivih obramb svoj strelski delež prispevala še Blaž Mahkovic in Perttu Blomgren. Ljubljančanom ob tem nikakor ni uspelo razviti igre po globini, tako da je bil rezultat prvega polčasa ob velikem naprezanju Zorana Dragića in Jake Blažiča izenačen (48:48).

V tretji četrtini so zmaji začeli postopoma uveljavljati premoč. V obrambi so zapolnili raketo, a vseeno pazili tudi na zunanje položaje, v napadu pa se je Blažiču priključil še Alen Omić. Na polovici tretjega dela tekme je Olimpija vodila z rezultatom 62:53 in imela zgledne možnosti za pobeg. Zapravili so jih ob nizu napak in zgrešenih metov, tako da so gostitelji tudi ob vstopu v zadnji del tekme ohranili zgledne na zasuk. Doseči so ga poskušali predvsem s pomikom napadalnega težišča in nizom poskusov za tri točke.

Po kar šestih trojkah je Helios štiri minute do konca po daljšem času znova povedel (83:82). A ko je strelski navdih usahnil, je Novakovićeva četa ostajala brez prave alternative. Ljubljančani so medtem znova zavladali v skoku in začeli staviti na prodore. Povedli so s petimi točkami naskoka (88:83), Helios pa se je v igro vrnil, ko se je na parketu ob obrambni akciji Blažiča zaiskrilo in so gostje prejeli dve tehnični napaki.  Do preobrata nato ob rutiniranem ljubljanskem zaključku le ni prišlo.

Finalna serija, v kateri mora ekipa za zmagoslavje zbrati tri zmage, se bo nadaljevala v nedeljo v ljubljanskem Tivoliju. Tudi tekmo, ki se bo začela ob 17.30, si boste v neposrednem prenosu lahko ogledali na SK.

Kansai Helios Domžale – Cedevita Olimpija 87:94 (24:26, 24:22, 17:24, 22:22)

Dvorana ŠD Domžale, gledalcev 1500, sodniki: Krejić (Kranj), Zupančič (Ljubljana), Krajnc (Domžale).

Kansai Helios: Blomgren 4, Mirtič 9, Nemanič 16 (1:1), Mahkovic 15 (7:9), Daneu 5, Bernard 19, Zemljič 9, Copot 7 (0.2), Sirc 3 (1:1).

Cedevita Olimpija: Stewart 7, Radičević 8, Blažič 16 (1:2), Ščuka 6 (2:2), Omić 20 (8:10), Cobbs 8 (2:2), Jones 7 (3:4), Klobučar 3, Dragić 19 (5:6).

Prosti meti: Kansai Helios 9:13, Cedevita Olimpija 21:26.

Met za tri točke: Kansai Helios 16:36 (Nemanič 5, Bernard 5, Zemljič 3, Mirtič, Copot, Daneu), Cedevita Olimpija 9:29 (Blažič 3, Dragić 2, Radičević 2, Stewart, Klobučar).

Osebne napake: Kansai Helios 21, Cedevita Olimpija 22.