Konec medenih tednov v Dallas Mavericks

Košarka 5. Mar 20245:00 0 komentarjev
Luka Dončić
Foto: Profimedia

Košarkarji Dallas Mavericks so v zadnjem obdobju zapadli v novo krizo. Niz sedmih zmag, ki je sledil dvema februarskima menjavama, je bil hitro pozabljen. Medtem ko Luka Dončić še naprej polni statistiko, so Teksašani postali celo najslabša obramba lige NBA.

Medenih tednov, ki so sledili po dvojni menjavi na zadnji dan trgovanja, je konec. Teksašani so se tudi z dvema velikima okrepitvama vrnili v stare tirnice. Po sedmih zaporednih zmagah, ki so bile, roko na srce, bodisi proti večinoma močno zdesetkanim bodisi najslabšim moštvom lige, je Dallas na zadnjih petih dvobojih vpisal štiri poraze. V tem nizu je prejel kar 637 točk, najmanj v nedeljo zvečer, ko mu je Philadelphia nasula še vedno velikih 120 točk.

Praktično edina konstanta v tem času je Luka Dončić. V nedeljo je postal celo šele četrti igralec v zgodovini lige NBA, ki je na treh zaporednih tekmah vpisal trojnega dvojčka z vsaj 30 točkami, a kar dva sta prišla v porazih. Tudi slovenski zvezdnik je bil sicer proti 76ersom, ki so igrali oslabljeni, saj so bili brez poškodovanega Joela Embiida, del težave na obrambni strani parketa in v zaključku močno popustil. Glede na breme, ki ga znova nosi skoraj sam, morda to niti ni takšno presenečenje, saj je to sezono Luka sicer pokazal, da je lahko tudi na tej strani parketa sposoben solidne igre.

Igralec februarja!

V noči na torek je iz ZDA prišla nova potrditev Dončićeve izjemnosti. Ljubljančan, ki je v februarju v povprečju dosegal 33,4 točke, 9,6 skoka in 10.3 asistence, je bil izbran za igralca meseca zahodne konference. Vzhod je za junaka meseca okronal Jaysona Tatuma.

Brez Dončića globoko v rdečih številkah

Na zadnjih petih tekmah je bil Dallas, ko je bil na igrišču tudi Dončić, povsem enakovreden tekmec nasprotnikom v 187 minutah igre. V zgolj 53 minutah, kolikor jih je preživel na klopi, pa so tekmeci Mavse nadigrali za kar 45 točk. Proti Phillyju je imel Luka +/- pri plus devet, medtem ko so njegovi soigralci v zgolj osmih minutah, kolikor mu je počitka namenil Jason Kidd, boj na parketu izgubili za 13 točk.

“Pravkar smo bili v Bostonu, moram jih pohvaliti. Tudi oni niso kar naenkrat začeli zmagovati in osvajati naslove. Najprej so morali trpeti. Trenutno pa trpimo mi. Moramo ostati skupaj in ohraniti pozitiven odnos ter razumeti, da takrat, ko nam gre žoga skozi obroč, smo zelo dobri,” je po porazu dejal Kidd. Boston je sicer resda že nekaj let ena boljših ekip lige, a naslova ni osvojil od leta 2008.

Jason Kidd, trener Dallas Mavericks
Jason Kidd. Foto: Profimedia

Gafford po izjemnem začetku obsedel

Po sanjskem začetku novega centra Daniela Gafforda, ki je na prvi tekmi v dresu Dallasa zablestel z 19 točkami in 10 skoki, je prišlek iz Washingtona zdaj pogosto pritrjen na klop. Na zadnjih štirih tekmah je prejel le 51 minut igre. Ker oba z Dereckom Livelyjem težko v obrambi prevzemata na zunanjih položajih in v napadu ne odpirata rakete z metom z razdalje, se je Kidd pogosto vrnil k izbiri Maxija Kleberja tudi na položaju centra.

Gafford je za Dallas zaigral na devetih tekmah in v povprečju na parketu preživel le slabih 17 minut, v tem času je vpisal 8,2 točki, 6,8 skoka in 1,2 blokade na dvoboj.

Druga okrepitev prejšnjega meseca P.J. Washington, ki se je nemudoma ustalil v začetni peterki, v Dallasu igra celo več kot je v Charlottu. Minutaža je poskočila z 29,7 na 31,9 minute na tekmo, v povprečju pa vpiše 11,6 točke in 5,2 skoka. Za tri sicer za zdaj meče podpovprečnih 28 odstotkov, čeprav ima v Teksasu precej bolj odprte mete, kot jih je imel na voljo v Charlottu. S prejšnjim moštvom je povsem odkrit izza črte zadel 36,4 odstotka metov, v Dallasu je odstotek strmoglavil na 29 odstotkov.

Daniel Gafford
Gafford se je sprva odlično ujel z Luko, a njegova vloga je vse manjša. Foto: Profimedia

Dodatno težavo trenutno predstavlja tudi Tim Hardaway. Prvi mož s klopi naj bi bil predvsem prepotrebna napadalna iskra, ki pa je v zadnjem obdobju povsem ugasnila. Huda strelska kriza traja že 14 tekem. V tem obdobju je iz igre zadel katastrofalnih 34,2 odstotka metov, od tega za tri 31,2 odstotka. Za povprečje 10,2 točki na tekmo porabi kar 10,6 meta iz igre.

“Vsi se zavedamo, da Tim trenutno ne zadeva. Zaupamo mu, da se bo pobral iz luknje. Lepota športa je, da ti mora najprej spodleteti, preden si lahko uspešen,” se je z nenavadno izjavo glede Hardawaya odzval glavni trener Mavericksov. Tim je vendarle 31-letni veteran, medtem ko bi podoben komentar prej pričakovali za 21-letnega Jadena Hardyja, ki pa je zadnje tekme povsem na stranskem tiru.

Obramba se je sesedla na dno lige NBA

Kidd, ki se že drugo sezono spopada s številnimi kritikami na svoj račun, bo moral v nadaljevanju predvsem najti način, kako bolje izkoristiti Livelyja in predvsem Gafforda, ki jima vse manj zaupa.

Teksašani imajo trenutno šele 22. obrambo lige (obrambni indeks 117). Po dvojni menjavi je sprva kazalo dobro, a zdaj se kaže, da je bil to bolj plod lažjih nasprotnikov. Na zadnjih petih tekmah je Dallas celo najslabša obrambna ekipa lige (obrambni indeks 125,6), kar je slabše celo od Washingtona, bivšega moštva Gafforda in zadnji mesec najslabše ekipe lige, ki na zmago čaka že 14 tekem.

“Če žoga ne gre skozi obroč, se moramo vprašati, kaj lahko naredimo v obrambi. To je nekaj, kar mora dati skozi vsaka mlada ekipa in kar trenutno doživljamo mi,” je bil tudi glede porazne igre v obrambi nejasen ameriški strateg.

Dallas ima do konca rednega dela še 21 tekem, razpored pa še zdaleč ni enostaven. Devet tekem bodo odigrali doma in 12 v gosteh. Od ekip, ki so še v boju za končnico, se morajo Dončić in druščina pomeriti še z Oklahomo (2x), Indiano, Miamijem (2x), Chicagom, Golden Statom (3x), Denverjem, Sacramentom (2x) in Atlanto. Od ekip iz “spodnjega doma” pa Mavse čakajo še dvoboji proti Detroitu (2x), San Antoniu, Utahu (2x), Houstonu (2x) in Charlottu. Boj za neposredno mesto v končnici bo neizprosen.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!