Ljubljana za Partizan ostaja zakleta

Košarka 20. Nov 202319:33 0 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije, pri katerih je s tekmo sezone izstopal vidno motivirani Jaka Blažič (29 točk, 6 skokov, 1 asistenca), so v spektakularni in dramatični tekmi na kolena spravili evroligaški Partizan (95:91). To je bila že šesta zaporedna zmaga Olimpije nad črno-belimi v Ljubljani. Niz se vleče že od decembra 2018.

Stanje, v katerem se nahaja Cedevita Olimpija, ki je izgubila vseh sedem evropskih tekem v sezoni, v ligi ABA pa je do danes ob srečanju z edinim zares renomiranim tekmecem zaostala za kar 43 točk, premagovala pa proračunsko in kadrovsko šibkejše nasprotnike, ki jih je preprosto morala, je bilo vseeno ugodno za gostovanje Partizana. Predvsem zaradi dejstva, da so zmaji proti črno-belim v zadnjih sezonah nanizali kar pet zaporednih zmag in tako Ljubljano za evroligaške Beograjčane spremenili v najbolj neugodno jadransko gostovanje. Slovenski prvaki so tudi tokrat uprizorili zelo kakovostno predstavo, verjetno kar najboljšo v sezoni. Zanjo so bili nagrajeni s pomembno zmago (95:91). Junak je bil Jaka Blažič (29 točk), uspešno pa so ga dopolnili še Klemen Prepelič (18), Shawn Jones (17) in DJ Stewart (12).

Po pričakovanjih je tekma postregla tudi z rekordnim obiskom (6.000) v sezoni 2023/24, ki pa ga seveda velja postaviti v ustrezen kontekst. Partizan že pregovorno spremlja številčna armada navijačev, evroligaška priponka tekmeca je bila magnet tudi za večje število ljubljanskih košarkarjev, mnogi pa se v dvorani v Stožicah ustavili na poti na stadion, ki je gostil slovensko-kazahstanski obračun za nastop na nogometnem Euro 2024.

V taboru Olimpije, v katerega se je po večtedenski odsotnosti sicer vrnil ameriški organizator igre Justin Cobbs, na seznam poškodovanih pa se je preselil hrvaški reprezentančni center Karlo Matković, so imeli ob odprtju nemalo težav z vzpostavljanje želenega ritma. Partizan je namreč vsilil hiter tempo in bil ob tem spretnejši in bolj kombinatoren. V osmi minuti je vodil s sedmimi točkami prednosti, za kar je bil ob hitro zaključevanih napadih zaslužen predvsem Frank Kaminsky. V nadaljevanju je četa Željka Obradovića razširila napadalni repertoar in po trojki Danila Anđišuća v 12. minuti vodila z rezultatom 32:23.

Ob vodstvu Partizana je Jaka Blažič z zanj značilno energijo vendarle znal ”okužiti” tudi soigralce, ki so v nadaljevanju druge četrtine le strnili svoje vrste in postregli z učinkovitejšo predstavo. Ob vzpostavljenem ravnotežju v skoku in dvignjenem odstotku zadetih metov za tri točke so preko Luke Ščuke v 15. minuti najprej izenačili, po prodoru in 16. točki Blažiča pa znova vodili (41:39). To je bil obenem tudi signal za Beograjčane, ki so vzpostavili ravnotežje in se pridružili tekmecu v dolgotrajnejšem mrtvem teku.

Celotno tretjo četrtino sta bila tekmeca tesno skupaj. Prav zaradi tega je domače navijače še toliko bolj navdušilo odprtje zadnjega dela tekme, ko je Cedevita Olimpija po zaslugi DJ Stewarta, ki je nadgradil delo trojke Blažič-Prepelič-Jones, prišla do petih točk naskoka (76:71) s še tremi priložnostmi za dodaten odklon. A poskus prvega pobega so Srbi v zatrli v kali.

V 36. minuti se je nato pošteno pri rezultatu 85:84 pošteno zaiskrilo. Zach LeDay je z nešportno osebno napako zaustavil Blažiča, po burnih reakcijah je skoraj prišlo do pretepa, ljubljanski kapetan, sicer nekdanji član Crvene zvezde, pa se je znašel še v besedno-gestikulacijski bitki z navijači Partizana. Blejski Ljubljančan je ob tem dobil dodaten zagon, obenem pa je bil miren tudi s črte prostih metov. Tudi po njegovi  zaslugi je Olimpija pet minut in pol pred koncem znova vodila s petimi točkami naskoka (93:87). Za seboj je potegnil tudi soigralce, obenem pa so se tekmecem zatresle roke. Na koncu so zeleni slavili odmevno zmago 95:91.

Klemen Prepelič Cedevita Olimpija Partizan

”Dokazali smo, da lahko igramo proti velikim ekipam. To je lepa popotnica. Ne smemo pa se zaustaviti. Krivulja mora navzgor,” je dejal Blažič in si kot kapetan prislužil pohvale soigralce. Tudi Klemna Prepeliča: ”Jaka nas je vodil kot pravi kapetan. Vsa čast. Pomembna zmaga. Imeli smo pravo energijo. Tako moramo nadaljevati. Iz porazov smo se veliko naučili, Cobbs pa olajšuje delo.”

Cedevita Olimpija Partizan

”Solidna tekma, na kateri smo se znali prilagoditi. Blažič in Prepelič sta lahko zaigrala na pravih položajih. Zato sem vesel zmage. Za nagrado ekipi, ki se trudi. Vsi so prispevali svoj delež in prikrivali pomanjkljivosti. A tukaj nisem, da bi premagoval Partizan. Delamo na razvoju. Je pa takšna tekma dobra za navijače in duh. Veliko dela nas čaka, okoliščine pa nam res niso naklonjene,” je po zmagi dejal trener Cedevite Olimpije Simone Pianigiani, trener poražene ekipe Željko Obradović pa je razmišljal: ”Čestitke Olimpiji za zmago. To je bila zelo izenačena tekma, v kateri smo imeli svojo priložnost. Žal dobrega odseka iz prvega polčasa nismo podaljšali. Ponavljajo se nam stare napake. Poleg tega smo ostali brez Alekse Avramovića. Vesel sem glasne podpore, žal pa se navijačem ne znamo oddolžiti na pravi način.”

Dvorana Stožice, gledalcev 6000, sodniki: Belošević (Srbija), D. Javor (Slovenija), Mustapić (Hrvaška).

Cedevita Olimpija: Stewart 12 (0:2), Sow 7 (2:4), Cobbs 9 (5:5), Blažič 29 (8:8), Prepelič 18 (6:6), Jones 17 (3:4), Ščuka 3.

Partizan: LeDay 17 (7:10), Avramović 2, Smailagić 4, Jaramaz 2, Nunnally 10 (5:5), Anđušić 5 (2:2), Dozier 14 (2:2), Ponitka 7 (1:2), Kaminsky 20 (5:7), Caboclo 10 (4:6).

Prosti meti: Cedevita Olimpija 24:29, Partizan 26:34.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 11:21 (Prepelič 4, Blažič 3, Stewart 2, Sow, Ščuka), Partizan 7:24 (LeDay 2, Dozier 2, Nunnally, Anđušić, Kaminsky).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 26, Partizan 25.
Pet osebnih: Sow (33.), Jones (40.).