Slovenski kapetan je ovrgel vse dvome (VIDEO)

Košarka 7. Sep 202317:07 3 komentarji

Slovenska košarkarska reprezentanca je dan po porazu v četrtfinalu izgubila še proti Litvi (84:100) v tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Kapetan Slovenije Luka Dončić je po dvoboju zatrdil, da jim ne bi smelo biti težko znova stopiti na parket, čeprav so znova igrali manj kot 24 ur po naporni borbi s Kanadčani.

Slovencem je praktično od prve minute primanjkovalo energije, da bi se Litovcem resneje postavili po robu. Slednji so obračun pričakali precej bolj spočiti, saj so svoj četrtfinale zaključili približno 28 ur prej. Pred tekmo so se tako porajala vprašanja, če je slovenski izbrani vrsti v boju za največ 5. mesto ostalo dovolj želje.

Slovenski kapetan je ovrgel vse dvome. “To je svetovno prvenstvo. Mi smo med najboljših osem, ne vidim razloga, zakaj bi bilo težko. Poskusili smo, a ni šlo,” je dejal Luka Dončić in nato spregovoril tudi o motivaciji: “Zame je motivacija že igrati košarko. Sploh za reprezentanco. Res je, da smo igrali drugi dan zapored, zelo težko je bilo nazaj dobiti noge, tudi zaspati včeraj, a tako je. Upam, da bomo naslednjo tekmo igrali bolje.”

Slovenske košarkarje v Manili čaka še en dvoboj. V soboto se bodo od SP 2023 poslovili proti Italiji v obračunu za končno 7. mesto. V primeru zmage bi izenačili dosedanjo najboljšo uvrstitev Slovenije na svetovnih prvenstvih iz leta 2014.

Tretjič v nizu prejeli 100 točk

Čeprav si je Litva odločilno prednost priigrala šele proti koncu tretje oz. na začetku zadnje četrtine, je vodila skoraj ves čas. Zadnjič je bila Slovenija spredaj slabe tri minute po začetku tekme, ko je na semaforju pisalo 10:9. Slovenci so izgubili tretjič v nizu in v vseh treh primerih prejeli natanko okroglih 100 točk. S strani Nemčije, Kanade in zdaj še Litve.

“Preslabotni smo. Preprosto. Prešibko igramo, nikogar ne udarimo, vsi nas pretepajo, pritiskajo po celotnem parketu, mi pa ‘prešvoh’ igramo,” je bil neposreden 24-letni Ljubljančan, ki je bil precej bolj razigran v prvem kot drugem polčasu, kar je zagotovo tudi posledica sinočnjega težkega boja s Kanadčani. “Nisem ravno veliko spal in se pomiril … Še vedno je bilo to včeraj, hitro se je odvilo. Še zmeraj so čudni občutki,” je priznal Luka.

Luka Dončić

Na odmor je odšel z 19 točkami in metom iz igre 6/11. V drugem delu je iz desetih metov dodal še 10 točk. Ob skupno 29 točkah je v statistiko vpisal še 6 skokov in 2 asistenci.

Ko že govorimo o napredku in transformaciji velikana košarke, lahko ob naštevanju številk dodamo še podatek, da se je Luka v mešani coni za izjavo ustavil prvič po letu 2017, sicer pa je bil od za Slovence zlatega EuroBasketa na voljo zgolj na novinarskih konferencah.

Dončić polni dvorano – tekme Slovenije najbolj obiskane

Zanimiv je podatek, da sta bili obe tekmi Slovenije v izločilnih bojih v Manili tudi dve najbolje obiskani. Niti zvezdniška zasedba ZDA ni povzročila takšne evforije kot Dončić. Tekmo Slovenije proti Kanadi si je ogledalo 11.710 gledalcev, proti Litvi 11.003. Na tretjem mestu je tekma med ZDA in Italijo, ko se je v Mall of Asia areni nabralo 9.764 navijačev. Ostale tri tekme niso presegle številke 8.000.