Dončićeva filipinska zabava z grenkim priokusom (VIDEO)

Luka Dončić. Foto: Fiba

Po Nemčiji in Kanadi je slovensko reprezentanco na svetovnem prvenstvu premagala še Litva (100:84). Tokrat na dokaj anemični tekmi v boju za razvrstitev od petega do osmega mesta. Dvoboj starih znancev je deloma z zabavnimi košarkarskimi vložki začinil le v Manili izjemno priljubljeni Luka Dončić, ki je z 29 točkami okrepil status prvega strelca prvenstva.

Slovenija je s četrtfinalnim porazom poskrbela, da je bila druga tekma za razvrstitev od petega do osmega mesta odlično obiskana. Gledalcev je bilo celo več kot na preostalih treh “neslovenskih” četrtfinalnih tekmah. Magnet je bil seveda znova Luka Dončić, katerega izjemno priljubljenost na Filipinih je mogoče čutiti na vsakem koraku. Tokrat je svojim navijačem, ki so znova glasno pozdravili vsak njegov stik z žogo, pokazal drugačen obraz kot v sredo. Nasmejanega. Kot bi želel potrditi besede o tem, da je košarka zanj v prvi vrsti igra. Po metih z razdalje, prodorih in podajah se je predvsem v prvem polčasu s pogosto širokim nasmehom vračal v obrambo. Vseeno je Dončićevo zabavo spremljal grenak priokus. Ustvaril ga je že poraz proti Kanadi, okrepila pa še izgubljena tekma z Litvo. Ta je pokazala več odločnosti in tekmovalne želje ter zasluženo in brez drame strla slovenski odpor.

Vrhunci tekme:

“Enostavno smo imeli premalo časa, da bi predelali poraz proti Kanadi in se pripravili na Litovce. Danes je bil pač to naš maksimum. Žal mi je zaradi tistih, ki nas podpirajo, da se nismo uspeli predstaviti v boljši luči. Bili smo preveč mehki, nismo imeli njihove energije. Litva je naredila tisto, kar je želela. Je pa dejstvo, da je imela dan več za pripravo,” je po tekmi dejal selektor Aleksander Sekulić in hvalil pristop ter energijo Luke Dončića, precej več rezerv pa je videl v centrski liniji. “Zaslužena zmaga Litve, ki je bila boljša čez celotno tekmo. Poskušali smo se ji zoperstaviti in bili uspešni le v delu tekme. Ne morete nam očitati volje. Smo tekmovalna ekipa. Zato smo se prebili tudi v četrtfinale. A zmanjkalo nam je goriva,” pa je dejal Aleksej Nikolić.

Da nikakor ne gre za klasično prvenstveno tekmo, ki bi vključevala pretkane taktične manevre, garanje za vsak milimeter in agresivno obrambo, je bilo jasno že kmalu po začetku. Slovenci so sprva stavili predvsem na mete z razdalje in Dončićev igro z žogo, s katero je okrog sebe kopičil Litovce. Slednji so po drugi strani vsaj v napadu povsem zavladali v raketi in tam dosegli glavnino točk, obenem pa zlahka prihajali tudi do odprtih metov.

Luka Dončić

Ob zgolj bežnem slovenskem vodstvu v prvih minutah so baltski košarkarji hitro prevzeli pobudo. Ko je po prehitrem zaključku prve četrtine Klemna Prepeliča na drugi strani Deividas Sirvydas izkoristil pet ponujenih sekund in ob zvoku sirene položil, je Litva vodila že z rezultatom 33:21. V drugi četrtini pa je prednost narasla na +15. Slovenci so z igro v valovih kljub vsemu dajali vtis, da bi se lahko vrnili.

Ko je Mike Tobey zadel svojo tretjo in skupno enajsto slovensko trojko, Dončić pa je prispeval dve točki s črte prostih metov, se je litovska prednost v 24. minuti stopila na 4 točke (55:51). Ker pa prave nadgradnje ni bilo, je že dve minuti zatem Litva znova vodila z dvomestno številko (66:55). Ob tem je tudi Dončić, kot bi spustil stopalko za plin, izgubil dobršen del napadalnega navdiha, varovanci selektorja Kazysa Maksvytisa pa so na prelomu med tretjo in zadnjo četrtino začeli zadevati še za tri točke. V 11. minuti se je tako prednost znova povzpela na 15 (78:63).

Jonas Valanciunas

Pravega slovenskega odziva ob manku energije manj kot 24 ur po porazu s Kanado tedaj ni bilo, zato je bilo že krepko pred koncem jasno, da bo v soboto o petem mestu na SP 2023 odločal baltski derbi Litva-Latvija, Slovenija pa bo za izenačenje doslej najboljšega rezultata na svetovnih prvenstvih odigrala sosedski obračun z Italijo.

Dosedanji razplet svetovnega prvenstva je sicer močno razvrednotil pomen boja za razvrstitev od petega do osmega mesta, saj so razpoložljive olimpijske vozovnice že razdeljene. Na SP so namreč pot v Pariz potrdili ZDA, Kanada, Japonska, Južni Sudan, Avstralija, Nemčija in Srbija. Nastop na olimpijskem turnirju ima kot gostiteljica zagotovljen tudi Francija. Preostali štirje potniki pa bodo znani prihodnje leto, ko bodo na sporedu štirje kvalifikacijski turnirju. Na enem od njih bo zaigrala tudi Slovenija.

Slovenija – Litva 84:100

Dvorana, gledalcev 11.000, sodniki: Kallio (Kanada), Bermudez (Mehika), Batista (Portoriko).
Slovenija: Dimec 2 (2:2), Dončić 29 (11:16), Dragić 12, Glas 3, Hrovat 6 (4:4), Nikolić 14 (4:4), K. Prepelič 2 (2:2), B. Prepelič 3, Tobey 13.
Litva: Brazdeikis 15, Dimša 9, Jokubaitis 8, Kuzminskas 14, Motiejunas 4, Normantas 8, Sedekerskis 4 (2:2), Sirvydis 14, Valančiunas 24 (8:8).
Prosti meti: Slovenija 23:28, Litva 10:10.
Met za dve točki: Slovenija 8:20, Litva 8:14.
Met za tri točke: Slovenija 15:40 (Dončić 4, Dragić 4, Tobey 3, Nikolić 2, Glas, B. Prepelič), Litva 14:25 (Kuzminskaks 4, Dimša 3, Brazdeikis 3, Normantas 2, Sirvydis 2).
Skoki: Slovenija 33, Litva 30.
Osebne napake: Slovenija 18, Litva 22.