Neprepričljiva Slovenija strla kitajski oreh, selektor pa je naredil prvi rez

Košarka 25. Jul 202322:29 2 komentarja

Čeprav je z naskokom najbolj prepoznavno ime prvega slovenskega tekmeca v pripravah na svetovno prvenstvo sedelo na klopi (selektor Aleksandar Đorđević), pa so kitajski košarkarji v celjskem Zlatorogu močno namučili četo Aleksandra Sekulića. Ta resda ni navdušila, a je z odgovorno igro in natančnostjo v zaključku le prišla do tesne zmage (75:73). Po tekmi je prvi mož stroke oklestil igralski kader.

Medtem ko se bosta prvi zvezdnik Luka Dončić in novopečeni prvak lige NBA Vlatko Čančar reprezentanci priključila v petek, pa so na prvi pripravljalni tekmi ob robu igrišča ostali še Zoran Dragić, Aleksej Nikolić, Gregor Hrovat in Jakob Čebašek. A slovenski reprezentanci tokrat niso manjkali le številni nosilci, temveč tudi moč pod košem, natančnejša roka in koncentracija. Vseeno so po kakovostno odigrani končnici Slovenci le prišli do zmage, ki predstavlja popotnico za osrednji del priprav. Prvi strelec je bil Klemen Prepelič (20 točk), pri Kitajski pa je izstopal Zhou Qui (16.)

Po tekmi je selektor Aleksander Sekulić sporočil, da se od reprezentance poslavljajo Blaž Mahkovic, Miha Lapornik in Urban Klavžar.

Slovenija - Kitajska

“Treba se je zavedati, da je za nami vsega sedem dni treningov. Imamo nekaj novincev. Nekaj fantov manjka. Pod košem se je odprla luknja. Posledično smo naredili veliko napak. A vemo, da je to le obris reprezentance. Imamo energijo, a je bila igra še daleč od želenega,” je po zmagi dejal Klemen Prepelič.

“Prebili smo led. Za nami je zahteven teden. Vidi se, da imajo fantje še težke noge. Tudi met ni stekel. A pomembno je, da smo pokazali energijo, se sprostili in v končnici prišli do zmage. Ta ni bila samoumevna. Kitajska ima močno ekipo in igra zelo fizično. Morali smo se prilagoditi. Čaka pa nas še veliko dela,” pa je dejal selektor Aleksander Sekulič.

Kitajci so hitro razgrnili najbolj šibko slovensko točko – pomanjkanje centimetrov oziroma moči pod košem. Zgolj v prvem polčasu so skok dobili s kar 24:11 (na koncu 41:32). Prav enajst skokov so gostje zbrali v napadu in tako tudi po zgrešenih metih zlahka prihajali do drugih in občasno tretjih priložnosti. Slovenski selektor je ob številnih menjavah stežka prihajal do peterke, ki bi držala ustrezen ritem. Prednost je bila tako večinoma na kitajski strani, v drugi četrtini se je povzpela tudi na 10 točk (33:23).

Tudi v tretjo četrtino so izbranci selektorja Aleksandra Đorđevića, ki je med tekmo postregel z nešportnim “izletom” na igrišče, v nogah več igrivosti. Prednost se je ob številnih slovenskih napakah znova znašla v dvomestnih številkah. Priključka pa so se Klemen Prepelič in soigralci lotili predvsem z meti z razdalje. Ob vstopu v zadnjo četrtino se je pritisk tudi obrestoval. Po pridobljeni žogi in bliskovitem napadu je Gregor Glas v 33. minuti rezultat najprej izenačil (54:54), že minuto pozneje pa je Žiga Samar s svojo prvo trojko Slovenijo prvič po prvi četrtini popeljal v vodstvo (57:54).

Žilavi Kitajci se vseeno še niso predali. Tehtnico so znova nagnili na svojo sran in poskrbeli, da je tekma prinesla tudi “trening izenačene končnice”. V slednji sta pomembni trojki zadela Miha Lapornik in Jaka Blažič, tako da je domača vrsta v zadnjo minuto vstopila z rahlo prednostjo (71:69). Zhou Qui je 37 sekund pred koncem s črte prostih metov izenačil, a mu je s trojko hitro znova odgovoril Lapornik. Za vnovičen preobrat je nato tekmecu zmanjkalo idej in časa.

“Slovenija ni bila popolna, a tudi mi nismo bili. Jasno, želeli smo do zmage. Vseeno vaši reprezentanci želim veliko uspeha v nadaljevanju priprav. Vem, da čakate na košarkarja, ki bo igro dodal kar nekaj barv. To je Luka Dončić,” je ob slovesu od Celja dejal kitajski selektor Aleksandar Đorđević.

Ob tekmovalnem prebijanju ledu je bilo jasno, da bosta bolj oprijemljivo sliko in tudi precej odmevnejši oder ponudili naslednji dve tekmi. Prihodnji teden se bo namreč Slovenija kar dvakrat pomerila z Grčijo, in sicer najprej v sredo na že davno razprodanem Telemachovem spektaklu v Stožicah, 48 ur pozneje pa še v Atenah.

Slovenija – Kitajska 75:73

Dvorana Zlatorog, gledalcev 3000, sodniki: Španič, Pipan, Smrekar (vsi Slovenija).
Slovenija: Klavžar 5, Samar 12, K. Prepelič 20 (8:10), Blažič 7 (2:5), Kunc 3, Lapornik 6, Morgan 8, Mahkovic, Ciani, Dimec 4 (4:6), B. Prepelič, Glas 10.
Kitajska: Hu Mingxuan 5, Zhao Jiwei 3 (1:2), Zhao Rui 13 (4:4), Zhou Peng 4 (1:4), Zhou Qi 16 (4:8), Yu Jiahao 2, Sun Minghui 1 (1:2), Cui Yongxi 8 (1:2), Hu Jinqiu 12, Zhu Jinlong 5, Fu Hao 2, Zhang Zhenlin 2.
Prosti meti: Slovenija 14:21, Kitajska 12:25.
Met za tri točke: Slovenija 13:35 (Prepelič 4, Lapornik 2, Samar 2Klavćar, Blažič, Kunc), Kitajska 5:20Mingxuan, Rui, Peng, Yongxi, Junlong).
Osebne napake: Slovenija 29, Kitajska 27.