Olimpija ob evropski nemoči potrdila vsaj slovensko prevlado

Košarka 16. Dec 202316:43 0 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije so ob začasni selitvi v Tivoli upravičili vlogo favorita in na krilih Karla Matkovića v slovenskem derbiju dvanajstega kroga lige ABA prepričljivo premagali novomeško Krko (91:79).

Čeprav košarkarsko rivalstvo Cedevite Olimpije in Krke še zdaleč nima tako dolge tradicije in navijaškega naboja kot nogometni ljubljansko-mariborski antagonizem, povsem neprimerljivo je tudi s hokejskim derbijem med Jesenicami in Olimpijo, za nameček pa klubsko košarkarsko ozračje v državi ni prav živahno, gre vendarle za soočenje klubov z največ uspehi in najdaljšo ero tekmovalnosti.

Izhodiščna položaja edinih slovenskih predstavnikov v ligi ABA sta sicer precej drugačna. Krka, ki je na zadnjih desetih tekmah slavila vsega eno zmago, v celotni sezoni pa dve, bo več kot očitno znova bila boj za obstanek med jadransko elito. Zmaji pa po drugi strani ohranjajo položaj tik pod vrhom lestvice, liga ABA pa je zanje latenten poligon za celjenje globokih evropskih ran in oder za vsaj delno krepitev močno načete samozavesti.

Zmaji so sicer, predvsem na račun individualne kakovosti, visokega igralnega ritma in profesionalnega pristopa, upravičili vlogo absolutnega favorita, vodili celotno tekmo in na koncu slavili zanesljivo zmago. Vse od prvega skoka za žogo naprej je imela dodatno oslabljena Pianigianijeva četa vajeti igre čvrsto v svojih rokah, a se vsaj v prvih treh četrtinah ni uspela odlepiti na povsem varno točkovno razdaljo. Krka je imela z zaostankom desetih točk tekmeca vseskozi v vidnem polju, usodno pa je popustila v zadnji četrtini.

Tekma v Tivoliju, kamor sta se zaradi koncerta Nine Pušlar v Stožicah preselili ekipi, je imela tudi dobrodelen prizvok. Ob osrednjem odmoru so obiskovalci na parket zmetali več plišastih igračk.  Vse bo Cedevita Olimpija podarila otrokom CSD Ljubljana, Enote Bežigrad.

Olimpija je tokrat že v uvodnih minutah uveljavila premoč. Glavno besedo je imel hraški center Karlo Matković. Ko je v četrti minuti silovito zabil, so Ljubljančani vodili z devetimi točkami naskoka (11:2). V napadalnih akcijah sta se mu nato priključila še DJ Stewart in Jaka Blažič, tako da so gostitelji v drugi četrtini vodili že s 14 točkami prednosti (35:21). Popoln razkorak je Krka dolgo preprečevala z boljšim skokom in pestrejšo strelsko razporeditvijo. Že v prvem polčasu se je namreč med točke vpisala celotna enajsterica.

Gašper Okorn. Foto: Aleš Fevžer

Na osrednji odmor je Olimpija odšla z desetimi točkami prednosti (48:38), si nato v tretji četrtini že privoščila nekaj atraktivnih potez, povsem pa se nikakor ni uspela odlepiti. Tudi pred zadnjimi desetimi minutami je imela na svojem računu deset točk več od novomeškega tekmeca (67:57). Dokončna odločitev o zmagovalcu je padla ob odprtju zadnjega dela tekme, tako da so tudi Dolenjci že pred zadnjimi minutami izobesili belo zastavo.

Simone Pianigiani je po tekmi dejal: ”Smo v velikih težavah. Zato bi čestital fantom, da so odigrali, kot so odigrali. Ni jim lahko. Vse poškodbe so se jih dotaknile, vloge se spreminjajo. Dobro so se prilagodili. Pristop je bil pravi. Ponosen sem na to skupino fantov. Ne smemo preveč gledati na tekmece. Razmišljati moramo o sebi in delati.”

”Olimpiji gredo čestitke. Nadzorovala je tekmo, predvsem v drugem polčasu. Krka? Odigrali smo pričakovano in predvidljivo prvo četrtino, nato smo se otresli preplašenosti. Dvakrat smo se približali tekmecu. Lahko bi ostali v igri. Toda naredili smo več velikih neumnosti, kar je zame nerazumljivo. Tudi v tretji četrtini smo poskušali zmanjšati zaostanek. Ponovno pa smo si privoščili nekaj neumnosti. Nismo znali izkoristiti svojih priložnosti,” je po tekmi dejal trener Novomeščanov Gašper Okorn in ob tem pohvalil Matkovića.

Junak ljubljanske zmage je bil Karlo Matković, ki je 23 točkam dodal še osem skokov in devet blokad, kar je nov rekord lige ABA. Jaka Blažič je ob tem prispeval 21 točk, Pri Krki pa je bil najboljši strelec Isaiah Cousins (17).

Cedevito Olimpijo v prihodnjem tednu čakata domači tekmi (Bešiktaš in Cibona), Krka pa bo nadaljevala z dvojni slovensko-jadranskim programom. Verjetno tudi z idejo, da jo v tej sezoni poskuša zagosti ljubljanskim tekmecem.

Cedevita Olimpija – Krka 91:79 (28:19, 48:38, 67:57)

Dvorana Tivoli, gledalcev 1700, sodniki: D. Javor (Slovenija), Arsenijević, Milojević (oba Srbija).

Cedevita Olimpija: Stewart 19 (3:5), Radović 5, Cobbs 14 (4:4), Glas 2, Blažič 21 (2:2), Matković 23 (2:4), Ščuka 7 (2:3).
Krka: Planinić 9 (3:5), Hamilton 4, Stergar 6 (2:2), Bačvić 4 (0:1), Cerkvenik 4, Cousins 17 (3:3), Jurković 2 (2:2), Špan 14, Škedelj 2, Radovanović 2, Macura 15 (3:5).
Prosti meti: Cedevita Olimpija 13:18, Krka 13:18.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 8:25 (Blažič 3, Stewart 2, Radović, Matković, Ščuka), Krka 2:9 (Špan 2).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 19, Krka 21.