Po zmagi odkrito o hitri menjavi in “prijaznih sodnikih” (VIDEO)

Košarka 22. Feb 202420:35 0 komentarjev

Slovenski košarkarji so v drugem polčasu vendarle strli odpor Ukrajine in kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2025 odprli z zmago (87:73). Gostje so dolgo vodili, a so jih zaustavile osebne napake, medtem ko se je na drugi strani razvnel Jaka Blažič, ki se je priključil vročemu Klemnu Prepeliču. Slovenci so bili po obračunu zelo odkriti.

Selektor Aleksander Sekulić je imel na položaju organizatorja igre nemalo težav. Že pri sestavi tokratne zasedbe, nato je dan pred tekmo zaradi udarca odpadel Aleksej Nikolić, medtem ko Žiga Samar po dolgi odsotnosti še ni v optimalni formi. Slednji je začel v prvi peterki, a slovenski napad se je od skoka za žogo znašel v močnem krču, ki ga je sprostil šele vstop Klemna Prepeliča, začasnega kapetana slovenske reprezentance. Do polčasa je 31-letni Bistričan vpisal kar 17 točk in bil glavni “krivec”, da so šli Slovenci na odmor z zgolj točko zaostanka.

“Selektor me je hitro zamenjal, ker ni bilo rezultata. Organizator igre je tisti, ki je prvi odgovoren, kaj se dogaja na igrišču. Mislim, da je pravilno naredil. Takoj smo videli, da smo začeli igrati tudi povsem drugače in boljše. Potem mi je znova zaupal in sem lahko v drugem polčasu bolje izkoristil svojo minutažo,” je po dvoboju pošteno priznal član berlinske Albe, ki je v nadaljevanju vendarle stopnjeval ritem in do konca vpisal 10 točk ter 2 asistenci, na parketu pa je zdržal dobrih 17 minut.

Čeprav je v uvodnih 20 minutah semafor le redko pokazal v korist Slovenije, je bil odpor Ukrajincev vse bolj načet. Slovenci so izkoriščali morda nekoliko “hitrejšo piščalko” sodniške trojice in goste spravili v velike težave. Zgodaj v tretji četrtini je imel Pavlo Krutous že štiri osebne napake, ob tem so bili še štirje člani gostujočega moštva že pri treh. Med njimi tudi odlični Artem Pustovi, ki je s svojimi 218 centimetri Slovencem povzročal ogromno preglavic na obeh straneh parketa.

Osebne napake plod branja igre in “prijaznih” sodnikov

Kar tri osebne napake v napadu je izsilil Aljaž Kunc, ki je sicer že oblekel dres Slovenije, a prvič na uradni tekmi. Z borbeno predstavo je navdušil 2.500 gledalcev v dvorani, v statistiko pa zabeležil 2 točki, 6 skokov in eno asistenco. Večkrat se je tudi znašel na tleh v boju za odbito žogo.

“Moraš brati igro in biti na pravem mestu v pravem trenutku. Sodniki so bili danes do mene kar prijazni, a mislim, da je treba le izkoristiti njihove luknje v osredotočenosti, saj vsaka dodan napad, vsak skok v napadu, vsak dodaten met se na koncu pozna,” je povedal Kunc, ki je v svoji prvi profesionalni sezoni član poljskega Twarde Pierniki Toruńa.

Slovenija, ukrajina

Blažiču se je odprlo v pravem trenutku

Razglašeno zasedbo gostov je v tretjem delu prerešetal Jaka Blažič, ki je zadel kar štiri trojke iz prav toliko poizkusov in postal pomemben drugi vlečni konj Slovencev. Seveda ob Prepeliču, ki je bil nesporno prvo ime dvoboja in v zadnjem delu ključen pri ohranjanju manjše prednosti. Glavno nevarnost Sloveniji je predstavljal predvsem Oleksandr Kovljar, najboljši Ukrajinec v ekipi selektorja Vitalija Stepanovskega, ki je po drugi tehnični napaki že sredi tretje četrtine moral zapustiti rob igrišča.

“V prvem polčasu smo bili malce zadržani. Tako v obrambi kot napadu smo delali napake, ki jih ne bi smeli. V tretji četrtini smo stopili skupaj, bili smo čvrsti v napadu, tudi bolj natančni. Prišli smo do razlike, ki smo jo držali do konca. Vesel sem, da smo zmagali, je pa še ena tekma pred nami,” je po dvoboju povedal Blažič, ki je bil z 18 točkami drugi strelec Slovenije, za 30 Prepeliča.

Slovenci tudi po prvem krogu ostajajo v Kopru, kjer bodo že v nedeljo odigrali tekmo drugega kroga kvalifikacij. Nasproti jim bodo v dvorani Bonifika stali še Izraelci, obračun bo znova ob 18. uri.

Kaj sledi v kvalifikacijah za EP 2025?

2. krog, nedelja, 25. februar:
18.00 Slovenija – Izrael (Koper)
20.00 Ukrajina – Portugalska (Riga)

Drugo kvalifikacijsko okno bo na sporedu novembra letos in tretje februarja prihodnje leto. Na EP 2025 se uvrstijo prve tri reprezentance iz posamezne skupine.