Novi kapetan junaško odprl novo misijo (VIDEO)

Košarka 22. Feb 202419:59 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je v koprski Bonifiki misijo EuroBasket 2025 začela s pričakovano zmago proti Ukrajini (87:73), h kateri sta levji delež prispevala Jaka Blažič (18 točk) in predvsem novi kapetan Klemen Prepelič (30 točk). Končna razlika sicer ne kaže trdosti ukrajinskega oreha.

Klemen Prepelič tokrat ni nosil težjega bremena le zaradi vloge kapetana, temveč je moral krpati organizatorsko vrzel, ki se je ob šibkosti na tem položaju v tokratnem sklicu in zdravstvenih težavah Alekseja Nikolića še poglobila, hkrati pa je bil prisiljen prevzeti še strelsko pobudo. Že v prvem polčasu je dosegel 17 točk, jih v drugem polčasu dodal še 13, v napadalno tekmo pa je uspešno zvabil še Jako Blažiča. Izkušena reprezentančna staroselca sta tako v prelomni tretji četrtini dvignila Slovenijo, soigralcem vcepila energijo in delo dokončala še pred zaključnimi minutami. Na slovenskem računu sta se tako pričakovano in tudi po uvodnih težavah prigarano znašli prvi točki na poti do petnajstega zaporednega nastopa na evropskih prvenstvih.

Sekulićev uvodni poskus s peterko, v kateri sta na branilskih položajih začela Žiga Samar, ki plačuje davek manka igralnega ritma, in Miha Lapornik, je bil ponesrečen. Košarkarji iz nekdanje žitnice Evrope so to s pridom izkoristili, močno zgostili obrambo v raketi, ob skromnem slovenskem metu z razdalje pa v štirih minutah povedli z 9:2. Slovenski igralni ton se je povsem spremenil, ko je v igro vstopil Klemen Prepelič. Hitro je nanizal devet točk, skakal in pohitril slovensko igro, tako da je po dveh zadetih prostih metih Blažiča domača reprezentanca v sedmi minuti prvič povedla (13:12).

”Trenerji so nas dobro pripravljali, vseeno smo se kar nekaj časa iskali. V drugem polčasu smo strnili obrambne vrste, bili smo bolj požrtvovalni, steklo je tudi v napadu. Smo dovolj izkušeni, da smo to znali nadgraditi, kar nam je prineslo prvi točki,” je dejal junak tekme Prepelič in dodal: “Verjamem, da lahko delo nadgradimo še z nedeljsko zmago. Imamo kakovost in predvsem najboljšo kemijo.”.

”Čestitke fantom. Tako se bori za Slovenijo, tako se bori za evropsko prvenstvo. Takšne zmage in predstave niso samoumevne. Čakal nas je zahteven tekmec. Ključ do zmage se je skrival v obrambi. Zakaj? Imamo dovolj napadalnega talenta. Verjamem, da bo tako tudi v nedeljo, ko nas čaka Izrael,” je bil po tekmi zadovoljen selektor Aleksander Sekulić in se zahvaljeval tudi publiki.

”Po dobrem prvem polčasu smo nanizali preveč napak. Izgubili smo ritem, kar so gostitelji znali izkoristili,” pa je ob slovesu od Primorske dejal ukrajinski center Artem Pustovij.

Ob nekaj menjavah je slovenska igra na prehodu med uvodnima četrtinama znova močno zanihala. Ko je Oleksandr Kovliar, ki je navdušil z navdahnjeno predstavo, v 16. minuti zadel svojo prvo trojko, so Ukrajinci znova vodili z oprijemljivo prednostjo (33:25). Gostom so ob tem krila rezale težave z osebnimi napakami, medtem ko je Sekulićeva četa v drugem delu zadnje četrtine, znova na Pepeličevih krilih, le nekoliko strnila svoje vrste. Na osrednji odmor je odšla s točko zaostanka (39:40).

Občutek o igri pod pričakovano ravnjo je bil, kot vse kaže, dovolj velik motiv za večjo odločnost ob vrnitvi iz garderobe. Slovenija je namreč v tretjo četrtino vstopila z občutno večjo energijo, obenem pa se je Prepeliču v napadu priključil Jaka Blažič. Po njegovih treh trojkah so gostitelji sklenili delni rezultat 12:2 in povedli z rezultatom 51:42, ob tem pa je bil po drugi tehnični napaki izključen še ukrajinski selektor Vitalij Stepanovski.

Slovenija, ukrajina

V zadnjo četrtino so Slovenci vstopili s +11, a kapitala niso znali naglo nadgraditi, s čimer bi začeli zapirati tekmo. Ukrajinci so v 35. minuti prišli na vsega pet točk zaostanka (72:67). Na sceno je znova stopil Prepelič in Slovenijo pripeljal na bolj varno oddaljenost. In ko je Žiga Samar dve minuti in pol pred koncem zadel trojko (82:68), je bil prvi par točk v kvalifikacijah že na varnem. V zadnji minuti je tako člansko reprezentančno priložnost prvič v karieri dočakal tudi Tibor Mirtič.

Boj za EuroBasket 2025, ki je ob sistemu, po katerem na zaključi turnir ne vodi le zadnje mesto v skupini, edini sprejemljivi cilj, bo slovenska vrsta nadaljevala v nedeljo. V drugi tekmi prvega Fibinega okna se bo v Kopru pomerila še z Izraelom, medtem ko se bo s Portugalsko, vsaj na papirju najmanj zahtevnim tekmecev v skupini A, dvakrat pomerila novembra.

Slovenija – Ukrajina 87:73

Dvorana Bonifika, gledalcev 2500, sodniki: Lanzarini (Italija), Deman (Francija), Maciulis (Litva).
Slovenija: Samar 10 (3:4), K. Prepelič 30 (14:15), Tobey 11, Blažič 18 (6:8), Kunc 2 (2:2), Hrovat 10 (4:6), Dimec 5 (1:4), B. Prepelič 1 (1:2).
Ukrajina: Krutos 6 (1:2), Bobrov 17 (6:7), Petrov 7, Pustovoj 8 (2:2), Mišula 7 (1:2), Zotov 5, Kovliar 23 (7:12).

Prosti meti: Slovenija 31:41, Ukrajina 17:25.
Met za dve točki: Slovenija 10:27, Ukrajina 16:30.
Met za tri točke: Slovenija 12:27 (Blažič 4, K. Prepelič 4, Hrovat 2, Samar, Tobey), Ukrajina 8:29 (Mišula 2, Kovliar 2, Krutos, Bobrov, Zotov, Petrov).
Skoki: Slovenija 42 (30 + 12), Ukrajina 34 (27 + 7).
Osebne napake: Slovenija 26, Ukrajina 32.
Pet osebnih: Pustovoj (35.), Zotov (39.), Samar (39.).