Real Madrid preprečil popolno slovensko sušo

Košarka 20. Jun 202213:41 0 komentarjev
Foto: Juan Carlos García Mate via Guliver

V nedeljo je Žan Mark Šiško še kot zadnji od trenutnih članov slovenske košarkarske reprezentance končal klubsko sezono. V finalu nemške Bundeslige je bila o njegovega Bayerna s 3:1 v seriji boljša Alba Berlin. Sprehodili smo se po najmočnejših evropskih ligah in preverili, kako so se končala. Kdo od Slovencev je postal državni prvak?

Za prihajajočo reprezentančno akcijo je selektor Aleksander Sekulić prvotno na seznam uvrstil 15 košarkarjev, v pregledu pa bomo nabor razširili na vse, ki so v zadnjem obdobju znašli na listi glavnega stratega slovenske izbrane vrste.

Od trenutne selekcije so sicer štirje v letošnji sezoni igrali na domačih tleh, trije so tudi osvojili slovenski naslov – Edo Murić, Zoran Dragić in Jaka Blažič. Le član Krke Jurij Macura je torej ostal brez glavne državne lovorike.

V ligi NBA so v pretekli sezoni igrali slovenski trije košarkarji. Luka Dončić se je prebil najdlje v dosedanjih štirih letih čez lužo, z Dallas Mavericks je proti kasnejšim prvakom Golden State Warriors izpadel v konferenčnem finalu zahoda. Goran Dragić je z Brooklynom končal v prvem krogu končnice, enaka usoda je doletela Denver Vlatka Čančarja, ki je sicer, zaradi še ne povsem zaceljene kosti v stopalu, ki si jo je zlomil že januarja, naknadno odpadel s prihajajoče akcije.

Kako so se torej zaključila najmočnejša evropska prvenstva in kako so se v njih odrezali slovenski košarkarji?

Državna prvaka med igralci: Anthony Randolph in Urban Klavžar (Real Madrid).

Državni prvaki med trenerji: Gašper Okorn (Cibona, Hrvaška), Aleksander Sekulić (Nymburk, Češka), Andrej Urlep (Slask Wroclaw, Poljska).

Španska liga ACB: Real Madrid

V španski ligi, ki velja za najmočnejše evropsko prvenstvo, je v sezoni 2021/22 že 36. zvezdico vpisal Real Madrid, ki je po polfinalni zmagi v Evroligi Barcelono zaustavil še v finalu lige ACB. Galaktiki so v seriji slavili s 3:1, potem ko so na četrti tekmi večne tekmece ugnali z 81:74.

Za beli balet sta tako naslov slavila tudi nekdanji slovenski reprezentant Anthony Randolph in član mlade reprezentance Urban Klavžar, ki je priložnost za igro dobil na dveh tekmah polfinala. A lovorika ima za naturaliziranega Američana veliko črno piko. Že na prvi tekmi si je namreč strgal sprednjo križno vez v levem kolenu.

Klemen Prepelič in Mike Tobey sta z Valencio redni del sklenila na 3. mestu (23-11), a nato izpadla proti Baskonii že v četrtfinalu končnice. Žiga Samar je s Feunlabrado zasedel 14. mesto (12-22). Aleksej Nikolić pa se je s San Pablo Burgosom poslovil od elite (10-24).

Ostaja v oranžnem dresu tudi v sezoni 2022/23. Foto: Guliverimage

Nemška Bundesliga: Alba Berlin

V Nemčiji se je še tretjega zaporednega naslova in skupno enajstega v karieri veselila Alba Berlin. V evroligaškem finalu so s 3:1 v seriji odpravili Bayern, za katerega je Žan Mark Šiško na štirih tekmah v povprečju prispeval 5,3 točke.

V Bundesligi sta sicer minulo sezono delovala dva slovenska trenerja. Na klopi Ulma Jaka Laković, ki je pred dnevi prevzel vodenje Gran Canarie, medtem ko je na klopi Würzburga Sašo Filipovski, ki bo tam tudi v prihodnji sezoni.

Turška Süper Liga: Fenerbahče

Tudi v Turčiji sta se v finalu pomerila dva člana elitne Evrolige, jubilejnega desetega naslova pa se je veselil Fenerbahče. V finalu so na krilih Jana Veselyja s 3:1 v seriji ugnali Anadolu Efes, aktualne dvakratne zaporedne prvake Evrolige.

Slovenijo je v Turčiji zastopal Luka Rupnik, ki se je med sezono iz Cedevite Olimpije preselil v Yalovaspor in se z razmerjem 7-23 poslovil od prve lige.

Francoska liga Pro A: ASVEL/Monaco

Eno redkih evropskih prvenstev, ki še ni končano, se igra v Franciji. Tudi tukaj se v finalu merita dva člana Evrolige, serija med Asvelom in Monacom pa je trenutno izenačena na 1:1.

Monačani so v polfinalu s 3:1 izločili Pau-Orthez, kjer si kruh služi Gregor Hrovat. V rednem delu je v povprečju na tekmo prispeval 12,6 točke, 4,5 skoka in 2,7 asistence.

Gregor Hrovat, foto: Guliverimage.

Italijanska Serie A: Olimpia Milano

V Italiji sta se v finalu udarila dva težkokategornika, od katerih je eden od klubov stalni član Evrolige, drugi pa si je vsaj enoletno članstvo priboril z zmago v EuroCupu. V seriji na štiri zmage je s 4:2 slavila Olimpia Milano, ki je povratnika med evropsko elito Virtus Bologno za šesti tekmi nadigrala z 81:64. To je že 29. naslov Milančanov.

Slovenija je imela v prvi italijanski ligi od svojih predstavnikov le naturaliziranega Američana Jordana Morgana, ki je v Umana Reyer Venezii zamenjal upokojenega Gašperja Vidmarja. Izpadel je že v četrtfinalu proti Bertramu iz Tortone.

Grška liga A1: Olympiacos

Kako drugače kot z velikim obračunom Olympiacos-Panathinaikos se je sklenilo tudi grško prvenstvo. Rdeči so končali petletno dominacijo velikana iz Aten in v vitrine pospravili 13. državno lovoriko, medtem ko Panathinaikos ostaja pri številki 39. V finalu je Olympiacos pometel z velikimi tekmeci s 3:0 v seriji.

V Grčiji sta sezono začela dva Slovenca, v Larisi Jan Špan in Blaž Mesiček na Rodosu, a nihče od njiju tam ni tudi sklenil tekmovalne sezone.

Srbska liga: Crvena zvezda

V Srbiji se je finale po izstopu Partizana odvil močno oslabljen. Na sklepnem dejanju sta se udarila Zvezda in FMP, ki je neuradno njihova druga ekipa. Rezultat je bil neizbežen, novega naslova so se po slavju z 2:0 v seriji veselili košarkarji rdeče-belih.

Za Partizan je slovenske barve zastopal Gregor Glas, ki je po izstopu kluba iz tekmovanja ostal brez nastopa v polfinalu in tako tudi ni vpisal prvenstvenega nastopa, saj se oba beograjska velikana tekmovanju priključita šele v polfinalu. V Srbiji je igral še Žiga Jurček in za KK Vršac, ki je ostal brez končnice, prispeval 10,4 in 3,2 skoka na tekmo.

Gregor Glas se dokazuje v vrstah beograjskega Partizana. Foto: ABA liga

Hrvaška A-1 liga: Cibona

Na hrvaškem sta se v obračunu dveh ranjenih klubov, ki zadnja leta životarita, pomerila Cibona in Zadar. Odločala je šele peta tekma, ko so volkovi v razprodani dvorani Dražena Petrovića hrvaški naslov osvojili še jubilejni dvajsetič. Žal ima naslov tudi klavrn podton, klubu namreč grozi stečaj, kopica najboljših igralcev pa je že zapustila Zagrebčane, tudi njen glavni trener, slovenski strokovnjak Gašper Okorn.

Za Split je sicer to sezono nastopal Nejc Barić, v hrvaškem prvenstvu je ostal brez finala, čeprav je bil Split po zmagah po rednem delu izenačen z Zadrom in Cibono. V povprečju je v ligi vpisal 5,4 točke in 3,4 asistence.

Litovska liga LKL: Lietuvos Rytas

V Litvi, kjer je absolutni vladar Žalgiris, se je končala kar 12 let trajajoča dominacija zelenega gozda, ki je preživel eno najslabših sezon v tem tisočletju. Po nizanju porazov v Evroligi je Žalgirisu spodrsnilo tudi v državnem prvenstvu, kjer ga je v finalu ugnal Lietuvos Rytas. Oba finalista sta osvojila vseh 29 naslovov od nastanka lige leta 1993. Žalgiris je pri številki 23, Rytas pa je zdaj pri šestici.

Na klop Žalgirisa je med sezono sedel slovenski strateg Jure Zdovc, a pred koncem sezone odšel. Enako velja za Zorana Dragića, ki se je januarja po le dveh mesecih iz Kaunasa preselil v Cedevito Olimpijo.

Foto: Ulrich Gamel via Guliver

Belgijsko-nizozemska BNXT liga: ZZ Leiden

V od lani združenem belgijskem in nizozemskem prvenstvu je prvi sezoni naslov vpisal nizozemski ZZ Leiden, ki je s skupnim izidom 146:142 po dveh tekmah ugnal Donar.

Edini Slovenec v ligi Jakob Čebašek je nastopal za Leuven Bears in izpadel v polfinalu belgijske konference. Letos je v povprečju vpisal 13,2 točki, šest skokov in 2,6 asistence.

Poljska liga PLK: Slask Wroclaw

Na poljskem je dolgoletno sušo za 18. zvezdico prekinil Slask Wroclaw, ki je v finalu ugnal Legio iz Varšave s 4:1 v seriji. Končana je kar 20-letno obdobje brez državnega naslova. Do naslova je Slask popeljal slovenski strateg Andrej Urlep.

V prvenstvu je po selitvi iz Cedevite Olimpije nastopal tudi Žiga Dimec in z Anwilom zasedel drugo mesto po rednem delu, a nato proti Legii izpadel v polfinalu končnice. Slovenski center je v povprečju dosegal 10,5 točke in 4,9 skoka.

Češko prvenstvo: Nymburk

Na češkem se nadaljuje vladavina Nymburka, ki je leta 2004 osvojil prvi državni naslov in ga do danes ni več izpustil iz rok! Letos ga je do naslova popeljal slovenski selektor Aleksander Sekulić, ki je lani po štirih letih v vlogi pomočnika postal glavni trener. Skupno je to že njegov peti naslov češkega prvaka, prvega na položaju prvega moža stroke.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!