Slovenke odlično opravile generalko v Rigi

Facebook/KZS

Slovenske košarkarice so z odliko opravile generalko pred začetkom evropskega prvenstva. Po petkovi zmagi nad Kitajsko so izbranke selektorja Damirja Grgića s tesnih 80:79 ugnale še Latvijo. Serijo osmih pripravljalnih tekem tako zaključujejo z zavidljivim izkupičkom šestih zmag in le dveh porazov.

Slovenke so tekmo proti Latviji odigrale brez Teje Oblak, ki je dobila nekaj zasluženega počitka. Samo pripravo na tekmo v slovenskem taboru pa je zmotila Fibina protidopinška agencija, saj je reprezentanco v hotelu obiskala sredi počitka, le dobro uro in pol pred odhodom v dvorano. Dopinški test je moralo opraviti pet košarkaric, ki tako ogrevanja za tekmo niso mogle izvesti po običajni rutini.

Kot je selektor Damir Grgić napovedal, je zadnjo pripravljalno tekmo pred četrtkovim začetkom evropskega prvenstva izkoristil za uigravanje določenih taktičnih zamislic in rotacij, tako da je že v prvi četrtini na parket poslal deset košarkaric. Zaigrale so vse razen Merise Dautović, najbolj razpoložena pa je bila Eva Lisec, ki je v dobrih petih minutah igre dosegla kar 10 točk. Slovenke so večino košev dosegle znotraj rakete, saj jim met z razdalje ni stekel. Za tri točke so v prvi četrtini metale 1:8, edino trojko je 40 sekund do konca zadela Aleksandra Krošelj za vodstvo 21:17. Na drugi strani so bile Latvijke v napadu veliko bolj raznovrstne in v nadaljevanju tudi povedle, po izenačenju na 33 pa je serija 7:0 uspela Zali Friškovec in slovenske reprezentantke so gostiteljicam le nekoliko ušle. Ob polčasu so vodile s 43:37.

Po prihodu iz slačilnice so bolje začele Latvijke in v 23. minuti so Slovenke znova zaostajale (45:46). Domače vodstvo pa je trajalo le dokler svojih prvih točk na tekmi ni dosegla kapetanka Nika Barič. V 27. minuti je zadela trojko za vodstvo 52:49, do konca četrtine dodala še štiri točke in po tridesetih minutah je semafor kazal izid 63:58 v korist slovenskih košarkaric. Podobno kot na tekmi proti Kitajski, je znova odločala napeta končnica. In v njej so Grgićeve izbranke dokazale, da so iz pravega testa. Do zadnjih sekund so ohranile zbranost, na drugi strani pa se je domači najboljši igralki Karlini Pilabere pol sekunde pred koncem s črte prostih metov zatresla roka in zmaga 80:79 je odšla v Slovenijo.

Slovenke se v domovino vračajo v nedeljskih zgodnjih jutranjih urah. Iz Rige bodo poletele ob šesti uri po lokalnem času ter prek Frankfurta in Gradca v Laško prispele v času kosila. Po prostem nedeljskem popoldnevu bodo v ponedeljek opravile še zadnja treninga na domačih tleh in javnosti na novinarski konferenci predstavile pričakovanja na evropskem prvenstvu. V Niš se reprezentanca odpravlja v torek.

Dekleta bodo EuroBasket začela v četrtek, 27. junija, ob 16. uri, ko se bodo pomerila z Madžarkami. Slovenske košarkarice bodo tudi tekmo drugega kola proti Turčiji igrale ob 16. uri (petek, 28.6.), po dnevu premora pa se bodo na tretji tekmi (nedelja, 30.6.) ob 18.30 pomerile še z Italijo.

Damir Grgić, selektor slovenske ženske članske reprezentance:
Igralke in štab si zaslužijo čestitke za novo zmago. Že drugič zapored smo odigrali napeto tekmo z zelo izenačeno končnico. Znova smo pokazali, da imamo karakter, ki nam bo tudi na samem evropskem prvenstvu prišel še kako prav. Mislim, da smo ulovili že kar dobro formo. Pred nami je le še nekaj treningov, zadržati moramo svežino in se maksimalno zbrano pripraviti na uvodno tekmo z Madžarsko.”