Italijani izločili Srbe, Grki niso dopustili presenečenja

Eurobasket 2022 11. Sep 202220:18 > 22:47 0 komentarjev

EuroBasket danes prinaša še preostale tekme osmine finala. Poljska je ugnala Ukrajino in se bo v četrtfinalu pomerila s Slovenijo. Finci so znova poskrbeli za poraz Hrvaške, za največje presenečenje prvenstva pa so poskrbel Italijane, ki so izločili prve favorite prvenstva, Srbe. Veliko težav so imeli tudi Grki, ki so šele v zadnjih minutah strli odpor Češke.

Poljaki so Ukrajino ugnali s 94:86 in se uvrstili med najboljših osem reprezentanc stare celine. Zdaj jih čakajo Luka Dončić in soigralci, ki so bili v osmini finala boljši od Belgije, a potenciala za napredek v igri varovancev Aleksandra Sekulića je še ogromno.

Slovenija je dobila zadnje štiri medsebojne obračune proti Poljski, tudi v sredo ob 20.30 bodo veliki favoriti za napredovanje v polfinale.

Markkanen poslal Hrvate domov

Pred tekmo je bila na stavnicah nekoliko bolje postavljena Hrvaška, toda Finci so v preteklosti že povzročali preglavice hrvaški izbrani vrsti in tudi tokrat ni bilo nič drugače. Srečanje je bilo izjemno napeto, večji del tekme pa si nobena reprezentanca ni priigrala večje prednosti. Do ključne prednosti so Finci prišli dobre štiri minute pred zaključkom srečanja, ko so po trojki Sasu Salina povedli za osem točk (85:77). Od takrat se Hrvatje niso več pobrali, zadnji žebelj v krsto je s trojko 28 sekund pred koncem zabil izjemni Lauri Markkanen.

Italijani poskrbeli za največje presenečenje prvenstva

Prvi polčas tekme med Srbijo in Italijo niti približno ni nakazoval posebne drame. Favorizirani varovanci Svetislava Pešića so večkrat vodili z dvomestno razliko, a so se naši zahodni sosednje do odmora vendarle uspeli precej približati in napovedali bolj izenačeno nadaljevanje.

Dobre štiri minute pred koncem je Srbijo prebudila nora trojka Nikole Jokića, ki je pod prekrškom zadel skoraj s polovice igrišča. A Italijanov to ni zmedlo, odgovornost je prevzemal izkušeni Nicolo Melli in s prostimi meti polnil srbski koš. Razlika je ostajala blizu desetih točk, a je ene izmed glavnih favoritov Eurobasketa v igri držal znova izvrstni Jokić.

Toda prvi zvezdnik srbske izbrane vrste je imel tokrat bistveno premalo pomoči soigralcev, tudi sam pa je dve minuti pred koncem zapravil žogo, po kateri je Simone Fontecchio zadel ter izsilil še dodaten prosti met, kar je bilo dovolj za napredovanje Italije.

Čehi namučili Grke

Grki so se proti Čehom morali pošteno potruditi, da so se uvrstili v četrtfinale. Nedelja je sicer že postregla s presenečenji, najbolj izstopa izpad Srbije, toda Antetokounmpo (27 točk) in druščina so v zadnji četrtini pokazali, zakaj spadajo med glavne favorite in povsem nadigrali češko izbrano vrsto. Grčija se bo v četrtfinalu pomerila proti domači reprezentanci Nemčije.