Medtem ko evroliga vse bolj krepi evropski klubski primat, pa v ozadju pospešeno potekajo pogovori o združitvi EuroCupa in Fibine lige prvakov.
Mineva četrt stoletja od usodnega razdora v evropski klubski košarki. Zdi se, da so po prvotnem zasedanju okopov zdaj vsi deležniki pripoznali in priznali premoč evrolige kot najmočnejšega elitnega evropskega klubskega tekmovanja. Slednje se sicer postopoma širi, a dolgoročno vendarle zapira – po vzoru lige NBA.
To vse bolj kot dejstvo sprejemajo tudi vodilni možje državnih panožnih zvez in na ta način vrh Mednarodne košarkarske zveze oziroma njene evropske sekcije Fiba Europe. Posledično tudi Fibina liga prvakov že lep čas ni več zasnovana kot enakovredna protiutež evroligi. Še več, zdi se, da bo celo kmalu prišlo do združitve tega tekmovanja z evropskim pokalom oziroma EuroCupom.
Spomnimo, leta 2021 si je Cedevita Olimpija izborila triletno nastopanje v EuroCupu, torej drugem najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju, ki sicer deluje pod okriljem evrolige. Zdi se, da bo ob izteku te pogodbe na mizi predlog o vključitvi v novo tekmovanje. Ideja ni nova, podrobnosti še niso znane, a namigi o tem, da bi do revolucionarnega oblikovanja novega evropskega pokala lahko prišlo že letos, so se v tem tednu močno okrepili. Ob dejstvu, da ljubljanski klub trenutno ni zrel za evroligo, gre pričakovati vključevanje v nov združen pokal (domnevno s 36 klubi), morda, kot smo že poročali, tudi z novim trenerjem Zvezdanom Mitrovićem.
V Beogradu vre
Medtem ko je bolj ali manj jasno, da Olimpija meri na EuroCup oziroma novo tekmovanje, pa si beograjska velikana Crvena zvezda in Partizan prizadevata za stalno mesto v evroligi. Ob tem je pred kratkim prišlo do javnih isker predvsem med vodstvom Partizana in srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Slednji se je javno razgovoril o tem, da oba kluba na veliki nogi živita predvsem zaradi države in mesta (sponzorska sredstva, dvorana, davčna popustljivost, neposredna finančna pomoč …). V prvo bojno vrsto se je zdaj postavil tudi Željko Obradović, ki trdi, da Partizan deluje predvsem na račun lastnih sredstev.
Kot poročajo španski mediji, naj bi vodstvo lige prvakov klube že obvestilo o pospešenih pogovorih. Da je ideja o zbliževanju tekmovanj zelo topla, pa je pred dnevi odkrito priznal tudi aktualni predsednik Fibe Europe Jorge Garbajosa. Znak boljših odnosov med Fibo in evroligo je predstavljal že nedavni premor med reprezentančnimi tekmami. Naslednji korak pa naj bi bilo skupno tekmovanje. Morda letos, bolj realno v sezoni 2025/26.
Odprtih je resda še kar nekaj vprašanj. V prvi vrsti so povezana s televizijskimi pravicami, trženjem, konceptom razdeljevanja mest in z že obstoječimi pogodbami klubov in partnerjev – tako z vodstvom EuroCupa kot tudi s Fibo. Prezreti pa ne gre niti zakulisnih pogovorov evrolige s klubom iz Dubaja. Ta naj bi ob močni azijski finančni injekciji za celotno tekmovanje vstopil na evropsko sceno, in sicer sprva s prehodno sezono v EuroCupu in bržčas tudi ligi ABA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!