Slovenke po visokem vodstvu prvenstvo začele s porazom

Košarka 15. Jun 20238:00 > 22:33 1 komentar
Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023, oblak

Slovenske košarkarice so evropsko prvenstvo, ki ga skupaj gostita Slovenija in Izrael, začele s porazom proti Veliki Britaniji (76:71). Že v petek ob 18.00 se bo Slovenija pomerila z Nemčijo, kar bo verjetno že ključni obračun v boju za napredovanje.

Slovenke so odlično začele tekme in uvodno četrtino dobile s 23:11. Razigrana je bila predvsem Teja Oblak, ki je v tem delu tekme dosegla kar 12 točk in ob sirenu zadela tudi trojko. Do sredine druge četrtine so varovanke selektorja Georgiosa Dikaioulakosa naredile delni izid kar 16:0, potem ko koša niso prejele polnih šest minut. Prednost je narasla že na visokih 18 točk (29:11), a sledil je hud mrk. Britanke so odgovorile s 15:0 in se povsem približale. Nato je končno za domačinke post končala Oblak, izhod iz krize pa s trojko potrdila še Zala Friškovec.

Poročilo tekme

Slovenke so v vodstvu vztrajale do zadnje minute tretje četrtine, ko je trojko za 58:56 zadela Holly Winterburn. Velika Britanija je sredi zadnje četrtine pobegnila na 69:60, a je naše košarkarice prebudila minuta odmora. Ajša Sivka je s trojko Slovenijo približala na dve točki. Bližje ni šlo, čeprav so imele Slovenke tudi napad za vodstvo, a je trojka Teje Oblak zgrešila cilj. Favorizirane Britanke so znova malce pobegnile in si zagotovile zmago.

Oblak je bila s 25 točkami prva strelka tekme. 15 jih je dodala Friškovec, 14 Lisec in 10 Sivka. Pri Britankah so 15 točk dosegle tri igralke, Kristine Anigwe, Sydney Wallace in Winterburn.

Zmagovalke skupin se uvrstijo neposredno v četrtfinale, drugo in tretje uvrščene v repasaž za preostala štiri mesta. Ker so favoritinje skupine C Francozinje, bo petkova tekma z Nemčijo morda že odločilna v boju za dodatne kvalifikacije za četrtfinale, kar je tudi cilj, ki so si ga Slovenke zadale pred turnirjem. Francozinje so sicer na drugi tekmi skupine z 58:50 ugnale Nemke.

Več o dogajanju na prvenstvu: EuroBasket 2023

Na turnirju, ki traja od 15. do 25. junija, tekmuje 16 reprezentanc. V prvi fazi tekmovanja so razporejene v štiri skupine s po štirimi državami. Dve skupini gosti Tel Aviv, dve Ljubljana. Boje od četrtfinala naprej gostijo izključno Stožice. Želja Slovenk je prav preboj med najboljših osem na stari celini, kar bi bil najboljši izid v zgodovini reprezentance.

Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023 Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023
teja oblak, Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023 teja oblak, Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023
Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023, lisec Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023, lisec
Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023, oblak Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023, oblak