Slovenke zapravile lepo priložnost za zmagovito odprtje EuroBasketa

Košarka 15. Jun 202320:05 4 komentarji
Slovenska košarkarska reprezentanca, Eurobasket 2023

Čeprav je bila tehtnica več časa nagnjena na slovensko stran, pa je Velika Britanija z učinkovito igro v zadnji četrtini preprečila domače zmagoslavje ob odprtju ženskega EuroBasketa (76:71).

Približno dva tisoč gledalcev je v Stožice privabila uvodna tekma slovenske reprezentance na domačem EuroBasketu. Med njimi je bilo kar nekaj znanih obrazov, vključno s predsednico države Natašo Pirc Musar in bratoma Dragić. V delu tekme so lahko pozdravili navdušujočo predstavo slovenske reprezentance, a so ob tem videli tudi velika nihanja. Zadnje, v četrti četrtini, je bilo naposled usodno. Slovenija je resda vodila 27 minut, a ključno je, kdo je bil v prednosti ob zvoku sirene. To je bila po prepričljivi igri v zadnjih minutah Velika Britanija. Posledično bo pritisk na petkovi tekmi Slovenije z Nemčijo (18.00) še toliko večji.

Teja Oblak je dosegal 25 točk. Foto: Aleš Fevžer

“To je zmaga upanja. Verjeli smo, čeprav smo zaostajali. Pomembna zmaga. Ni kar tako ugnati gostitelja odprtju,” je po zmagi dejal selektor VB Chema Buceta. “Naš odstotek meta je bil slab. Delali smo preveč napak. Predvsem pa nismo znali zadržati prednosti. Marsikaj moramo popraviti,” pa je dejal slovenski selektor Dikaioulakos in dodal: “Prvenstva še ni konec. Na veliko stvari sem ponosen. Predvsem na borbenost proti višji in močnejši ekipi.”.

“Načrt je bil seveda drugačen. Tudi ob polčasu. Želele smo še ostrejši ritem, a očitno smo bile pregrobe. O tem pričajo osebne napake. Tudi napad nam ni stekel. Smo pa ekipa, ki je odvisna od tega. A jutri je nova tekma. Čaka nas Nemčija,” pravi Zala Friškovec, Teja Oblak pa je dodala: “Škoda. Tudi zaradi gledalcev. Podpora je bila dobra. Če bi zadele še kakšen met, bi nas to še bolj poneslo. A verjamem, da bodo prišli tudi naši trenutki. Dejala bi, da je bil to slab dan. Imele smo nekaj slabih trenutkov, kar so tekmice izkoristile. Za zmago bi morale bolj nadzorovati tekmo.”

Eden od vrhuncev domače predstave je bil sicer izjemen zaključek prve četrtine. Delni niz 10:0 je ob zvoku sirene s trojko sklenila kapetanka Teja Oblak. Z dvanajsto točko je Sloveniji priigrala otipljivo prednost 23:11. Pred tem je veliko delo opravila 17-letna debitantka na velikih tekmovanjih Ajša Sivka, ki je pod košem v dobršni meri nevtralizirala očitno višinsko premoč Britank. Zagon iz prve četrtine je domačo reprezentanco ponesel tudi v nadaljevanje.

Britanke so ob gibljivi slovenski obrambi še naprej streljaje s praznimi naboji (brez koša so bile kar šest minut), tako da je po trojki Eve Lisec v 13. minuti domača zasedba vodila že z 18 točkami naskoka (29:11). Sledil je jurišni zasuk Britank, ki so, kot bi nekdo vklopil stikalo, postale bolj agresivne. Že v fazi postavljanja napada so kot po tekočem traku rezale slovensko nit, na drugi strani pa so žoge spravljale v raketo.

V pičlih dveh minutah je četi selektorja Chema Buceta uspel delni rezultat 12:0, v 17. minuti pa se je slovenska prednost stopila na vsega dve točki (29:31). Popoln preobrat je nato preprečil tercet Lisec-Jakovina-Oblak, tako so Slovenke na odmor odšel s prednostjo petih točk (38:33). Kapetanka je v kapetanskem slogu nadaljevala tudi v tretji četrtini. Po njeni 22. točki je Slovenija na polovici tega dela tekme znova vodila z dvomestno prednostjo 54:44.

A tudi te prednosti varovanke selektorja Georgiosa Dikaioulakosa niso znale ohraniti. Ponovila se je slika iz tretje četrtine. Na udarne britanske note pravega odziva ni bilo. Niz 16:2 je z dvema zaporednima trojkama končala Holly Winterburn, tako da je Velika Britanija v 29. minuti prvič po prvi četrtini povedle (58:56). Kmalu zatem je gostujoča prednost znašala že 9 točk (69:60). Priključek so domačinke poskušale ujeti predvsem z meti z razdalje. Na drugi strani pa so Britanke spretno izkoriščale premoč v višini in tako z ohranjanjem prednosti nadzorovale tekmo. Do izraza je prišla tudi premoč v skoku (51:39).

Slovenija : Velika Britanija 76:71

Dvorana Stožice, gledalcev 1.900, sodniki: Chueca (Španija), Baldini (Italija), Matejek (Češka).
Slovenija: Lisec 14 (0:1), Oblak 25 (2:3), Ivanuša 4, Jakovina 3, Friškovec 15 (1:2), Sivka 10.
Velika Britanija: Winterburn 15 (3:4), Gayle 5 (2:2), Wilkinson 2 (2:2), Fagbenle 14 (2:2), Herbert-Harrigan 11 (2:3), Wallace 14 (5:6), Anigwe 15 (3:9).

Prosti meti: Slovenija 3:8, Velika Britanija 19:28.
Met za dve točki: Slovenija 16:39, Velika Britanija 15:35.
Met za tri točke: Slovenija 12:36 (Friškovec 4, Oblak 3, Sivka 2, Lisec 2, Jakovina), Velika Britanija 9:27 (Winterburn 4, Wallace 3, Gayle, Herbert-Harrigan).
Skoki: Slovenija 39 (26 + 13), Velika Britanija 51 (37 + 14).
Osebne napake: Slovenija 24, Velika Britanija 12.