Slovenska trenerska naveza dviguje nemškega palčka

Košarka 20. Jan 20237:00 2 komentarja
Dejan MIhevc in Sašo Filipovski
Dejan MIhevc in Sašo Filipovski. Foto: Guliverimage

Würzburg. Mesto, ki ga je na zemljevid postavil legendarni nemški košarkar Dirk Nowitzki. In kjer v tamkajšnem košarkarskem klubu uspešno zgodbo piše slovenska trenerska naveza Sašo Filipovski - Dejan Mihevc.

Da v športu ne odloča le denar, lahko kot zadnjega v vrsti dokazov izpostavimo Würzburg Baskets. Po proračunu palček nemške Bundeslige “udarja” močno nad svojo kategorijo vse odkar ga je v kriznem obdobju že sredi sezone 2021/22 prevzel slovenski strateg Sašo Filipovski. Klub je nasproti vsem pričakovanjem zanesljivo rešil izpada in odgovorne prepričal, da so mu v podpis ponudili novo triletno pogodbo.

Izziv je z veseljem sprejel. “V želji in upanju, da bomo lahko vse v klubu iz sezone v sezono nadgrajevali. Tako organizacijsko kot marketinško, management in da se bomo okrepili tudi mi,” pove 48-letni strokovnjak.

sašo filipovski
Sašo Filipovski. Foto: Uroš Skaza

Da je naloga še težja, se je zaradi negotovih ekonomskih časov umaknil dolgoletni generalni pokrovitelj. Primerno zamenjavo še iščejo. Tako je celoten proračun letos še precej manjši od lanskega, skrčil se je za okrogel milijon, za člansko moštvo in strokovni štab je na voljo le 500 tisoč evrov. Je eden najmanjših, če ne celo najmanjši v Bundesligi.

Manjši proračun, a boljši rezultati

Poleti je bilo potrebno pošteno zavihati rokave. Praktično celotno moštvo si je našlo precej bolje plačane službe, moštvo se je sestavljalo znova. Tudi strokovni štab, ki je majhen, a dobro seznanjen s Filipovskijevim načinom dela in razmišljanjem.

“Za kondicijskega trenerja je prišel Radoman Ščekić. Z mano je deloval že v Banvitu, dolga leta je bil tudi v Partizanu in kakšnih deset let v Fenerbahčeju ter Bešiktašu. Gre za vrhunskega strokovnjaka. Potem je izziv sprejel tudi Dejan Mihevc. Tako smo sestavili novi štab,” pove Filipovski, ki ga je v Würzburg pripeljal še en stari znanec z območna nekdanje Jugoslavije. Športni direktor kluba je namreč Hrvat Krešimir Lončar.

Intervju: Dejan Mihevc

“Imamo malo ekipo, bolj kot ne sva s Sašem sama za vse. Glede ekipnih in individualnih treningov, analiz in priprav. Dobro sodelujeva, veliko se pogovarjava in skupaj pripravljava stvari. Gre za užitek, če imaš ob sebi sogovornika, ki je enako predan. V zadnjih dveh sezonah kot glavni trener nisem imel strokovnega štaba, ki bi mi nudil podporo, kakršno sem potreboval,” je o dosedanji izkušnji povedal Dejan Mihevc, ki se je v vlogo pomočnika vrnil po več kot desetletju uspešne samostojne poti.

Dejan Mihevc
Dejan Mihevc. Foto: Guliverimage

Würzburg je sezono začel odlično in trenutno z osmimi zmagami ter sedmimi porazi zaseda visoko osmo mesto med 18 klubi, ki kot zadnje še zagotavlja končnico. Cilj sicer ostaja obstanek med nemško elito.

“Lani smo imeli v tem času le dve zmagi. Vzdušje v ekipi je super. Ekipa je delavna in ambiciozna, primanjkujejo pa izkušnje. Gremo korak za korakom, cilj je obstanek, glede na to, da imamo manjši proračun kot lani in povsem novo ekipo. Začetna pričakovanja smo presegli, a klub ostaja na trdnih tleh,” strasti miri Filipovski.

Pozitivna energija in človeška nota

Slovenska trenerska naveza kot ključno izpostavlja dobro energijo. “Smo lušna mala ekipa s pozitivno energijo v lepem mestu blizu Frankfurta. Uživamo v svojem delu, nemški košarki in polnih dvoranah,” pravi glavni trener Würzburga, medtem ko njegov pomočnik dodaja: “Rastemo kot ekipa, ker vsi igralci individualno postajajo boljši. Če pogledamo zgodovino Filipovskega, ne govorijo le rezultati, temveč tudi igralci, ki so prišli iz njegovega sistema dela na najvišji možni nivo. Detajli so seveda pomembni, a ključ je človeška nota.”

Trenutna pozitivna klima torej daje rezultate, v prihodnosti pa se Filipovski nadeja konstantne rasti kluba. “Sprejet je tudi že projekt za novo dvorano. Verjamem, da bo klub postal stabilen, želja pa je, da se v teh treh letih krepimo tako organizacijsko kot finančno. Da se bo klub boril za končnico in v tretji sezoni lahko zaigral tudi v Evropi, v kolikor bo finančni načrt uspešen.”

Članska ekipa in strokovni štab Würzburga. Foto: Viktor Meshko/Würzburg Baskets

Nemška košarka je sicer v zadnjih letih močno napredovala. Bundesliga pa je novembra sprejela ambiciozen desetletni načrt, ki so ga poimenovali trojni dvojček. Do leta 2032 si želijo podvojiti proračune klubov, podvojiti doseg na vseh digitalnih platrofmah in družbenih omrežjih ter podvojiti športni uspeh, predvsem v evropskih tekmovanjih.

Usmeritev v napredek pa je tudi tisto, kar je Filipovskega privabilo v Nemčijo. “Je država, kjer želijo, da vse deluje in je vse jasno določeno. Cenijo profesionalizem in trdo delo. Manj je korupcije in podtalne igre. To, kar treniraš, se lahko bolje pokaže. Zato je ta liga precej bolj čista kot so drugod. Povsem si odvisen od svojega dela in selekcije igralcev, manj od zakulisnih iger.”

Prihodnost nemške košarke je torej zelo svetla. Iz celotne zgodbe pa bi lahko nekaj odnesel tudi v Slovenijo. “Težko je kopirati, a lahko se učimo in model prilagodimo svojim razmeram. Mislim, da je to prihodnost. Življenje je tako narejeno, da te potisne v spremembo in v napredek. Niso vse prva mesta in medalje.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje