Turki zmajem odčitali lekcijo “rokoborbe”

Eurocup 3. Nov 202120:44 > 20:47 0 komentarjev
Pullen je po razočaranju Keena in povprečnih predstavah Rupnika vsaj začasno postal prvi organizator igre. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Cedevita Olimpija je v 3. krogu EuroCupa utrpela prvi letošnji evropski poraz, s 93:84 je bil v Turčiji boljši Bursaspor. Gostje so dobro odprli tekmo, a v nadaljevanju niso našli odgovora na zelo agresivno in fizično igro tekmeca, ki je odločilno razliko naredil ob koncu tretje in na začetku četrte četrtine.

Zmaji so imeli tokrat precej težav z agresivnostjo nasprotnika, medtem ko niso uspeli zaustaviti glavnih strelcev turškega moštva, ki ga vodi srbski strateg Dušan Alimpijević. Pokopala sta jih dva posameznika, ki ju je Jurica Golemac izpostavil kot najnevarnejša že pred dvobojem. Allerik Freeman je bil prvi strelec z 22 točkami, medtem ko je Kevarrius Hayes dodal 21 točk in pobral še 11 odbitih žog, od tega pet v napadu.

Tudi skok je pred tekmo v Turčiji omenjal glavni trener Cedevite Olimpije, ki je odpovedal prav v ključnih trenutkih tekme v Bursi. “Čestitke Bursasporju za povsem zasluženo zmago. Igrali so zelo agresivno in fizično, na kar se nam ni uspelo prilagoditi. Zato smo prejeli kar 92 točk, napraviti moramo analizo in se izboljšati,” je bil po dvoboju iskren Golemac.

Jurica Golemac. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

Odpovedala organizacija napada

Če je proti Bourgu v prejšnjem krogu evropskega pokala in nato tudi v ligi ABA proti Igokei žoga lepo krožila in je Cedevita Olimpija na teh dveh dvobojih vpisala največ asistenc v letošnji sezoni (23 in 25), je tokrat organizacija napadov znova povzročala precej težav.

Posledično se je to odrazilo tudi v statistiki, saj so ob le 15 asistencah izgubili 13 žog. Za primerjavo, razmerje med asistencami in izgubljenimi žogami domačega moštva je bilo precej bolj zdravih 23:10.

“Tri četrtine so bili res zelo fizični in smo imeli težave z organizacijo v napadu, iz tega so nam dajali lahke koše, nosili so jih navijači, mi pa nismo imeli dovolj moči in energije, da se jim upremo,” je dodal Golemac in fizično igro tekmecev primerjal z rokoborbo.

Ljubljančane je precej zaustavil mrk v zaključku prvega polčasa, ko je Bursaspor zaostanek petih točk pretvoril v prednost za tri. Slovenski prvaki so zadnjič vodili po dveh zaporednih trojkah Marcusa Keena na začetku tretje četrtine (49:50), nato se je razigral Hayes, ko je 7:49 pred koncem tekme zadel še Anthony Brown, so Turki povedli že za velikih 16 točk.

Poraz kljub dobremu metu

Košarkarji Cedevite Olimpije so v zaključku zaigrali bolje in se po koših Jake Blažiča, ki je bil z 20 točkami prvi strelec gostov, Jacoba Pullena in Melvina Ejima približali, a so Turki vedno odgovorili. Bližje kot na sedem točk zaostanka gostje iz Slovenije niso prišli in tako zmage domačih niso resneje ogrozili.

Jaka Blažič je zadel tri trojke iz šestih poizkusov. Foto: KK Cedevita Olimpija/Tine Ružič

“Zahtevno gostovanje, kar smo pričakovali. Tekmo smo dobro odprli, z veliko koncentracijo v napadu in obrambi ter tudi povedli. Potem je Bursa začela igrati zelo agresivno v obrambi, na kar nismo imeli odgovora. Do polčasa so povedli in tako nadaljevali v tretji četrtini. To se nam je v tej sezoni zgodilo že tretjič, da na gostujočem terenu nismo znali odgovoriti na agresivnost, na tem moramo delati v prihodnjih dneh. Priložnosti bo še precej, iz te tekme moramo le povleči nekaj dobrega,” je svojo oceno tekme delil še kapetan Ljubljančanov.

Zmaji so sicer znova učinkovito metali na koš. Iz igre so zadeli 53,3 odstotka vseh poizkusov, od tega za tri točke 39,1 odstotka, in s črte prostih metov 80 odstotkov. Za uspeh v Turčiji jih je pokopalo predvsem manjše število napadov. Domači košarkarji so namreč pobrali več odbitih žog, predvsem v napadu v zadnji četrtini v ključnih trenutkih, prav tako so manj žog izgubili. Turki so imeli 65 metov na koš iz igre, Olimpija kar 12 manj.

V naslednjem krogu se bo Cedevita Olimpija pomerila z Ulmom, ki v Stožice prihaja naslednjo sredo. Še prej jih čaka tudi nadaljevanje sezone v ligi ABA, v soboto bo v Ljubljani gostoval Split.