Zmaji po trilerju do 23. pokalne zvezdice (VIDEO)

Košarka 16. Feb 20249:43 > 22:30 0 komentarjev

Košarkarji Cedevite Olimpije so po razburljivem zaključku strli Krko in se še 23. v klubski zgodovini razveselili zmage v slovenskem pokalu (87:86). Novomeščanom so se v zadnji minuti ponujale priložnosti za preobrat, a so vse zapravili in tako ostali brez pete pokalne lovorike.

Tekmo so bolje odprli Novomeščani. Že v tretji minuti je silovito zabil Marko Radovanović, nato je Miha Cerkvenik zadel trojko za 11:5 in Zorana Martića na klopi Ljubljančanov prisilil v prvo minuto odmora. Izjemno razigran je bil predvsem Jan Špan, ki je v prvem delu dosegel kar 11 točk in Krko popeljal do vodstva z 28:22 v prvi četrtini.

Cerkvenik je z novo trojko na začetku drugega dela poskrbel za novo najvišjo prednost (31:22). “Rafalu” izza črte za tri se je nato pridružil še Jerome Hamilton, kar je bila že šest trojka Krke iz sedmih poizkusov. Zmaji so se nato le približali. Srečno trojko od table je zadel Nikola Radičević, iz obrata je za minus štiri nato zadel Alen Omić. Prednost Krke je še naprej ohranjal vroči Špan, ki je do polčasa vpisal že 19 točk (51:45).

Napad Novomeščanov se je po odmoru ohladil, za nameček so si nabirali vse več osebnih napak, štiri so si v tretjem delu prislužili že Cerkvenik, Jurij Macura in Darko Planinić, kar je povzročalo težave trenerju Gašperju Okornu. Po petih minutah nadaljevanja se je s košem Zorana Dragića tekma začela z ničle (55:55). Kapetan zmajev Jaka Blažič pa je z izjemno trojko poskrbel, da so šli zmaji v zadnji del s prednostjo (70:67).

V četrti četrtini sta bila tekmeca povsem izenačena vse do zadnjih minut. Kljub tokrat bolj mirni tekmi se je v zadnjem delu prebudil Gregor Glas in kar trikrat zadel za tri ter Olimpijo popeljal do vodstva, a Novomeščani se niso dali in imeli napad za izenačenje, ki ga je dobro minuto pred koncem zapravil Radovanović. Krki se je ponudila še ena priložnost, po osebni napaki Glasa je na minus dve znižal Cerkvenik in se nato dokopal celo do odbite žoge, a je Špan izgubil žogo. Tudi tu trilerja ni bilo konec. Blažič je zadel le en prosti met, na drugi strani pa Radovanović zgrešil povsem odprto trojko za podaljšek …

To je bil šesti finale pokala Spar med glavnima tekmecema v Sloveniji, prvi po 2017, ko je v Domžalah zmagala Union Olimpija. Petkrat je slavila Olimpija in enkrat Krka.

Dolenjci ostajajo pri štirih pokalnih naslovih (2014, 2015, 2016 in 2021), potem ko so za preboj v finale v četrtek strli odpor Rogaške. Ljubljančani, ki so osvojili že 23. pokal, pa so bili v polfinalu boljši od domžalskega Heliosa.

Za Ljubljančane je to drugi naslov v tej sezoni po superpokalu, ki so ga osvojili septembra, in deseta zaporedna lovorika v domačih tekmovanjih. Zadnji naslov, ki so ga izpustili iz rok, je bil pokal 2021, nazadnje pa so v finalu klonili prav tako v pokalnem tekmovanju eno leto prej.

Krka ostaja pri štirih pokalnih naslovih; nazadnje je slavila 2021, ko je prav na Kodeljevem najprej izločila Cedevito Olimpijo, nato pa v finalu ugnala Šentjur.

Olimpija in Krka sta zaključila četverni spored, saj smo na Kodeljevem v petek dobili že prvake mini pokala za fante in dekleta ter tudi v ženski članski kategoriji, v kateri so Celjanke povozile Ilirijo.