Slovenci na krilih Dragića in Čančarja porazili Hrvate

Košarka 20. Avg 202219:15 > 22:16 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je pripravljalni del pred evropskim prvenstvom sklenila s popolnim izkupičkom. Na šesti tekmi je še šestič zmagala, v Celju je v ponovitvi spektakla s konca junija znova padla Hrvaška (94:88)

Slovenija je po junijski zmagi v kvalifikacijah za SP 2023 znova vzela mero svoji južni sosedi, ki je v Celju sicer nudila precej večji odpor kot pred slabima dvema mesecema v Stožicah.

Zasedba Hrvaške je tudi precej okrepljena, predvsem je velika pridobitev naturalizirani Američan Jaleen Smith, ki je zakrpal luknjo na položaju organizatorja igre. Ekipa selektorja Damirja Mulaomerovića je od junija dodala tudi Daria Šarića. Oba sta bila med vidnejšimi akterji gostov, Šarić je bil z 18 točkami prvi strelec Hrvatov, Smith s petimi asistencami prvi asistent.

Vrhunci tekme Slovenija – Hrvaška:

Ne pozabimo, da je okrepljena tudi Slovenija. Pridružil se ji je še tretji igralec iz lige NBA Vlatko Čančar, ki je bil tokrat tudi prvi strelec tekme, vpisal je 21 točk. Izjemen je bil tudi Goran Dragič, ki je dosegel 19 točk, od tega 14 v eksploziji v tretji četrtini. Luka Dončić je tekmo končal z desetimi točkami, šestimi skoki in petimi asistencami.

Slovenski košarkarji so v pripravljalnem obdobju slavili na vseh šestih tekmah. V Celju sta najprej padli Nizozemska in Črna gora, v Carigradu Turčija in Ukrajina, nato je v sredo v Stožicah v ponovitvi finala EP 2017 po podaljšku klonila še Srbija.

Zdaj bo šlo zares. Najprej 25. in 28. avgusta v kvalifikacijah za SP 2023, ko bo Slovenija najprej gostila Estonijo in nato gostovala v Nemčiji. Obe tekmi si boste lahko v prenosu pogledali na Sportklubu. Nato se bo reprezentanca iz Münchna preselila v Köln in tam 1. septembra začela obrambo naslova.

Pripravljalna tekma, Celje:

Slovenija – Hrvaška 94:88 (25:25, 16:21, 36:26, 17:16)

Konec tekme! Nova zmaga Slovenije, ki je bila boljša s 94:88.

Silovit odgovor Slovenije za 92:83! Najprej lepo s polrazdalje Čančar, nato trojka Prepeliča v povsem njegovem slogu, iz težkega položaja čez roko nasprotnika za vnovičnih varnih +11 Slovenije!

Nora trojka Prepeliča:

Hrvati še grozijo. Po košu Smitha in Šarića se je razlika zmanjšala na šest točk. Do konca sta še dve minuti.

Čančar, Tobey in Prepelič za +11! Slovenija je prvič povedla z dvomestno razliko. Trojko je zadel Čančar, en prosti met Tobey, nato je bil natančen še Prepelič za 87:76. Nova zmaga Slovenije je vse bližje.

Trojka Čančarja:

V igri tudi Rupnik in Hrovat. Sekulić je na parket poslal že 12 od 14 igralcev, za zdaj sta obsedela le Samar in Čebašek. Goran in Luka sta medtem na klopi, 4:30 pred koncem Slovenija vodi 84:76.

Lepo zabijanje Zubca:

Nikolič s trojko za +8! Nova najvišja prednost Slovenije na tekmi, po trojki Alekseja Nikoliča kaže semafor 80:72.

Trojka Nikolića:

Konec tretje četrtine (77:72)! Slovenija je v tretjem delu dosegla kar 36 točk, od tega jih je kar 14 Goran Dragić.

Nadaljuje se šov “Gogija”! Nato je dodal še trojko, prodor, koš iz protinapada in še “stepback” trojko od table! V dvorani Zlatorog spremljamo Dragićevo simultanko, Slovenija je povedla 72:66.

Nora trojka Dragića za njegovih 14 točk v tretji četrtini:

Dvojni ugriz zmaja! Goran Dragić je po vstopu v igro takoj dvakrat lepo zadel, obakrat povsem v svojem slogu, Slovenija vodi s 60:58.

Lepa poteza Dragića:

Čančar za vodstvo Slovenije! Po slabem začetku drugega polčasa je Čančar zadel dva prosta meta in s tem Slovenijo znova popeljal v vodstvo (56:55).

Znova udarila naveza Dončić – Tobey! Slovenija zdaj zaostaja le še za točko (54:55).

Odprt začetek tretje četrtine! Po odmoru leti z vseh strani. Hrvati so najprej prišli do najvišje prednosti na tekmi (50:41 in 53:44), nato je z dvema trojkama odgovoril Čančar, ki je za zdaj prvi strelec Slovenije in je že pri 14 točkah.

Čančar vrača Bogdanoviću:

Konec prvega polčasa (41:46). Dončić je zgrešil met ob zvoku sirene, ki je označila konec prvega polčasa. Za zdaj se Hrvati precej bolje kosajo s Slovenci kot konec junija. Trenutno je z 11 točkami prvi strelec tekme Šarić.

Odgovarjata Šarić in Zubac! Povratnik v hrvaško reprezentanco je zadel že svojo tretjo trojko. Nato je lepo izpod obroča zadel še Zubac za 46:41 v korist Hrvaške.

Koš Zubca:

Dobrodošel Luka Dončić! V drugem delu je prestavo višje prestavil tudi Luka in najprej zadel “stepback trojko” in nato še imenitno zaposlil Tobeyja za zabijanje.

Dončić s trojko:

Dončić z lepo asistenco:

Sušo končali s 6:0! Slovenija znova vodi, potem ko so se otresli manjše krize. Natančni so bili Zoran Dragić, Čančar in Tobey.

Slovenci hladni v drugi četrtini. Domači košarkarji so zgrešili uvodnih šest metov v drugem delu tekme in zdaj zaostajajo s 25:30.

Konec prve četrtne (25:25). Po hitrem vodstvu Hrvaške za osem točk, smo v nadaljevanju spremljali zelo izenačeno uvodno četrtino, ki jo je s prostima metoma zaključil Ivica Zubac ter poravnal izid. Luka je za zdaj pri le treh točkah, zadel je en met iz igre iz štiri poskusov.

Polaganje Dončića:

Dimec sedem zaporednih točk! Pred koncem prve četrtine je bil v ospredju Žiga Dimec, ki je izpod obroča zadel trikrat zapored, zadnjič še pod osebno napako za 25:25!

Koš Dimca:

Goran Dragić za prvo vodstvo Slovenije (14:13)! Sredi prve četrtine je Sekulić na parket poslal tudi kapetana, ki je kmalu po vstopu s košem pod osebno napako poskrbel za prvo vodstvo Slovenije. Nato je Slovenijo v novo vodstvo s trojko vrnil še Zoran Dragić.

Goran zadeva pod osebno napako:

Zabijanja na obeh straneh! V Celju smo priča tudi atraktivnim potezam. Najprej je silovito zabil Matković, takoj je na drugi strani vrnil Tobey.

Zabijanje Tobeyja:

Zabijanje Matkovića:

Zgodnje vodstvo Hrvaške. Tekmo so bolje odprli gostje, ki so zadeli uvodnih pet metov iz igre za vodstvo z 11:3.

Začetek tekme!

Zdravljica pred tekmo:

Začetna peterka Slovenije: Dončić, Nikolić, Blažič, Čančar, Tobey.

Začetna peterka Hrvaške: Smith, Simon, Ramljak, Šarić, Matković

Selektor Aleksander Sekulić ima v kadru za tekmo v dvorani Zlatorog vse 14 košarkarjev, ki so še na njegovem seznamu, vključno z Luko Dončićem in Goranom Dragićem. Zadnja dva igralca, na EuroBasket lahko namreč potuje le 12 srečnih izbrancev, bo predvidoma prečrtal po dveh tekmah kvalifikacij za SP 2023, ki sta na sporedu 25. in 28. avgusta, ko se bo Slovenija pomerila z Estonijo in Nemčijo.