Vesoljske številke: Slovenija že na uvodu rekordna

Košarka 27. Avg 20239:30 0 komentarjev
Luka Dončić

Slovenski košarkarji so z zmago proti Venezueli že na prvi tekmi svetovnega prvenstva postavili nekaj novih mejnikov. Nekateri so stali že 17 let, a so jih s stotico odpihnili. Kaj pravijo številke?

Slovenska košarkarska reprezentanca je Venezuelo porazila s 100:85. Na skupno 23. tekmi na svetovnih prvenstvih, kjer sodeluje četrtič, je sploh prvič dosegla trimestno število točk. Pojav, ki je v košarki pod okriljem Fibe precej redkejši, kot denimo v ligi NBA, a odkar ima Slovenija Luko Dončića, to pravilo še zdaleč ne drži več. Vsaj ne za slovensko izbrano vrsto.

Dolgo je za rekord veljala bera ob debitantskem nastopu na mundialih. Slovenija je premiero tekmo odigrala 19. avgusta 2006, ko je s 96:79 porazila Senegal. Drugi najboljši dosežek, seveda do letos, je prišel na istem prvenstvu, ob porazu proti ZDA s 95:114.

Ne le končni izid, rekorden je bil za Slovenijo tudi točkovni izkupiček ob polčasu. 56 točk, kolikor jih je zbrala v prvih dveh četrtinah, je nov slovenski rekord na svetovnih prvenstvih.

Do sobote, 26. avgusta 2023, sta bila na vrhu skupaj prvi polčas proti Portoriku na SP 2006 in drugi proti Hrvaški na SP 2010, v obeh so Slovenci nasuli 52 točk. Še štirikrat se ponovi polčas s 49 točkami, od tega trije na SP 2014.

Dončić močno presegel Lakovića

Rekord za Slovenijo na mundialih je padel tudi v kategoriji posameznikov. Zanj je seveda poskrbel Dončić, ki je s 37 točkami proti Venezueli močno presegel dosedanjega rekorderja Jako Lakovića. Zdajšnji trener Gran Canarie je pred dobrimi 17 leti Portoriku nasul 24 točk, kar je bil najboljši slovenski izkupiček vse do minule sobote.

Za nameček je 21 točk Mika Tobeyja dovolj za 5. mesto omenjene lestvice, s čimer si mesto deli z Goranom Dragićem. Slednji je sicer tudi na 3. mestu, oba z bratom Zoranom sta se podpisala pod bero 22 točk z ene tekme svetovnega prvenstva.

Lov na (skoraj) neulovljivega Schmidta

Najverjetneje to niso zadnji mejniki in rekordi Slovenije in Dončića na tem prvenstvu. Luka bi lahko postavil še rekord po številu asistenc na eni tekmi. Proti Venezueli sta mu do izenačitve rekorda Gorana Dragića, ko je proti Tuniziji leta 2010 vpisal osem asistenc, zmanjkali zgolj dve.

Številka 77 bi lahko poskrbela tudi za nekaj absolutnih rekordov. Po številu asistenc na tekmo (9,4 - Dennis Schroder na SP 2019), točk na tekmo (34,6 - Oscar Schmidt na SP 1990), morda tudi točk ali asistenc na posameznem obračunu. Toni Kukoč je leta 1994 podelil kar 15 asistenc, južnokorejski košarkar Hur Jae pa je 1990 s 54 točkami postavil rekord po doseženih točkah.

Priložnost za nove vpise v knjigo rekordov bo prišla že v ponedeljek, ob 13.30 proti Gruziji. Slovenija bo znova favorit, a šlo bo za težji test od prvega.

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.