Za slovo od leta vendarle slovenska zmaga (VIDEO)

Košarka 12. Nov 202319:21 0 komentarjev

Po visokem porazu na Madžarskem so slovenske košarkarice na domači tekmi na Kodeljevem v Ljubljani prišel do prve zmage v kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu 2025. Z rezultatom 78:63 so bile boljše od Bolgark.

Niz porazov, ki je skupno štel pet tekem, med katerimi so bile tudi vse tri na domačem evropskem prvenstvu, je prekinjen. Bolgarija je bila tekmec po meri za sicer oslabljeno slovensko reprezentanco. Ta pa je morala za prvi par točk v kvalifikacijah za EuroBasket 2025 močno garati. Bolgarke so bile namreč predvsem v dobršnem delu prvega polčasa (pre)trd oreh. A ko so Slovenke prilagodile igro in postale manj odvisne od sicer znova izjemne Eve Lisec, so vendarle uveljavile premoč. Ključna je bila kakovostna predstava v tretji četrtini, v kateri so si priigrale otipljivo prednost in jo nato izkušeno ohranile vse do konca.

Eva Lisec: z 28 točkami prva strelka Slovenije. Foto: Grega Valančič

”Tekmo smo odprle katastrofalno. Ne najdem druge besede. Na srečo smo se nato dvignile Po visokem porazu na Madžarskem je to najbolj pomembno,” je po tekmi razmišljala Zala Friškovec (17 točk, od tega 14 v drugem polčasu in nadaljevala: ”V naši igri je še veliko rezerv. Na vseh ravneh. To se je videlo tudi danes. Pa ne gre le za taktiko, bolj za številne napake. Pomembno je tudi, da v tekmo vstopamo z več energije.” Zadovoljna je bila tudi prva strelka tekme Eva Lisec (28 točk).

”Ne smemo si dovoliti, da tekmo odpremo tako mehko in tekmicam dovolimo vse. Nato smo se začele zavedati. Igrati tako naprej ali se boriti za evropsko prvenstvo. In začele smo igrati. Naredile smo korak naprej in zlahka zmagale,” je dejala kapetanka.

Očitno je bilo, da smo začeli, počasi, pasivno in brez energije. Nato smo re organizirali naše misli. Držali smo se načrta in prišli do nape igre. Tisto, kar ste videli v drugem polčasu, je prava slika Slovenije. Lahko smo zadovoljni. Napredujemo, čeprav nam manjka naša naravna vodja, torej Teja Oblak,” je črto pod cikel potegnil selektor Georgios Dikaiolakos, ki bo ekipo znova zbral poleti, in sicer z namenom priprav in pripravljalnih tekem.

Slovenke so sicer zelo spodbudno odprle tekmo in hitrem pretoku žog v raketo povedle s 6:0. A varovanke Tatjane Gateve so hitro vzpostavile ravnotežje in v deveti minuti vodile s 17:14. Gostiteljicam nikakor ni stekel met z razdalje, privoščile so si kar zgrešenih ‘zicerjev’ in imele nemalo težav z organizacijo napada, kjer se je znova izjemno poznala odsotnost kapetanke Teje Oblak, predvsem pa je resno nevarnost za koš tekmic predstavljala le Eva Lisec. V prvem polčasu je namreč dosegla kar 60 odstotkov slovenskih točk. Na drugi strani je bila nerešljiva uganka kapetanka Borislava Hristova.

V tretji četrtini so varovanke Georgiosa Dikaioilakosa v igro vendarle dodale več napadalne širine. Predvsem Tina Jakovina in Zala Friškovec sta razbremenili kapetanko. Ob tem so Slovenke nanizale tudi nekaj zaporednih uspešnih obrambnih akcij. Tehnica se je nagnila na domačo stran, v 27. minuti prvič celo z dvomestno prednostjo (55:44). Igra je sicer kmalu zatem znova močno zanihala, po minuti odmora pa se je domača vrsta znova oklenila prikazanih vzorcev.

V zadnji četrtino je vstopila s plus 10 (62:52), nato postregla z navdihujočim odsekom in delnim rezultatom 10:0. Bolgarke so bile v tem delu tekme kar debelih šest minut brez točke, tako da je bil zmagovalec znan že krepko pred zadnjo sireno. Selektor je tako prvo priložnost namenil tudi mladima Lei Bartelme in Alini Žitek.

Slovenke bodo lov na morebitni četrti zaporedni nastop na evropskem prvenstvu sicer nadaljevale šele čez eno leto. Drugo kvalifikacijsko okno, v katerem bosta tekmeca Finska in Madžarska, je namreč predviden 7. in 10. novembra 2024. Na EuroBasket 2025, ki ga bodo gostile Češka, Nemčija, Grčija in Italija, sicer zanesljivo vodi le prvo mesto v skupini, vozovnice pa bodo prejele tudi štiri drugouvrščene reprezentance.