Pred natanko petimi tedni je v ligi NBA veliko razburjenja povzročila menjava košarkarjev, za katero sta se dogovorili franšizi Dallas Mavericks in Washington Wizards. Prvotno mnenje je bilo, da je Dallas z izgubo Kristapsa Porzingisa potegnil krajši konec. Zdaj lahko trdimo, da so iz menjave izšli kot veliki zmagovalci. Odgovor je preprost: Spencer Dinwiddie.
Dallas je od menjave preprosto boljša ekipa, kar razkrije že pogled na lestvico. Odkar je v moštvo dodal Spencerja Dinwiddieja in Davisa Bertansa je najboljša ekipa v ligi NBA. Na 12 tekmah so Teksašani vpisali 10 zmag, kar je 83,3 odstotna uspešnost, najvišja med 30 klubi.
Da Kristaps Porzingis praktično ni vplival na uspeh Mavsov na parketu jasno kričijo številke. Z njim v kadru so na 134 tekmah rednega dela vpisali 77 zmag in 57 porazov (57,5 odstotna uspešnost). Brez njega v istem obdobju 41 zmag in 28 porazov (59,4 odstotna uspešnost).
Odstotek zmag je bil torej celo višji, ko je bil Latvijec na stranskem tiru, kar je bil tudi zelo pogost pojav. Sezone 2018/19, ko je tudi prišel v Maverickse, v podatke nismo zajeli, saj jo je v celoti izpustil zaradi poškodbe kolena.
Dogovorjena menjava 10. februarja:
Dallas prejme: Spencer Dinwiddie, Davis Bertans
Washington prejme: Kristaps Porzingis, izbor v drugem krogu nabora
Tudi v Washingtonu je Porzingis do tega trenutka več tekem pospremil iz civilne oprave, kot odet v športna oblačila. Wizardsi so od menjave odigrali 14 tekem, le na petih so lahko računali tudi na njegovo pomoč. Z njim so vpisali le eno zmago, 6. marca doma proti Indiani.
Porzingis za Washington (na tekmo):
Izkupiček: 1 zmaga, 4 porazi
Točke: 19,8
Skoki: 7,0
Met iz igre: 48,4%
Met za tri: 31,6%
Prosti meti: 86,8%
Pokazal, kako pomembna je kemija
Dinwiddie se je v moštvo Mavsov od prvega dne vklopil bolje, kot je to v treh letih uspelo 221 centimetrov visokemu Latvijcu. Novi soigralci so ga sprejeli z odprtimi rokami, predvsem pa mu Luka Dončić tako zelo zaupa, kot v ligi NBA najverjetneje ni še nobenemu drugemu soigralcu od uvodne sezone, ki jo je preživel še ob Dirku Nowitzkiju.
Prav Porzingis bi naj bil zamenjava za legendarnega Nemca, a se nikoli ni povsem spoprijatelji z moštvom. Z Luko nista kemije razvila niti na parketu niti ob njem. Kako pomembna za uspeh ekipe je prav kemija v garderobi je ogledalo spodletelemu poskusu ustvarjanja slovensko-latvijske naveze nastavil prav Spencer.
“Luka ima kot superzvezda moč, da ti daje vedeti, če si zaželen ali ne, če imaš zaupanje ali ne. Spomnim se prvih dveh tekem, ko mi še ni steklo in sem se še iskal. On je bil tisti, ki mi je rekel, naj igram svojo igro, da bom le tako pomagal ekipi,” je po veliki zmagi proti svojemu nekdanjemu moštvo razlagal junak.
Trojka za zmago proti Brooklynu:
Hvaležen ni le Dončiću, da mu je izkazal takšno dobrodošlico. Ko je zadel trojko je stekel v objem športnemu direktorju Nicu Harrisonu: “On je bil tisti, ki je sprejel drzno odločitev in naredil menjavo. Ni skrivnost, da nisem imel najboljšega ugleda, tako na igrišču kot ob njem. Govorili so, da sem slab za garderobo in ne igram dobro, čeprav sem po vrnitvi po strgani kolenski vezi odigral šele 30 tekem. Prav tako je zame v drugo smer poslal Porzingisa, igralca all-star nivoja.”
Ne le, da ima Dončić končno ob sebi pravega organizatorja igre, ki skupaj z njim soigralce dela boljše, tudi Luko, prav tako je zvezdnika Dallasa razbremenil v zaključkih tekem.
Tako je zdaj kar dvakrat zapored s trojko odločil dvoboj v korist Mavsov. Najprej proti Bostonu, ko je po podaji Dončića zadel devet sekund pred iztekom časa. Še bolj dramatičen je bil zaključek obračuna v Brooklynu z močnim slovenskim pridihom, ko je je Mavsom zmago priboril še ob zvoku sirene.
“V nekem določenem obdobju pred poškodbo sem imel celo največ zmagovitih košev v ligi. Takrat sem bil še v Brooklynu. Hvaležen sem Luki, da mi zaupa,” je še dejal Dinwiddie.
Dinwiddie za Dallas (na tekmo):
Izkupiček: 10 zmag, 2 poraza
Točke: 17,9
Asistence: 4,3 (in 1,3 izgubljene žoge)
Met iz igre: 50,0%
Met za tri: 43,1%
Prosti meti: 73,0%
Bertans igra vse manj
Iz Washingtona je v menjavi prišel še Davis Bertans, ki pa se, vsaj za zdaj, ni najbolje znašel. Na 12 tekmah v povprečju prispeva le pet točk, predvsem je razočaral z metom z razdalje, ki je njegovo daleč največje orožje. Izza črte zadeva le 29,1 odstotno, iz igre katastrofalnih 30,8. Na zadnjih dveh tekmah je ob zmagah proti Bostoni in Brooklynu na parketu preživel le šest oziroma devet minut. Če bo tako nadaljeval, v končnici ne bo del rotacije Jasona Kidda.
V Bertansu ima tako Dallas še veliko rezervo. V kolikor se bo izkazalo, da zanj v rotaciji ni prostora, pa bo njegovo pogodbo po sezoni lažje odstraniti, kot bi bilo tisto od njegovega sonarodnjaka Porzingisa. Bertans bo namreč v naslednjih treh letih zaslužil po 16 milijonov dolarjev na sezono, Porzingis v naslednjih dveh krepko čez 30.
Nico Harrison ima tako v rokah boljše karte, predvsem pa se je že prerojeni Dinwiddie pokazal za takšno pridobitev, da bi bile boljše predstave Bertansa čisti dodatek. A to bo potrebno potrditi še v končnici, kjer Luka še ni prišel iz prvega kroga.
Prav tako je Dallas v boljšem položaju za morebitno naslednjo veliko menjavo, ki bi v Teksas pripeljala naslednjega zvezdnika. Tudi morebiten odhod Jalena Brunsona, ki se mu po sezoni izteče pogodba, bi z Dinwiddijem lažje preboleli. Bodo pa Mavsi Brunsona zagotovo želeli zadržati, saj skupaj z Luko in Dinwiddijem zdaj tvori eno najboljših branilskih navez v ligi NBA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!