Zmaji ne uspejo prebiti vse debelejšega evropskega ledu

Eurocup 17. Jan 202420:18 1 komentar

Košarkarji Cedevite Olimpije so v 15. krogu evropskega pokala izgubili proti Umana Reyer Venezii s 93:104 in tako še naprej ostajajo brez ene same zmage. Do konca skupinskega dela so zgolj še trije krogi, medtem ko se Ljubljančani nezadržno bližajo prvi obletnici odkar so parket v EuroCupu zadnjič zapustili s slastjo uspeha.

Tudi Zoran Martić, ki je z novim letom na klopi nadomestil Simoneja Pianigianija, ne uspe prebiti debelega evropskega ledu. Ta ima zdaj že 20 slojev. Pet porazov so zmaji nanizali za zaključek lanske sezone, kar 15 se jih je nabralo še v letošnji, ki bo šla v zgodovino kot ena najslabših, če ne kar najslabša evropska v zgodovini kluba.

Nazadnje so Ljubljančani ugnali prav tokratnega nasprotnika. Bilo je daljnega 1. februarja 2023, ko so v Stožicah slavili s 77:73. Tokrat niso ponovili uspeha in se tako nezadržno bližajo enoletnemu nizu porazov. Števec dni brez zmage je zdaj že pri številki 351.

Zoran Martić, trener Cedevite Olimpije: “Začeli smo tako mehko, kot bi se ustrašili nasprotnika. Niti nismo želeli storiti osebne napake. Umana je pobegnila, a smo se vrnili. Po novih napakah in nekaj težkih metih Umane so naposled dobili tekmo. Do izraza je prišla tudi individualna kvaliteta. Lahko jim le čestitam za zmago.”

Neven Spahija, trener Umana Reyer Venezie: “Vesel sem, da smo zmagali. Kot vsak trener, ne bom evforičen, saj smo prejeli 94 točk in slabo igrali v obrambi. Če naša ekipa želi ciljati višje, potem mora igrati boljšo obrambo.”

Približno 2.000 navijačev je videlo nov poraz. Foto: Profimedia

Nadoknadili minus 20

Zmaji so dvoboj odprli katastrofalno. Preteklo je šele 125 sekund igre, ko se je na semaforju izpisalo že 0:10. Anemična igra domačih se je nadaljevala tudi po minuti odmora. Justin Cobbs je za prve točke Ljubljančanov zadel šele po treh minutah in pol, a ni zaustavil naraščanja prednosti, ki je malce pred koncem prvega dela poskočila že na plus 16 v korist Benečanov (12:28).

Po trojki Maxa Heideggerja, ki je po le dveh podajah daleč od obroča ostal povsem sam v kotu igrišča, je Umana Reyer povedla za 20 točk (40:20). Domači so nato vendarle zaigrali bolje in se do odmora povsem vrnili v igro. Razigral se je predvsem Karlo Matković, nato je dve trojki prispeval Luka Ščuka, svoje je dodal še Jaka Blažič preden je vajeti v svoje roke znova vzel hrvaški center in z zabijanjem znižal na sedem (49:56). Domači kapetan je imel pred polčasom celo napad za novo znižanje, a ga ni izkoristil.

Karlo Matkovic

Ljubljančani so tretjo četrtino odprli z delnim izidom 7:1 in se približali vsega na točko. Velikih 20 točk zaostanka so nadoknadili v 12 minutah igre. Blažič je štiri minute pred iztekom tretjega dela iz protinapada poskrbel za prvo vodstvo domačih na dvoboju (69:68). V zadnjih deset minut so sicer s plus tri vstopili Italijani.

Podobna razlika je vztrajala do 36. minute tekme, ko je trojko za 88:81 zadel Marco Spissu, medtem ko je za njim Kabengele Tshimanga povišal na plus 10. Zmaji so se tako znova znašli v lovu na zaostanek, le da tokrat niso našli poti nazaj. Spisu je slabi dve minuti pred koncem zadel za 101:91, dvoboj je bil odločen. Še četrtič to sezono so zmaji prejeli stotico.

Matković je za domače vpisal 23 točk, 19 jih je dodal Cobbs in 18 Blažič. Pri gostih je 24 točk prispeval Rayjon Tucker.

Do konca sezone v evropskem pokalu, ki je za Cedevito Olimpijo že dolgo izgubljen, se bo po Umani Reyer pomerila še s Hamburgom, London Lions in Parižani. Naslednja je sicer ta konec tedna na vrsti liga ABA, v Stožice prihaja Igokea.