Če ne bo senzacije, bo Matjaž Kek postal rekorder

Nogomet 3. Sep 202112:00 > 12:59 0 komentarjev
Matjaž Kek: Rečnikov soigralec pri dveh mariborskih klubih

Če se v soboto ne bo zgodila senzacija in Malta v Stožicah ne bo zmagala, bo Matjažu Keku uspel rekordno dolg niz neporaženosti na domačih tekmah na klopi slovenske reprezentance. Zdajšnji selektor je v sredo proti Slovaški izenačil rekorden niz, zdaj ga lahko preseže.

Slovensko nogometno reprezentanco septembra v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 po sredinem remiju s Slovaki čakata še dve tekmi. V soboto se bo v Stožicah pomerila z Malto, v torek prihodnji teden pa jo čaka gostujoča tekma proti Hrvaški.

“V Stožicah že dolgo nismo izgubili. Imamo kontinuiteto na domačih tekmah,” je po sredinem remiju z 1:1 s Slovaki v Stožicah, ki je bil razočaranje, povedal Matjaž Kek in govoril resnico.

Čeprav Slovenija ne navdušuje – na veliko tekmovanje čaka že od leta 2010, v zadnjih kvalifikacijah pa je možnosti za evropsko prvenstvo izgubila tako hitro, kot že dolgo ne -, je v zadnjem času nepremagljiva pred domačimi navijači. Oziroma na domačem stadionu, glede na to, da je nekaj tekem v zadnjem letu zaradi pandemije odigrala pred praznimi tribunami.

Slovenija je doma nazadnje izgubila oktobra 2019, ko je v Stožicah z 1:0 zmagala Avstrija in razblinila slovenske upe o nastopu na evropskem prvenstvu, v katerem smo uživali letos poleti.

Potem je sledil dolg niz neporaženosti, ki traja še danes, in bi moral trajati še vsaj do prihodnjega meseca, ko k nam prihaja Rusija.

Če bi Malta, 177. reprezentanca sveta, ki je od leta 1974 v 106 tekmah kvalifikacij za svetovna prvenstva zmagala trikrat, v Stožicah premagala Slovence, bi bila to svetovna senzacija.

Slovenija je niz neporaženosti, ki še traja, začela novembra 2019 z zmago z 1:0 nad Latvijo v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2020, ko je dve tekmi pred koncem kvalifikacij že izgubila vse možnosti za Euro.

Potem je v Ligi narodov z 0:0 remizirala proti Grčiji in z 1:0 premagala Moldavijo, na prijateljskih tekmah premagala San Marino s 4:0 in brez zadetkov remizirala proti Azerbajdžanu, z 2:0 v Ligi narodov premagala Kosovo, na začetku kvalifikacij za svetovno prvenstvo marca letos z 1:0 premagala svetovne podprvake Hrvate, junija s 6:0 na prijateljski tekmi odpihnila Gibraltar in zdaj remizirala z 1:1 s Slovaki.

Srečko Katanec

Pred Kekom Katanec s Prašnikarjem

S tem je Kek izenačil dozdajšnji rekorden niz neporaženosti na domačih tekmah, ki je trajal devet tekem. Uspel je Srečku Katancu in Bojanu Prašnikarju. Predvsem Katancu.

Slovenija je pod njegovim vodstvom niz neporaženosti začela z remijem z 1:1 proti Jugoslaviji v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo marca 2001.

Potem je v istih kvalifikacijah z 2:0 premagala Luksemburg, vmes z 2:2 remizirala na prijateljski tekmi z Romuni, v kvalifikacijah z 2:1 premagala najprej Ruse, s 3:0 Ferske Otoke in z 2:1 v dodatnih kvalifikacijah še Romune.

Pred odhodom na svetovno prvenstvo je na prijateljski tekmi z 1:0 premagala Tunizijce in z 2:0 Gance.

Potem je niz neporaženosti na domačih tekmah na devet tekem z zmago prav nad tokratnimi nasprotniki Maltežani s 3:0 na začetku kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2004 podaljšal Prašnikar, februarja 2013 pa z 1:5 izgubil prijateljsko tekmo proti Novi Gorici in niz se je končal.

Najdaljši niz brez zmage? Prav tako devet.

Vas morda zanima še rekorden niz Slovenije na domačih tekmah brez zmage? Tudi ta je trajal devet tekem.

Slovenija je pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo novembra 1995 doma najprej izgubila s Hrvaško z 1:2, nato je na prijateljski tekmi z 2:2 remizirala z Združenimi arabskimi emirati, potem pa nanizala kar šest zaporednih porazov, kar je seveda tudi rekord.

Zdenko Verdenik

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998 je na svojem igrišču izgubljala proti Danski (0:2), Bosni in Hercegovini (1:2), Grčiji (0:3) in Hrvaški (1:3). Na prijateljski tekmi proti Češki je izgubila z 1:3, poraz z 1:2 proti Norveški pa kljub dobri igri doživela tudi v Ljubljani oktobra 1998 ob začetku kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2000, na katerega se je pozneje uvrstila. Takrat je bil selektor že Katanec.

Niz domačih tekem brez zmage je prekinila le štiri dni za tem, ko je v Mariboru z golom Saša Udoviča z 1:0 v istih kvalifikacijah premagala Latvijo.