Severna Makedonija prvič na velikem tekmovanju!

Euro 12. Nov 202016:47 > 19:51
REUTERS/Ognen Teofilovski

Nogometaši Severne Makedonije so se prvič v zgodovini uvrstili na evropsko prvenstvo, potem ko so v Tbilisiju premagali Gruzijo z 1:0.

Odločilni zadetek je po sijajni akciji gostujoče reprezentance dosegel 37-letni veteran Goran Pandev.

Ekipa selektorja Igorja Angelovskega bo tako na EP prihodnje leto igrala v skupini C, skupaj z Nizozemsko, Ukrajino in Avstrijo.

EURO 2020 bo z enoletno zamudo na sporedu med 11. junijem in 11. julijem v kar dvanajstih državah, če seveda pandemija koronavirusa ne bo vplivala na drugačen razpored.

V prvih minutah veliko priložnosti ni bilo, v 28. minuti pa so zapretili Gruzijci, Okriašvili z streljal od daleč, vendar je njegov poskus ubranil Dimitrievski.

Isti igralec se je znova v priložnosti znašel dve minuti kasneje, vendar je streljal mimo vrat. Priložnosti Gruzije so se vrstile, v 33. minuti je bil Vako v odličnem položaju, vendar žoge ni najbolje zadel in končala je v vratarjevem naročju.

V prvem polčasu je bil najboljši mož na igrišču zagotovo vratar Dimitrievski, po 45 minutah je bil izid 0:0.

Severni Makedonci so zapretili na začetku drugega dela, Pandev je poskušal presenetiti gruzijskega vratarja skoraj z avt črte, vendar ni uspel.

V 56. minuti je Severna Makedonija povedla. Kombinirala sva Elmas in Nestorovski, na koncu pa je Goran Pandev zatresel mrežo za vodilni gol! To je bil že njegov 36. zadetek za državno reprezentanco in vsekakor najpomembnejši.

Po zadetku so Gruzijci skušali več napadati, vendar večjih priložnosti niso imeli. So pa v 66. minuti znova zapretili Severni Makedonci. Elmas je streljal z več kot 25 metrov, vendar je žoga zletela malce mimo vrat.

Domača reprezentanca je imela precej težav s prebijanjem čvrste obrambe gostov. V 83. minuti je Okriašvili poskusil s prostega strela, vendar zadel živi zid.

Do konca srečanja so Severni Makedonci zdržali v obrambi in se po zadnjem sodnikovem žvižgu veselili največjega uspeha v svoji zgodovini, saj doslej še nikdar niso nastopili na evropskem ali svetovnem prvenstvu.

Nocoj bodo na sporedu še tri tekme dodatnih kvalifikacij, vse se bodo začele ob 20.45. Pari so Madžarska – Islandija, Severna Irska – Slovaška in Srbija – Škotska.