Pohjanpalo junak Finske, ko je bil nogomet na drugem mestu

Euro 12. Jun 202115:00 > 23:56 0 komentarjev
Pohjanpalo je dosegel prvi gol Finske na velikih tekmovanjih (Foto: AP Photo/Martin Meissner).

Drugi dan evropskega prvenstva 2020 je bilo v ospredju dogajanje pred koncem prvega polčasa tekme skupine B med Dansko in Finsko. Zgrudil se je Christian Eriksen, ki je po oživljanju igrišče zapustil pri zavesti. V nadaljevanju so se prve zmage na velikih tekmovanjih veselili Finci. Drugo tekmo skupine B so dobili Belgijci, ki so s 3:0 premagali Ruse. V prvem dvoboju dne sta se na drugi tekmi skupine A Švica in Wales razšla z remijem 1:1.

V tekmi, ki bo šla v zgodovino nogometa žal po grozljivem dogodku malce pred koncem prvega polčasa, so se Finci na prvem nastopu veselili prve zmage na velikih tekmovanjih v zgodovini reprezentance.

Velika junaka Fincev sta bila Joel Pohjanpalo, ki je dosegel gol iz praktično edinega strela Finske na tekmi in vratar Lukas Hradecky, ki je obranil vse strele, tudi enega z bele točke.

Neljubi prizori v Kobenhavnu na tekmi med Danci in Finci (Foto: AP Photo/Martin Meissner)
Tekma med Dansko in Finsko se po daljši prekinitvi nadaljuje (Foto: AP Photo/Martin Meissner)
Finski junak, vratar Lukas Hradecky (AP Photo/Martin Meissner)
Lukas Hradecky (Foto: Guliverimage)
Veselje Fincev po golu Pohjanpala (Foto: Tomi Hänninen Newspix24)

Pohjanpalu je gol zabil z glavo v 60. minuti, po nebeškem skoku v domačem kazenskem prostoru. 14 minut pozneje je zablestel še vratar Hradecky, ki je obranil enajstmetrovko Pierru-Emilu Hojbjergu.

Tekmo je sicer močno zaznamoval dogodek iz 43. minute tekme. Vezist Danske Christian Eriksen se je zgrudil in nepremično obležal na zelenici. Zdravniška služba je vezista oživljala več minut. Z igrišča je odšel pri zavesti.

Sodnik Anthony Taylor je tekmo prekinil in nogometaše poslal v garderobo. Potem ko je postalo jasno, da je Eriksen v stabilnem stanju, se je tekma po dobri uri in pol prekinitve nadaljevala.

Domači nogometaši so bili sicer precej boljši nasprotnik, razmerje v strelih je bilo neverjetnih 22:1, od tega v okvir gola 6:1. To res ni bil večer Danske, ki so na domačem stadionu tako utrpeli dva udarca. Ostali so brez glavnega organizatorja igre Eriksena in utrpeli še boleč poraz na izjemno čustveni tekmi. V prvi vrsti seveda vsi upamo, da bo Eriksen hitro in popolnoma okreval.

Danci so se od leta 1949 s Finci srečali 22. in utrpeli sploh prvi poraz. Do 12. junija so Danci vpisali kar 18 zmag, trikrat se je tekma končala neodločeno.

Zaskrbljeni navijači v Kobenhavnu po dogodku v 43. minuti (Foto: AP Photo/Martin Meissner).

Belgijci zlahka odpravili Ruse

Belgija je do zdaj z Rusijo igrala sedemkrat in slavila še šestič, ob enem neodločenem izidu. Selektor Roberto Martinez je lahko tekmo z roba igrišča pospremil zelo mirno, saj so njegovi varovanci nadzorovali potek tekme vse od prvega do zadnjega sodnikovega žvižga.

Belgija je povedla v 10. minuti. Romelu Lukaku je žogo sprejel v osrčju kazenskega prostora Rusije, se obrnil in jo poslal mimo Antona Shunina. Posredoval je tudi VAR, ki je dosodil, da ni bilo prepovedanega položaja.

Romelu Lukaku po vodilnem golu za Belgijo (Foto: AP Photo/Dmitry Lovetsky, Pool)

Na 2:0 je povišal Thomas Meunier. Po slabem posredovanju ruskega vratarja je darilo zagrabil z obema rokama in s strelom s približno sedmih metrov povišal vodstvo. Končni izid je v 88. minuti z drugim golom postavil Lukaku, ki ga je lepo zaposlil Meunier.

Rusi na celem obračunu niso resneje ogrozili gola Tibaulta Courtoisa, sprožili so vsega en strel v okvir gola.

Švicarji kljub premoči iztržili le točko

Na drugi tekmi skupine A, že v petek je Italija s 3:0 ugnala Turčijo, sta se v soboto pomerili še reprezentanci Švice in Walesa.

Praktično od prve do zadnje minute so na zelenici stadiona v Bakuju gospodarili Švicarji, a iztržili le točko.

Četa Vladimirja Petkovića je na zadnjih šestih tekmah šestkrat zmagala, zmagoviti niz Švice se je tako končal. “Zahvalijo” se lahko predvsem izjemno razpoloženemu vratarju Walesa Dannyju Wardu.

Breel Embolo je zadel za vodstvo Švice (Foto: AP Photo/Darko Vojinovic, Pool)

Pritisk Švicarjev je na začetku drugega polčasa kronal Breel Embolo, ki je bil vseskozi najbolj nevaren nogometaš na igrišču. Najprej je zapravil lepo priložnost, ko je ušel domači obrambi, a s 16 metrov meril preveč po sredini gola. Sledil je udarec iz kota, ko je bil najvišji prav Embolo! Sprožil je z glavo, potem ko si je prostor izboril z izjemnim prikazom fizične moči.

V eni redkih nevarnih akcij Walesa se je po predložku Joa Morrella v kazenskem prostoru Švice najbolje znašel Kieffer Moore in z glavo matiral Yanna Sommerja.

Kieffer Moore je postavil končni izid tekme (Foto: AP Photo/Darko Vojinovic, Pool).

Švicarji so lovili novo vodstvo, a bili neuspešni. V 85. minuti jim je veselje preprečil VAR, ki je pravilno dosodil prepovedani položaj. Pet minut kasneje je lepo priložnost zapravil še Embolo.

Razmerje v strelih je bilo na koncu 18:9 v korist Švice in posest žoge 62:38.