Uspešen začetek Maribora in Domžal

Evropa 8. Jul 202122:41 > 09. Jul 2021 2:15 0 komentarjev
Veselje Nina Žuglja po prvem zadetku v vijoličnem dresu. Foto: Jure Banfi

Po Muri sta danes z evropskimi nastopi začela še Domžale in Maribor, oba v prvem krogu kvalifikacij za novoustanovljeno konferenčno ligo. Varovanci Dejana Djuranovića so doma z 1:0 premagali luksemburški Swift Hesperange, edini gol je dosegel Andraž Žinić v 58. minuti. Maribor je prav tako z 1:0 premagal armenski Urartu, z debitantskim golom za vijoličaste je odločil Nino Žugelj.

Mariborčani so v domačem Ljudskem vrtu pred 3250 gledalci v tekmo vstopili kot favoriti, a z določeno mero previdnosti, saj jih je lanska izkušnja s severnoirskim Colerainom zagotovo še vedno pekla. A na igrišče je prišla precej spremenjena in pomlajena postava v primerjavi z lansko sezono, Simon Rožman je v začetni enajsterici priložnost ponudil kar trem najstnikom (Gal Gorenak, Vid Koderman in Žan Vipotnik).

Štajerci so odločno začeli in prevzeli pobudo na igrišču, prvo pravo priložnost pa imeli v 14. minuti, ko je streljal Jan Repas, a je eden od gostujočih branilcev podstavil nogo, gostujoči vratar Antolij Ajvazov pa je žogo nato odbil čez gol.

Napadalne ambicije so imeli tudi gostje, na kar je s hitrim prodorom po levi strani opozoril Artur Miranjan, a je žogo zanesljivo ujel Ažbe Jug. Vratar vijoličastih se je izkazal tudi v 35. minuti, ko je preprečil vodstvo Armencev s hitrim iztekanjem iz gola. Mreža se je zatresla ob koncu polčasa, ko je po lepi akciji Nina Žuglja in Martina Milca zadel Rudi Požeg Vancaš, a je stranski sodnik pravilno dvignil zastavico zaradi prepovedanega položaja.

Zadetek Rudija Požega Vancaša iz prepovedanega položaja

Kar Mariborčanom ni uspelo v prvem delu, pa jim je kmalu na začetku drugega. Natančneje, v 57. minuti je znova z desnega boka podajal Milec, žogo je na levi strani kazenskega prostora sprejel Požeg Vancaš in podal pred vrata, kjer Žuglju ni bilo težko zadeti za 1:0.

Prvi zadetek Nina Žuglja v dresu Maribora

Aktualni državni podprvaki so nato pobudo prepustili gostom, v 77. minuti pa je nevarno, sicer čez gol, streljal Vipotnik. Armenci so se izkazali za trdoživega nasprotnika, a se do konca rezultat ni več spremenil, Maribor pa je tako kot Domžale novo tekmovanje odprl z minimalno zmago. Povratna tekma bo čez teden dni v Erevanu ob 18. uri.

* Ljudski vrt, gledalcev: 3250, sodniki: Verboomen, Hillaert in Wyns (vsi Belgija).
* Strelec: 1:0 Žugelj (56.).
* Maribor: Jug, Milec, Martinović, Voloder, Koderman, Vrhovec, Gorenak (od 67. Kronaveter), Repas (od 78. Pihler), Žugelj (od 67. Matko), Požeg Vancaš (od 84. Šturm), Vipotnik (od 78. Sirk).
* Urartu: Alvazov, Antwi, Hakobjan, Agasarjan (od 63. Poljakov), Melkonjan (od 63. Grigorjan), Ten, Nirisarke, Miranjan, E. Grigorjan (od 81. Milts), Mensah, Iwu.
* Rumeni kartoni: Milec; Antwi, Iwu, Milts.
* Rdeči kartoni: /.

Domžale zadele le enkrat

Nogometaši Domžal so dobili prvo tekmo uvodnega predkroga konferenčne lige. V domačem Športnem parku so z zadetkom Andraža Žinića v drugem polčasu premagali luksemburški Hesperange z 1:0. Slovenski predstavnik, ki s predstavo ni navdušil, se je moral za uspeh močno potruditi, imel pa je tudi nekaj sreče, saj so gosti dvakrat zadeli okvir vrat.

Domžale so bile glede na bogate evropske izkušnje proti Swift Hesperangeu v vlogi favorita, kar je pred dvobojem poudaril tudi njihov trener Dejan Djuranović. Ta kljub temu ni bil preračunljiv in je na igrišče poslal vse svoje adute z izjemo mladega slovenskega reprezentanta Tamarja Svetlina, ki se je v teh dneh znašel v središču pozornosti zaradi vse glasnejših govoric o prestopu.

Čeprav je domžalska zasedba na papirju veljala za precej kakovostnejšo, tega v prvem polčasu na terenu ni potrdila. Začetek s poskusom Tilna Klemenčiča z glavo je bil sicer spodbuden, nadaljevanje ob počasni igri brez pravega navdiha v napadu precej manj. Gosti so se v Športnem parku predstavili kot dobro organizirana ekipa, ki se je branila disciplinirano, s hitronogim Hamidoujem Senejem v špici pa je nekajkrat nevarno zagrozila tudi iz protinapadov.

Andraž Žinić je odločil tekmo v Domžalah.

Nekoliko več odločnosti so Domžale naposled le pokazale v zaključku prvega dela. Najprej je okvir vrat s prostega strela za las zgrešil Arnel Jakupović, malo pozneje pa je bil po akciji z leve strani nenatančen Mattias Käit.

S predstavo svoje ekipe je bil ob robu igrišča vidno nezadovoljen tudi Djuranović, ki je imel med odmorom dolg pogovor z igralci, a si bržkone pošteno oddahnil v 58. minuti, ko je po podaji Svena Šoštariča Karića v kazenski prostor žoga našla Andraža Žiniča, ta pa je s strelom v spodnji desni kot premagal vratarja Geordana Dupireja.

Edini gol na tekmi v Domžalah:

A domžalski branilec bi po hudi napaki v obrambi le tri minute pozneje kmalu postal tragični junak obračuna, če gostom izenačenja ne bi preprečila vratnica. Okvir vrat je domačim na pomoč priskočil tudi v 70. minuti, ko je močan strel Mohameda Loule s konicami prstov v prečko preusmeril Ajdin Mulalić.

Ob bolj odprti igri Hesperanga, ki je lovil izenačenje, se je ritem igre močno dvignil, priložnosti za zadetek se je ponudila obema stranema, a do spremembe izida ni več prišlo. Povratna tekma bo prihodnji četrtek ob 20. uri v Hesperangu.

Športni park, gledalcev 953, sodniki: Ciochirca, Witschnigg, Höfler (vsi Avstrija).
* Strelec: 1:0 Žinič (58.).
* Domžale: Mulalić, Šoštarič Karić (od 80. Adamov), Klemenčič, Vuklišević, Žinič, Husmani, Käit (od 68. Pišek), Repas (od 68. Podlogar), Ibričić, Jakupović (od 86. Markuš), Kolobarić.
* Hesperange: Dupire, Pierrard, Prempeh, Schnell, Minolien (od 66. Garos), Loua, De Sousa, Electeur (od 66. Fall), Stolz (od 88. Avdušinović), Colella (od 75. Zenadji), Sene.
* Rumeni kartoni: Vuklišević; Minolien, Schnell, Pierrard.

V torek je na uvodni tekmi konferenčne lige Mosta premagal (3:2) Spartak Dejana Trajkovskega, ki pri ekipi iz Trnave ni dobil priložnosti za igro. Žiga Lipušček je v četrtek za RFS dosegel zadetek, a vseeno izgubil proti Klaksviku (2:3).

Olimpija bo letošnjo evropsko pot začela 22. julija, v drugem krogu kvalifikacij. Z zanimanjem bo spremljala tudi prvi krog, saj na svojega nasprotnika še čaka. Zmaji čakajo zmagovalca dvoboja med malteško Birkirkaro in La Fiorita iz San Marina

Kvalifikacije konferenčne lige, 1. krog:

Četrtek, 8. julij:
Domžale – Swift Hesperange 1:0 (0:0)
Maribor – Urartu 1:0 (0:0)

RFS – Klaksvik 2:3
Žiga Lipušček (RFS) je odigral celo tekmo, v 50. minuti je dosegel gol za 1:2, v 92. minuti je prejel rumeni karton.