Mura pri Schwarzeneggerju ni napela mišic, Šimundža ponosen

Evropa 26. Avg 202123:33 > 23:49 0 komentarjev

Muri v Gradcu ni uspelo do velikega preobrata in uvrstitve v Ligo Europa. Proti Sturmu je še drugič izgubila, tokrat z 0:2, in izpadla s skupnim rezultatom 1:5. Slovenski prvaki so bili v glasni Merkur Areni brez možnosti. Evropsko sezono bodo nadaljevali v Konferenčni ligi. Njihov trener Ante Šimundža je po koncu tekme kljub temu ponosen.

Na stadionu v Gradcu, ki je že trikrat gostil Ligo prvakov, dvakrat pa tekme Lige Europa, v katero se je Sturm zdaj uvrstil tretjič v svoji zgodovini, so nogometaši Mure iskali čudežen preobrat in zgodovinsko uvrstitev v Ligo Europa. Ni jim uspelo.

Objekt v Gradcu, ki sprejme nekaj več kot 15 tisoč gledalcev, je od otvoritve leta 1996 pa vse do leta 2005 nosil ime po Arnoldu Schwarzeneggerju, ki je bil rojen prav v Gradcu. Potem je na zahtevo najbolj znanega Avstrijca zamenjal ime.

Nekdanji mišičasti hollywoodski zvezdnik se je takrat kot guverner ameriške zvezne države Kalifornije namreč znašel na udaru someščanov, ker je dopustil usmrtitev temnopoltega kriminalca Stanleyja Tookieja Williamsa, in užaljeno zahteval, da s stadiona umaknejo njegovo ime.

Glasni navijači Sturma so prepevali od prve do zadnje minute. Foto: Uroš Skaza

Trener Mure je poskusil z novo postavitvijo

Kakorkoli že, Merkur Arena, kot se danes imenuje stadion z zelo glasnimi navijači Sturma, ki so prepevali od prve do zadnje minute, je tokrat gostila prvo slovensko ekipo.

Ante Šimundža, ki je konec tedna dočakal prvo prvenstveno zmago, se je tokrat odločil za nekoliko drugačno taktično postavitev kot na prvi tekmi, ki jo je pred tednom dni v Fazaneriji izgubil z 1:3.

Zaigral je s štirimi namesto s tremi obrambnimi igralci v postavitvi 4-2-3-1, v kateri je mesto v napadu našel Staniša Mandić. Srb, ki je nadomestil poškodovanega Luko Bobičanca, je sploh prvič v Evropi v tej sezoni zaigral od prve minute. Ni se izkazal.

Novinca v enajsterici sta zakuhala prvi gol

Prav Mandić je bil namreč tisti, ki je v 39. minuti Sturmu odprl pot do vodstva. Mandić je na sredini podajal nazaj in naredil napako. Žogo je prestregel Gruzinec Otar Kiteišvili, naredil nekaj korakov naprej, prišel do prostora za strel in udaril po žogi. Ta se je odbila od Mateja Pučka, ki je v začetni enajsterici v primerjavi s prvo tekmo zamenjal Alena Kozarja, in prevarala vratarja Mure Matka Obradovića.

Sturm, trikratni avstrijski prvak, ki je prejšnjo prvenstveno sezono končal na tretjem mestu, je v skupnem seštevku prednost proti slovenskemu prvaku povišal na 4:1. Nekaj več kot osem tisoč navijačev Sturma, med katere se je pomešalo tudi približno 30 najzvestejših navijačev Mure, je prvič skočilo v zrak.

Pred tem je bila prva na tekmi nevarna Mura. Po podaji z leve strani je v kazenskem prostoru do strela prišel Mitja Lotrič, a ni bil dovolj natančen. Žoga je zletela mimo gola. Pred vodstvom so bili nevarni tudi Avstrijci. V 17. minuti je iz obrata atraktivno poizkusil nevarni Ganec Kelvin Yeboah. To je bilo v prvem delu tudi več ali manj vse, kar se je na igrišču zanimivega dogajalo.

V 54. minuti je bilo vsega konec

Drugi del igre, v katerega je Mura vstopila z dvema menjavama (na igrišče sta namesto Lotriča in Žige Škofleka vstopila Mihael Klepač in Kai Cipot), so bolje začeli Avstrijci. V 48. minuti je z glavo meril David Affengruber, a se je z odlično obrambo izkazal Obradović.

V 54. minuti je Muro doletel nov udarec. Po prekršku na sredini igrišča je drugi rumeni karton prejel Matic Maruško in moral predčasno z igrišča.

“Auf Wiedersehen!” se je ob tem zaslišalo s tribun. In res je bilo vsega konec. Sturm je povsem prevzel pobudo na igrišču in igra se je preselila pred Murin gol.

Najprej je bil nevaren Yeboah, a se je spet izkazal Obradović, potem so vrata Mure eden za drugim zgrešili Gregory Wütrich, Jakob Jantersch in Ivan Ljubić, v 66. minuti pa je po atraktivnem strelu znotraj kazenskega prostora Mure na 2:0 povišal Jantersch. To je bil njegov drugi gol proti Muri. Zadel je že v Murski Soboti.

Do konca tekme se je tempo umiril, a je še vedno prevladoval Sturm, ki je Obradovića prisili v še nekaj obramb, izid pa se ni spremenil. Sturm je prišel do druge zmage in zasluženo, s skupnih 5:1, odpravil Muro.

Mura

Konferenčna liga prinaša več možnosti za zaslužek

Čudeža v Gradcu ni bilo, a nič hudega. Pravzaprav bo Muri v Konferenčni ligi morda celo bolje. Namesto 3,63 milijona evrov, kolikor bi prejela za uvrstitev v Ligo Europa, bo v njeno blagajno kapnilo le okoli 700 tisoč evrov manj (za uvrstitev v Konferenčno ligo bo dobila 2,94 milijona evrov).

Prav tako so razlike majhne tudi v samem tekmovanju. Vsaka zmaga v Ligi Europa prinaša 630, remi pa 210 tisoč evrov. Konferenčna liga, v kateri bo nabiranje točk precej lažja naloga, ponuja le nekaj manj. Zmaga v novoustanovljenem evropskem tekmovanju prinaša pol milijona evrov, remi pa 160 tisoč evrov.

Mura bo nasprotnike dobila že jutri

Proti komu bo do teh denarnih nagrad jeseni poskušala priti, pa bo Mura izvedela že kmalu. V petek ob 13.30, ko bo na sporedu žreb skupinskega dela konferenčne lige.

Sturm bo proti kroglicam pogledoval uro in pol pred tem, ko bo Nyon gostil žreb Lige Europa.

Šimundža ponosen, Ilzer navdušen

Vsega deset minut po zadnjem sodnikovem žvižgu je bil Šimundža že v konferenčni sobi in stopil pred novinarje. Bil je zadovoljen.

’’Zelo sem zadovoljen. V obeh tekmah smo bili konkurenčni in pokazali, da se lahko kosamo z evropskimi ekipami. Na žalost smo na dveh tekmah prejeli tri gole iz velikih napak. Učimo se še, a moram poudariti, da sem s tem, kar sem videl danes in na prvi tekmi, zelo zadovoljen. Lahko smo ponosni,’’ je povedal trener Mure.

Ante Šimundža je bil po tekmi zadovoljen. Foto: Uroš Skaza.

Za njim je pred sedmo silo prišel domači trener, Avstrijci pa so ob tem pokazali precejšnjo mero arogantnosti. Medtem ko je Murin predstavnik za stike z javnostjo vsak odgovor Šimundže prevedel v angleški jezik, so Avstrijci slovenske novinarje pustili na cedilu. Morali smo se znajti z znanjem nemškega jezika, kolikor ga imamo.

’’Fantastično. Vse je bilo super na čelu z navijači, ki so bili res glasni in nam pomagali do velikega uspeha. Mura je zelo dobra ekipa, ni nam bilo lahko, čeprav bo glede na rezultat kdo mislil, da je tako. Za nami je lep evropski večer,’’ je, kolikor smo uspeli ujeti, po koncu tekme navdušeno razlagal trener Sturma Christian Ilzer.

Sturm Gradec – Mura 2:0 / 1:0 / skupno 5:1

Stadion Merkur Arena, gledalcev 8.237, sodniki: Sanchez, Cabanero, Prieto (vsi Španija).

Strelca: 1:0 Kiteišvili (39.), 2:0 Jantscher (66.).

Sturm: Siebenhandl, Gazibegović, Affengruber (od 81. Geyrhofer), Wüthrich, Dante, Jon Gorenc Stanković (od 74. Kün), Hierlaender (od 81. Niangbo), Kiteišvili (od 74. Prass), Ljubić, Yeboah (od 67. Sarkaria), Jantscher.
Mura: Obradović, Karničnik, Gorenc, Pucko, Šturm, Horvat (od 77. T. Cipot), Maruško, Kous (od 63. Maroša), Lotrič (od 46. K. Cipot), Škoflek (od 46. Klepač), Mandić (od 56. Kozar).

Rumena kartona: Maruško, Gorenc.
Rdeč karton: / Maruško (54.).

Potek tekme v živo:

KONEC TEKME! Mura bo evropsko pot nadaljevala v novi evropski konferenčni ligi.

88. minuta: Nova priložnost za Jantscherja, tokrat ni bil tako natančen kot v 66. minuti.

71. minuta: Dober strel Sarkarie, Obradović pa se je izkazal z obrambo. V nadaljevanju Kiteishvili žoge ni uspel potisniti v mrežo. Ostaja 2:0.

66. minuta: Gol! Še en zadetek za Sturm. Fantastično je ustrelil Jantscher in poskrbel za podvojitev vodstva.

61. minuta: Nova priložnost za Sturm, ki še naprej napada. Mura potrebuje tri zadetke za podaljške.

54. minuta: RDEČ KARTON ZA MURO! Matic Maruško je še drugič porumenel, Mura bo tekmo končala z deseterico.

48. minuta: Fantastična obramba Obradovića po poizkusu Avstrijcev s kota. Ostaja 1:0.

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA V GRADCU!

Sturm – Mura. Foto: Uroš Skaza

KONEC PRVEGA POLČASA. Strum Gradec – Mura 1:0.

42. minuta: Znova so bili nevarni Avstrijci. Yeboah je prišel do strela z roba kazenskega prostora, tokrat je bil na mestu Obradović.

39. minuta: Gol za Sturm. Veliko sreče za Avstrijce. Gruzijec Kiteishvili je sprožil, od Pucka pa se je žoga nerodno odbila in presenetila vratarja Mure Obradovića.

17. minuta: Yeboah je nevarno sprožil proti vratom Mure, a žoga je zletela preko gola. To je bil prvi pravi poizkus Avstrijcev.

Mura
Takole se je v priložnosti znašel Lotrič. Foto: Uroš Skaza

13. minuta: Lepa priložnost za Muro. V kazenskem prostoru je žogo sprejel Mitja Lotrič, ki pa je z levo nogo zaključil preslabo in žogo poslal mimo vrat.

ZAČETEK TEKME V GRADCU!

Začetna postava Mure: Obradović; Karničnik, Gorenc, Pucko, Šturm; Horvat, Maruško; Kous, Lotrič, Škoflek; Mandić

Začetna postava Sturma: Siebenhandl; Gazibegović, Affengruber, Wuthrich, Dante; Gorenc-Stanković, Hierlander, Kiteishvili; Ljubić; Yeboah, Jantscher