Argentina je na svetovnem prvenstvu v Rusiji zagotovo največje razočaranje. Lionelu Messiju in druščini grozi najhitrejše slovo z mundiala po letu 2002. Oglasil se je tudi legendarni igralec in nekdanji selektor Cesar Luis Menotti, ki meni, da se težave včečejo že dalj časa.
“Kriza je tako velika, da je ne bi rešil niti naslov na svetovnem prvenstvu. Srž težav je mnogo bolj kompleksen kot se zdi. Razlog za vse so velike napake, do katerih prihaja že na osnovnem nivoju nogometa v vsaki argentinski ekipi,” je prepričan Cesar Luis Menotti.
Menotti, ki je gavče leta 1978 pripeljal do prvega naslova svetovnih prvakov, je dejal, da so bili nogometaši Argentine vselej pod strašanskim pritiskom, saj je nogomet v tej južnoameriški državi več kot le igra. O tem priča tudi minuta molka po porazu proti Hrvaški na eni izmed lokalnih TV postaj.
“Reprezentanca je pod ogromnim pritiskom. Zavedajo se, da imajo pred sabo le še tri ali štiri leta resnega nogometa. Po treh izgubljenih finalih se poraja vprašanje – kdaj, če ne zdaj? Ljudje od njih pričakujejo, da jim bodo v življenje vlili nekaj veselja. Če se izrazim nekoliko poetično – od njih se zahteva več kot od boga. Ljudje od njih zahtevajo vse to, kar ne upajo zahtevati od sebe,” je dodal Fernando Signorini, dolgoletni Menottijev pomočnik in član strokovne ekipe Diega Maradone, ki je Argentino vodil na mundialu leta 2010.
Argentina kakšen večji uspeh lovi vse od leta 1993. To je razlog, da so ljudje postali nervozni. Menotti je prepričan, da se je prav sredi 90-ih, ko je nogomet postal “biznis”, zgodila velika sprememba.
“Kar se je zgodilo, je velika neumnost. Nogomet bi moral ostati lep in preprost ter biti razlog za srečo in pomembno orodje, ki staršem in učiteljem pomaga, da iz vsake osebe potegnejo karseda največ dobrega. V družbi, ki je zrela za spremembe, nogomet ne služi izobraževanju in tak nogomet ne služi družbi, vendar le interesom poslovnežev, ki imajo od nogometa korist,” je ostro pristavil Menotti.
Menotti in Signorini se strinjata, da je trenutno stanje v Argentini še slabše kot med letoma 1998 in 2002. Omenjeno obdobje Argentinci imenujejo kot velika depresija. Takrat so ob vseh finančnih težavah v državi tudi nogometaši zadnjič manjkali v izločilnih bojih svetovnega prvenstva, dobro pa je znana tudi zgodba košarkarjev, ki so se uvrstili v finale svetovnega prvenstva, stroške za pot in opremo pa krili sami.
“Argentina je v prazgodovinskem obdobju, kjer je nogomet bolj pomemben kot vse ostalo. Okrog reprezentance so zbrani vsi mogoči mediji in pritisk na reprezentanci je neverjeten. Pri nas se na nogomet gleda povsem drugače kot v preostalih državah sveta. Tudi junak kot je Messi, ki je pri 13 letih zapustil Argentino, se je privadil na drugačno dojemanje tega športa,” je še dodal Menotti.
Lionel Messi bo na odločilni tekmi proti Nigeriji vsekakor tisti, od katerega bodo Argentinci znova največ pričakovali. Omenjena tekma bo tudi odločila argentinsko usodo na prvenstvu v Rusiji, a ob zmagi proti Nigeriji Argentina potrebuje tudi ugoden rezultat na tekmi med Hrvaško in Islandijo.