Kvalifikacije za SP: Vroče na vseh koncih sveta

Getty Images

Leto dni pred zaključkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo v nogometu je na vseh šestih kontinentih še vedno zelo negotovo, katerim ekipam si bo uspelo zagotoviti nastop na zaključnem turnirju v Rusiji leta 2018.

Narava kvalifikacij je takšna, da se bodo prve ekipe iz posameznih kontinentov na mundial verjetno najprej prebile junija oz. zgodaj septembra prihodnje leto, vseeno pa nekaj reprezentanc lahko izpostavimo. Rusija je edina, ki si je nastop kot domačin že zagotovila, se ji pa utegne, sodeč na trenutno formo, kmalu pridružiti petkratna svetovna prvakinja Brazilija, ki zdaj prepričljivo vodi v zanimivi južnoameriški skupini, medtem ko so se boji v srednjeameriškem “Hexagonu” komajda dobro začeli. Najbolj “hitri” so v Aziji, kjer je tretji del kvalifikacij že na polovici.

Getty Images

AVSTRALCI NA TAJSKEM ZAMUDILI PRILOŽNOST ZA SKOK NA PRVO MESTO

Tudi tokrat naš pregled začenjamo v Aziji, kjer v kvalifikacijah sodeluje 46 reprezentanc, tudi priključena članica Avstralije, nekoč del kvalifikacij Oceanije. Deset najslabše rangiranih se mora udeležiti že prvega kroga, letos pa sta prva dva kroga kvalifikacij prvič štela tudi za uvrstietv na Azijski pokal 2019, ki ga bodo gostili Združenih arabskih Emiratih. Favoriti z uvrstitvijo v tretji krog niso imeli težav, edinole Severno Korejo je presenetil Uzbekistan.

Trenutno potekajo tekme tretjega kroga kvalifikacij, ki sestoji iz dveh skupin s po šestimi ekipami, prvi dve mesti peljeta na mundial neposredno. Tretjeuvrščeni reprezentanci se med seboj pomerita za prosto mesto v medcelinskih kvalifikacijah proti ekipi iz Severne in Srednje Amerike (Concacaf). Odigranih je že pet krogov od desetih, kar pomeni, da so na največji celini na svetu pravzaprav že na polovici.

Pregovorno najboljše štiri azijske reprezentance, ki so kontitent zastopale na mundialu v Braziliji pred dvema letoma, so svoje delo opravile različno dobro. Japonska in Južna Koreja, ki sta skupaj gostili prvenstvo leta 2002, sta tokrat zmagali pred domačimi gledalci, proti Uzbekistanu oz. Savdski Arabiji, obe z rezultatom 2:1. Na drugi strani pa se je iranski zmagoviti niz končal proti Siriji (0:0). Zaradi oboroženega spopada v omenjeni državi je tekmo znova gostil stadion Abdula Rahmana v Serembanu v Maleziji. Tudi Avstralci so tokrat na gostovanju, na Tajskem, iztržili samo točko (2:2). Najbolj prepričljivimi med vsemi pa so bili vseeno Korejci, ki so se proti Uzbekistanu vrnili po zaostanku z 1:0 z zadetkoma Parka Joja in Koja Jačeola.

SVETOVNI PRVAK IZ LETA 2006, MARCELO LIPPI, DEBITIRAL NA KLOPI KITAJSKE
V skupini A je vodila ekipa sicer Iran, ki ima po remiju s Serijo ša naprej neporažen, a ima samo še točko prednosti pred Južno Korejo. Tekma v Maleziji je bila zaradi tropskega deževja prestavljena za eno uro, razmočeno igrišče je onemogočalo igro. V središču pozornosti so bili tudi Kitajci, kjer je na klopi debitiral novi selektor Marcelo Lippi, svetovni prvak z Italijo leta 2006 v Nemčiji. Na tekmi s Katarjem v Kummingu ni bilo zadetkov, zato so Kitajci vse dlje od svojih sanj, da bi še ujeli vsaj tretje mesto, ki pelje v dodatne kvalifikacije.

V skupini B je pri vrhu stanje povsem izenačeno; Japonci so ugnali Savdsko Arabijo in zdaj imata obe ekipi na vrhu po deset točk. Trener “Kamikaz” je Vahid Halihodžić, ki je na svetovno prvenstvu že popeljal Slonokoščeno obalo in Alžirijo. Blestel je vezist AC Milana Keisuke Honda, domačini so vodili že z 2:0, a je branilec Omar Havsavi v sodnikovem dodatku znižal izid na končnih 2:1. Avstralci so zamudili priložnost, da bi sami skočili na vrh kvalifikacijske skupine B, saj so na Tajskem samo remizirali.

Nogometaši obeh ekip so na igrišče pritekli s črnimi trakovi, v čast nedavno preminulega tajskega kralja Bhumibola Aduljadeja, ki je bil nadlje vladajoči monarh na svetu (70 let). Tajski navijači zaradi žalovanja še vedno ne smejo proslavljati zadetkov, res pa je, da niti nimajo veliko razlogov za veselje, saj so njihovi nogometaši z eno samo točko prikovani na dno razpredelnice.

Getty Images

KIVIJI VELIKI FAVORITI ZA MEDCELINSKE KVALIFIKACIJE V OCEANIJI

V Oceaniji se je tretji del kvalifikacij začel šele novembra, šest ekip pa je razdeljenih v dve skupini s po tremi ekipami. Vsi igrajo med seboj doma in v gosteh, zmagovalca po točkah se uvrstita v dodatne kvalifikacije, kjer mikrokontinent dobi svojega prvaka. Ki pa seveda nima zagotovljenega neposrednega nastopa na svetovnem prvenstvu, saj mora še v medcelinske kvalifikacije s petouvrščenim iz Južne Amerike. To je ponavadi račun brez krčmarja, saj so ekipe in CONMEBOLA nekaj razredov močnejše.

Veliki favoriti za zmago v Oceaniji so Kiviji, ki imajo v skupini A že štiri točke, Nova Kaledonija in Fidži sta popolna avtsajderja. V drugi skupini je situacijo bolj negotova, toda po vseh napovedih bi moral Tahiti, udeleženec Pokala konfederacij 2013, vendarle dobiti troboj v Salomonovimi otoki in Papuo Novo Gvinejo.

Getty Images

BO EGIPTU USPELO PREKINITI UROK SVETOVNIH PRVENSTEV?
V Afriki se je oktobra začel tretji del kvalifikacij, za katere se nogometni poznavalci strinjajo, da so bržkone najtežje. Afriška nogometna zveza je največja med vsemi pod okriljem FIFE, saj šteje kar 56 članic, na zaključnem turnirju pa ima samo pet prostih mest. V zadnji del, ki sestoji iz petih skupin, se uvrsti 20 najboljših reprezentanc, samo zmagovalci se uvrstijo na prvenstvo. Trenutno so ekipe odigrale dva kroga, kvalfikacije pa se bodo nadaljevale šele avgusta prihodnje letos, zato je težko napovedovati, kdo bo čez slabo leto v najboljši formi.

V skupini A imata DR Kongo in Tunizija po šest točk, kar priča o tem, da se bosta za mesto na mundialu spopadli med seboj, v najtežji skupini B pa je Nigerija trenutno na vrhu s štirimi točkami. Nigerija, Alžirija in Kameru so Afriko predstavljali na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih, žreb pa je hotel, da bosta tokrat kar dve na račun tretje ostale na pragu raja. Tri reprezentance imajo skupaj 16 nastopov na svetovnih prvenstvih, družbo jim dela precej manj izkušena Zambija. Minuli vikend je Nigerija doma že dobila prvo pomembno bitko z Alžirijo (3:1), Kameru je po dveh remijih še brez zmage, Alžirci pa so zdaj z eno točko prikovani celo na dno razpredelnice.

V skupini C je velik favorit Slonokoščena obala, ki vodi s štirimi točkami pred Marokom, v skupini D pa novinarska srenja napoveduje troboj Brukine Faso, Senegala in Južne Afrike za prvo mesto. Nobena izmed ekip v zadnjih letih ni izstopala, nobeni na mundialu ne pripisujejo resnejših možnosti za uvrstitev v izločilne boje. Tja bi se, glede na zvezdniški kader, ki ga premore, lahko uvrstila Gana, ki pa je v skupini E svoje boje začela katastrofalno. Potem, ko so se Črne zvezde oktobra doma z Ugando razšle brez zmagovalca (0:0), so pred dnevi prepričljivo klonile še v Kairu (2:0).

Egipt je tako s šestimi točkami vodilna ekipa skupine, njihov selektor, Argentinec Hector Cuper (v letih 2000 in 2001 je dvakrat zapored izgubil finale lige prvakov z Valencio), pa želi Faraone po letu 1990 končno popeljati na svetovno prvenstvo. Čeprav je Egipt s sedmimi naslovi kontinentalnega prvaka najuspešnejša afriška ekipa, pa je bil na mundialu samo dvakrat in še čaka na prvo zmago na zaključnih turnirjih.

Getty Images

CONCACAF: AMERIČANI, TRIKRATNI ZAPOREDNI ZMAGOVALCI “HEXAGONA”, V HUDIH TEŽAVAH

V Severni in Srednji Ameriki se je začel t.i. Hexagon, zadnji, četrti del kvalifikacij za uvrstitev na svetovno prvenstvu, v katerem sodeluje šest najboljših moštev na celini. Prva tri mesta peljejo neposredno na turnir, četrto pa v dodatne medcelinske kvalifikacije proti azijski ekipi. Zgodovina nas uči, da sta Mehika in ZDA, velika rivala, tradicionalna potnika na mundial, a letos morda utegne biti drugače. Američani pod vodstvom selektorja Jürgena Klinsmanna so po dveh krogih z nič točkami prikovani na dno razpredelnice, čeprav so dobili vse zadnje tri izvedbe Hexagone.

Kostarika je znova dokazala, da je postala nogometna velesila tega dela sveta, koneckoncev je že v Braziliji igrala v četrtfinalu svetovnega prvenstva in na račun enajstmetrovk in Nizozemca Tima Krula ostala brez polfinala. Kostaričani so v torek zvečer doma povozili Američane s 4:0, gole so dosegli Vanegas, Bolanos in dva Campbell; trenutno zasedajo prvo mesto brez oddane točke, sledijo pa jim Mehičani, ki so pred dnevi v Chicagu “Jenkije” ugnali z zadetkom 38-letnega Rafe Marqueza z 2:1 v izdihljajih tekme. Štiri točke ima tudi že Panama, sledi Honduras s tremi. Do konca Hexagona pa je še osem krogov, zato imajo Američani še čas, da se ob lažjem nadaljnem razporedu vrnejo v boj za nastop na mundialu, na katerega se redno uvrščajo vse od domačega turnirja leta 1994.

Getty Images

TITEJEVA NEUSTAVLJIVA BRAZILIJA, ARGENTINO REŠUJE MESSI

Južnoameriške kvalifikacije so, o tem smo v minulih dneh že veliko pisali, najdaljše, pogosto tudi najbolj nepredvidljive. Tako bo tudi tokrat, saj z izjemo Brazilije in Urugvaja, ki vodita, ostaja precej negotovosti, kako se bodo na lestvici razvrstile preostale reprezentance. Titejeva Brazilija je dobila šest tekem zapored, tudi proti Argentini minuli četrtek, kar je Gavče pahnilo na šesto mesto, a je maestralni Leo Messi delno pomiril zaskrbljene navijače, ko je blestel ob visoki torkovi zmagi nad Kolumbijo (3:0) in Kofetarje s tretjega pahnil na šesto mesto razpredelnice.

Ker je zmagal tudi Čile, po preobratu doma proti Urugvaju s 3:1, so svetovni podprvaki trenutno samo na petem mestu, ki pelje v dodatne medcelinske kvalifikacije. Do konca pa je še šest krogov, zato imajo varovanci Edgarda Bauze priložnost, da popravijo bled vtis, res pa je, da čaka Albiceleste težak razpored na začetku leta 2017, po vrsti bodo nasprotniki Čile, Bolivija in Urugvaj. Najprijetnejše presenečenje kvalifikacij ostaja Ekvador, ki pridno nabira točke na visoki nadmorski višini v Quitu, kjer imajo nasprotniki praviloma velike težave, zato je reprezentanca na solidnem 3. mestu. V kombinacijah za mundial ostajata tudi še Paragvaj in Peru, odpisana sta le Bolivija in Venezuela.

Getty Images

V EVROPI NAJBOLJ NAPETA BITKA MED ITALIJANI IN ŠPANCI

Za konec pregleda nam ostaja še “domača” celina, ki ima na prvenstvu tudi največ mest, skupaj 14, saj je tokrat že uvrščena Rusija kot domačin. Večjih presenečenj v Evropi trenutni ni, saj so Francozi, Nemci, Angleži, Poljaki, Belgijci in Hrvati pričakovani na vrhu svojih skupin, najbolj tesno pa je trenutno v skupini G, kjer imata velesili Španija in Italija enako število točk (10), a je Furia Roja vodilna zaradi boljše razlike v zadetki. V skupini B se čaka na morebiten odgovor aktualnih evropskih prvakov Portugalcev, ki za Švicarji trenutno zaostajajo za tri točke, medtem ko je v skupini D situacija najbolj negotova; Irci vodijo z dvema točkama pred prav tako še neporaženimi Srbi, medtem ko je Wales na tretjem mestu, Avstrija, zmagovalka svoje zadnje evropske kvalifikacijske skupine, pa samo četrta.

Kvalifikacijsko leto 2016 je končano, prihaja zima in reprezentančno mrtvilo, toda marec bo tu hitreje, kot bi si lahko mislili.

Getty Images