Cristiano Ronaldo je s prestopom v Al-Nassr pomahal v slovo evropskemu nogometu in postal ponosni lastnik najbolj donosne urne postavke v zgodovini nogometa. Preverili smo, kaj petkratnega dobitnika zlate žoge čaka v Savdski Arabiji.
Kakšen klub je Al-Nassr?
Eden od največjih nogometnih klubov v Savdski Arabiji prihaja iz največjega in glavnega mesta v državi, Riada, v katerem prebiva približno sedem milijonov ljudi.
V 67 letih obstoja, ustanovljen je bil leta 1955, je osvojil že 27 lovorik. Devetkrat je bil državni prvak. Nazadnje leta 2019. Več naslovov, 18, je osvojil le njegov mestni tekmec Al Hilal.
Azijski prvak še ni bil (leta 1995 je bil finalist tamkajšnje Lige prvakov), je pa leta 1998 osvojil azijski pokal pokalnih zmagovalcev in istega leta osvojil tudi azijski superpokal.
Rumena (in modra) sta tudi barvi, ki zaznamujeta Al-Nassr. To ste ob vseh objavah v družabnih medijih najverjetneje že opazili.
Kje bo igral?
Stadion Mrsool Park v tej sezoni v povprečju obiskuje nekaj čez 15 tisoč gledalcev na tekmo. Jasno je, da bo ta številka z Ronaldovim prihodom poskočila do neba oziroma do številke 25.000. Toliko gledalcev lahko namreč sprejme objekt, ki je bil odprt leta 2015.
Dovolj zgovoren podatek o tem, kakšen preskok obiska v Riadu se obeta z Ronaldovim prihodom, je ta, da je Al-Nassrovemu instagram profilu pred mesecem dni sledilo 750 tisoč uporabnikov. Trenutno je sledilcev že 5,5 milijona.
V povprečju na prvoligaške tekme v Savdski Arabiji pride osem tisoč ljudi. Z naskokom najbolj obiskane so domače tekme Al Ittihada, ki jih spremlja prek 30 tisoč gledalcev. Seveda se bo z Ronaldom, ki bo polnil vse stadione, povečal obisk celotne lige.
Kdo bo njegov novi trener?
Po tem, kar se je zgodilo pri Manchester Unitedu, in težkih Ronaldovih besedah na račun tamkajšnjega trenerja Erika ten Haga, je za mnoge pomembno vprašanje tudi to. Pri Al-Nassru bo Portugalec vadil pod taktirko razmeroma znanega trenerja Rudija Garcie, ki je v Evropi nazadnje med letoma 2019 in 2021 vodil Lyon. Pred tem je bil trener Marseilla, Rome in Lilla, ki ga je leta 2010 popeljal do dvojne krone.
58-letni Francoz je na klop Al-Nassra prišel junija, zanimivo pa je, da bi se z Ronaldom skorajda srečal že v Manchestru. “Lani sem bil kandidat za klop Manchester Uniteda, dvakrat sem se sestal z vodilnimi ljudmi v klubu, a so se na Old Traffordu na koncu odločili za Ralfa Rangnicka,” je Garcia, ki je vodil tudi Saint-Etienne, Le Mans in Dijon, povedal prejšnji mesec v intervjuju za špansko Marco.
S kakšnimi soigralci bo igral?
Na plačilnem seznamu Al-Nassra je nekaj znanih imen. V prvi vrsti sta to dolgoletni kolumbijski reprezentant, nekdanji vratar Napolija in londonskega Arsenala David Ospina ter dolgoletni brazilski reprezentant Luiz Gustavo, ki je v preteklosti igral za Hoffenheim, Bayern München, Marseille in Fenerbahče.
Zelo znani imeni sta tudi ofenzivni brazilski vezist Anderson Talisca, ki je pred časom blestel v Evropi (Bešiktaš in Benfica), velik pečat pa pustil tudi na Kitajskem (Guangzhou), in strelec 35 golov za Kamerun, nekdanji golgeter Porta in Bešiktaša Vincent Aboubakar.
Pozdravil bo lahko v svojem novem klubu Ronaldo tudi nekaj reprezentantov Savdske Arabije, ki so igrali na letošnjem svetovnem prvenstvu. To so Sultan Al-Ghannam in Abdulelah Al-Amri, ki sta sodelovala tudi pri odmevni zmagi nad Argentino, Abdullah Madu, ki je kapetan Al-Nassra, Samija Al Naeija in Alija Al-Hassana. Vsi trije so nekaj minut igre zbrali tudi v Katarju.
Kdo od zvenečih imen še igra v Savdski Arabiji?
Poleg novih Ronaldovih soigralcev je v ligi še nekaj nogometašev, ki so v preteklosti pustili pečat v evropskem nogometu.
Nekdanji argentinski reprezentant Ever Banega, ki je igral za milanski Inter, Sevillo, Atletico Madrid in Valencio, je član Al Shababa, pri katerem najdemo tudi nekdanjega vezista PSG, Seville in številnih francoskih klubov, ki je za Poljsko odigral kar 98 tekem, Grzegorza Krychowiaka.
Nekdanji napadalec Manchester Uniteda in strelec 16 golov za Nigerijo Odion Ighalo je pri Al Hilalu. Zanj igrajo tudi brazilski ofenzivni vezist Matheus Pereira, ki je v preteklosti igral v angleški premier ligi (West Bromwich) in na Portugalskem (Sporting Lizbona), dolgoletni reprezentant Egipta Agmed Hegazy, ki je nekoč nastopal za Fiorentino, West Bromwich in še nekatere evropske klube, ter Malijec, ki je pred leti blestel pri Portu, Moussa Marega.
Barve Al Ittihada brani nekdanji član Leeds Uniteda, Monaca in Valencie, Portugalec Helder Costa. Pri Abhi najdemo strelca 22 golov za Ekvador, ki je bil v preteklosti član milanskega Interja, rimskega Lazia in tudi Manchester Cityja, Filipa Caiceda. Pri Ettifaqu imajo dolgoletnega tunizijskega reprezentanta, ki je igral za številne klube v prvi francoski ligi, Naima Slitija.
Kdaj bo debitiral?
Ni še uradno potrjeno, kdaj bo prvič oblekel dres Al-Nassra, a Ronaldov debi, skorajda zagotovo pa vsaj odmevno predstavitev in pozdrav novim navijačem, lahko pričakujemo v četrtek, ko bo Al-Nassr v 12. krogu državnega prvenstva gostil Al Tai.
Al-Nassr je trenutno s tekmo več na prvem mestu prvenstvene lestvice, na kateri je 16 moštev. V 11 tekmah je zbral 26 točk.
Prvenstvo v Savdski Arabiji sicer v dvokrožnem sistemu poteka od avgusta do junija.
Bo igral v Ligi prvakov?
Ronaldo je Manchester United lani poleti želel zapustiti, ker je iskal klub, s katerim bi lahko igral v tekmovanju, ki je zaznamovalo njegovo kariero, v evropski Ligi prvakov. V njem se je veselil petih zmag in je s 140 goli rekorder tekmovanja. Ironično se je zdaj zgodilo to, da je brez Lige prvakov ostal tudi v Aziji.
Al-Nassr je v prejšnji sezoni namreč ostal brez elitnega azijskega klubskega nogometnega tekmovanja. Če želi Ronaldo v tem tekmovanju igrati v naslednji sezoni, bo moral s svojim novim klubom postati državni prvak ali pa osvojiti tamkajšnji kraljevi pokal.
Ob prvenstvu Ronaldu ostaneta še dva izziva. Že konec januarja superpokal, ki po španskem vzoru v Savdski Arabiji čaka polfinalni derbi z Al Ittihadom. Marca ga v novem klubu čaka tudi kraljevi pokal, v katerem se bo v četrtfinalu pomeril z Abhijem.
Koliko bo zaslužil?
Ronaldo naj bi za dve leti in pol igranja v Savdski Arabiji zaslužil kar 200 milijonov evrov, kar je najdonosnejša urna postavka v zgodovini nogometa.
Na mesec bo v žep pospravil 16,6 milijona evrov, na dan 548 tisoč, na uro 22.833 evrov. Koliko bo dobil v eni minuti? 380 evrov. In v sekundi 6,3 evra. Ni slabo …
Katere rekorde bo Ronaldo lovil?
Glavni motiv za selitev v Savdsko Arabijo je bil za Ronalda seveda denar (v dveh letih in pol naj bi zaslužil 200 milijonov evrov, kar znese približno 240 tisoč na uro), a je zagotovo jasno, da se bo želel, čeprav bo februarja dopolnil že 38 let, izkazati tudi na igrišču.
V Evropi je Portugalec postavil številne mejnike. Katere rekorde bo lahko lovil na Arabskem polotoku?
- Največ golov v savdski Pro ligi: 189 – Majed Abdullah.
- Največ golov v eni sezoni savdske Pro lige: 34 – Abderrazak (2018/19).
- Največ golov v azijski ligi prvakov: 43 – Dejan Damjanović.
- Največ golov v eni sezoni lige prvakov: 13 – Muriqui, Adriano in Baghdad Bounedjah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje