Kako dolgo brado ima zadnji slovenski Euro?

Nogomet 20. Nov 202322:38 0 komentarjev
Slovenija nazadnje na EP. Čestitke selektorju Katancu predaja takratni predsednik države Milan Kučan; FOTO: Aleš Fevžer

Slovenska nogometna reprezentanca se je po zmagi nad Kazahstanom (2:1) v Stožicah prebila na evropsko prvenstvo, ki ga prihodnje leto gosti deset nemških mest. Na hitro si poglejmo, v kakšnih časih smo živeli takrat, ko je našim najbolj vrlim nogometašem uspel prvi in do danes tudi edini preboj na elitni reprezentančni turnir stare celine.

Benjamin 1 in Benjamin 2. Najprej Šeško, nato še Verbič. Strelca za Slovenijo na zadnji tekmi kvalifikacij za Euro 2024, ki je četi Matjaža Keka prinesla drugo mesto v skupini H. Padel je Kazahstan, Slovenija potuje na Euro. Drugič v zgodovini. In kako je bilo prvič?

Pisalo se je leto 1999, Miran Pavlin je z zadetkom v zasneženem Kijevu utišal 55 tisoč glavo množico in, kot se je pozneje izkazalo, je bilo to dovolj za premierno uvrstitev Slovenije na Euro.

Selektor Srečko Katanec je objokan padel v objem tedanjemu predsedniku Nogometne zveze Slovenije Rudiju Zavrlu. Zlate fante je doma že na letališču sprejela nepopisna množica, dan zatem je sledilo še rajanje v središčuu Ljubljane.

Carlos Santana in Cher

Čestitala sta tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik vlade Janez Drnovšek, verjetno pa se je nekje v svojem predsedniškem kabinetu ukrajinski nesreči muzal ruski predsednik Boris Jelcin. Mimogrede, ZDA je vodil Bill Clinton.

Zlati reprezentanci je preboj na veliko tekmovanje zagotovo privoščil tudi velik prijatelj Slovenije, takratni papež Janez Pavel II., medtem ko so se ravno v tistem času dnevi iztekali prvemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu.

Zlatko Zahović, soustvarjalec prve slovenske nogometne pravljice; FOTO: Guliverimage

V primeru, da ste slovensko uvrstitev na prvo veliko tekmovanje želeli proslaviti z glasbo in ste vključili radio, ste imeli kar lepe možnosti, da zaslišite pesem “Believe” izvajalke Cher, ki je bila tisto leto najbolj predvajana, ali pa singl “Smooth” kitarista Carlosa Santane z najbolj prodajanega albuma “Supernatural”, ki je bila na večini radijskih postaj po svetu na prvem mestu od oktobra pa vse do preloma tisočletja.

Konec sveta?

Po svetu je bil najbolj gledan film uspešnica “Vojna zvezd: Epizoda I – Grozeča prikazen”, ki je ustvarjalcem ustvarila kar 430 milijonov prihodkov. Ameriška postaja Nickelodeon je tistega leta začela s predvajanjem risane serije Spuži Kvadratnik, ki je v zadnjih dveh desetletjih postala uspešnica in sredstvo za to, kako zamotiti otroke, v kinematografe pa je istega leta zavil tudi kulten film Matrix, s Keanujem Reevesom v glavni vlogi.

Prizor s filma Matrica; FOTO: Guliverimage

Še en tehnološki “ocvirek”, leta 1999 so mobilni telefoni postajali vse bolj zanimiva ideja za nakup božičnega darila, a čisto vsak si ga še ni mogel privoščiti. Po podatkih spletne strani The Global Economy je imel tedaj mobilnik le vsak tretji Slovenec, DVD pa je počasi, a vztrajno začel izpodrivati videokasete kot sredstvo za ogled filmov doma.

Še pomnite? V svetu je prevladoval strah, da bo na novega leta dan 2000 programska oprema po celem svetu odpovedala (Yk2), obstajali pa so tudi posebneži, ki so napovedovali konec sveta.

Če se vrnemo k slovenskemu športu – govorimo o časih, ko je bilo trenutno največjemu globalnemu zvezdniku slovenskega športa Luki Dončiću komaj 6 mesecev, enako velja za Janjo Garnbret, Tadej Pogačar pa je štel dobro leto.

Bryant in O’Neal v dresu Lakers; FOTO: Profimedia

V ligi NBA se je začenjalo obdobje triletne prevlade Los Angeles Lakers pod dirigentsko palico Kobeja Bryanta in Shaquillea O’Neala, jezerniki so z zmago proti Vancouver Grizzlies krstili novo dvorano Staples Centre.

Največ denarja v F1

Nagrado zlata žoga za najboljšega nogometaša na planetu so podelili Brazilcu Rivaldu, ki je za 65 glasov premagal sveže oženjenega Davida Beckhama, da pa Slovenija v dodatnih kvalifikacijah ni premagala kar nekih “fičfiričev”, priča tretje mesto v glasovanju ukrajinskega virtuoza Andrija Ševčenka.

Svet športa je očarala 18-letna Serena Williams s svojo prvo zmago na turnirjih velike četverice (1999 US Open), prva na WTA lestvici je bila 19-letna Švicarka Martina Hingis, pri moških pa je na vrhu kraljeval Andre Agassi.

Michael Schumacher v bolidu Ferrarija; FOTO: Profimedia

Najbolje plačani športnik leta je bil voznik formule 1 Michael Schumacher, ki pa je po četrti sezoni v Ferrariju še zmeraj čakal na prvi naslov s ‘scuderio’. Sezono je zaznamoval Finec Mikka Häkkinen v McLarnu. Dirka po Franciji prvič pripade Lanceu Armstrongu, toda Američanu kasneje dokažejo jemanje prepovedanih poživil in naslov, kot tudi šest kasnejših, mu izbrišejo.

“Srečn’ga pa zdravga” mesec prezgodaj

Da se Slovenija res dolgo ni prebila na najprestižnejše nogometno tekmovanje v Evropi priča tudi dejstvo, da se pogovarjamo o obdobju, ko je Evropska skupnost zagnala sistem za univerzalno plačevanje z evrom. Leta 1999 je enajst članic EU valuto vzelo za svojo, med drugim tudi gostiteljici evropskega prvenstva, Nizozemska in Belgija.

Povprečna mesečna neto plača na zaposlenega v Sloveniji je leta 1999 znašala okoli 110.000 tolarjev. Preračunano v trenutno valuto to pomeni 460 evrov.

Katanec je v pogovoru za nacionalno televizijo takoj po legendarni tekmi z Ukrajino – čeprav je koledarček kazal 17. november – rojakom zaželel že kar vesele božično-novoletne praznike. 24 let pozneje je nogometni Božiček prav tako prišel malce predčasno …  20. novembra.

Takole so nogometaši vkorakali na tekmo, ki še vedno drži rekord glede obiska katere koli slovenske reprezentance na tekmi v tujini. Na tribunah Amsterdam Arene se je zbralo več kot 10.000 navijačev, odetih v belo; FOTO: Aleš Fevžer

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!