Kako naprej po incidentu? Pamet v glavo

Nogomet 20. Feb 20245:00 7 komentarjev
Ante Šimundža Viole
Foto: Jure Banfi

Komentar o huliganskem (in ne navijaškem) incidentu na tekmi Mura : Maribor in posledicah, ki bodo na novo začrtale nekatere smernice in pravila v slovenskem nogometu.

To, kar se je v nedeljo zgodilo na tekmi med Muro in Mariborom, je vredno vsakršne obsodbe in distanciranja od tovrstnega obnašanja, ki je do popolnosti pokvarilo sicer sijajno sliko prekmursko-štajerskega derbija, ko je v Sloveniji spet dišalo po tem, da je nogomet resna in pomembna stvar, vredna spoštovanja, promocije, maksimalne pozornosti … Skratka, da je Slovenija resna nogometna dežela.

Potem pa se najde, oprostite izrazu, bedak, ki z nepremišljenim dejanjem, iskanjem pozornosti, izlivanjem frustracij ali kateregakoli drugega razloga poskrbi za potezo, ki ne samo, da je pokvarila nogometni praznik, ampak je do temeljev pretresla slovenski nogomet.

Foto: Uroš Skaza

Ob vseh pompoznih naslovih, analizah in debatah je najbolj pomembna ena stvar. Da z nogometaši Mure ni nič hujšega. Vsaj z večino ne, nesrečni Niko Kasalo, ki pri svoji mladosti obeta toliko, da se ga je intenzivno povezovalo tudi s selitvijo v tujino in velikim korakom naprej v karieri, še vedno leži v bolnišnici. Končna diagnoza poškodbe sluha bo znana v naslednjih dneh.

Ker je bilo na tekmi ogroženo zdravje akterjev, debate o tem, kakšna kazen mora doleteti, znova oprostite izrazu, bedaka, ni. Najhujša. Tudi v obliki kazenskega pregona. Kot so včeraj napovedali člani navijaške skupine Viole, bo deležen tudi interne ‘obravnave’. Kaj to pomeni v praksi, si lahko predstavljate sami.

Foto: Jure Banfi

A (so)odgovorni so seveda tudi člani oziroma vodstvo navijaške skupine. Kazen zanje bo prav tako zagotovo stroga. Disciplinski sodnik Boštjan Jeglič je pravni strokovnjak, ki deluje ‘po črki zakona’ in tu kakšnih popuščanj ob sprejemu odločitev ni. Prav tako to ni “osamljen primer” incidenta navijaške skupine. Spomnimo se samo jesenskega dogajanja na tekmi Maribor : Fenerbahče, tudi ob predlanskem vdoru na zelenico ob slovesu legendarnega Marcosa Tavaresa pa so se dogajale stvari, ki nikakor ne sodijo ne nogometne zelenice.

Objektivno odgovoren pa je tudi NK Maribor. Klub se je znašel v nezavidljivi situaciji. Potem ko je z več neposrečenimi kot posrečenimi potezami štajerski ponos v zadnjih letih strmoglavil iz evropskega nivoja v slovensko povprečnost, se je zdaj znašel še v središču doslej še nikoli videne situacije, ki bo, kot poudarjajo na NZS, postala precedenčni primer za slovenski nogomet.

Kakšna bo kazen za vijolice? Poraz za zeleno mizo s 3:0, prazne tribune, morda celo odbitek doslej priborjenih točk? To je zadeva, ki bo zagotovo močno odmevala v slovenski nogometni javnosti, odločitev pristojnih na Nogometni zvezi Slovenije pa je zelo težko napovedati. Po naših informacijah imata kluba za predstavitev vseh svojih stališč na voljo 72 ur. Odločitve v kratkem še ne gre pričakovati, v izjavah glede posledic za klub se odgovorni okrog teme vrtijo ‘kot mačke okrog vrele kaše’.

Foto: Jure Banfi

Bi si Maribor zaslužil hudo kazen? Z vidika igralcev in strokovnega štaba zagotovo ne, kajti vijolice so na igrišču zagotovo prikazale dovolj, da bi tekmo dobile. Dejstvo pa je, da klubu določene zadeve glede ‘upravljanja’ navijačev, kolikor se jih pač da upravljati, uhajajo iz rok. In ko zaradi tega posledice občutijo povsem nedolžni akterji, celo otroci …

Tu  nastopi fraza, ki jo te dni pogosto slišimo iz ust vseh bolj ali manj pomembnih govornikov, ki politično korektno izražajo svoje stališče do nedeljskega incidenta v Fazaneriji. Da morajo na tem področju skupaj tesno sodelovati in odločno ukrepati država, pristojni organi, Nogometna zveza Slovenije in klubi. Samo upamo lahko, da bodo v svojih dejanjih tako odločni, kot so v izjavah. In da se ne bomo ustavili pri napovedih, da se bo nekaj spremenilo, nato pa se po poleženem prahu ne bo spremenilo nič.

Če pa pogledamo z drugega zornega kota, se je resda pri nas zgodil huliganski (in ne navijaški) incident, ne moremo govoriti pa o tem, da je Slovenija dežela, kjer bi cvetel in buhtel huliganizem. Incidenti, kakršen je bil ta na tekmi med Muro in Mariborom, so relativno osamljen spremljevalec športnega dogajanja. Tekme so še vedno v večini varen prostor za družine, otroke, skratka vse, ki imajo radi šport. Potencirati takšen primer v družbeni problem je bržkone pretirano.

Foto: Uroš Skaza

V vsakem primeru pa se je ob presoji in glasnem komentiranju nastale situacije treba izogibati senzacionalizmu in populizmu. Na trenutni temi namreč svoje točke v javnosti nabirajo tako mediji kot raznorazni družbeno-politični vplivneži, ki pa tematiko slovenskega nogometa spremljajo preveč postransko, da bi lahko o zadevi tehtno in relevantno sodili. Vse, kar počno, je čim bolj glasno vzklikanje: “Obsojamo!”

Ponavljamo, vsakršna obsodba sprevrženega dogodka je nujna in pravilna, presojo o tem, kakšne naj bodo posledice in nadaljnji koraki reševanja nastale situacije, pa moramo brez kakršnihkoli pritiskov prepustiti tistim, ki so za to odgovorni. Vsak, prav vsak ima o tem, kako zadevo rešiti, svoje mnenje in svoj prav.

A situacija je zaradi dinamičnosti odnosov na relaciji športni kolektivi-navijači-huligani-družba-mediji in ostalimi deležniki tako kompleksna, da je enostavno treba verjeti in zaupati pristojnim, da bodo v prvi vrsti odkrili krivca za nastalo situacijo in ga ustrezno kaznovali.

Končno odločitev, pa naj bo še tako stroga, bo treba spoštovati in jo predvsem vzeti v opozorilo, da tovrstne zadeve res ne sodijo v naš nogomet. Samo upamo lahko, da bomo o njem zelo kmalu znova tako obširno poročali in govorili. A takrat iz pravih, nogometnih razlogov. Do takrat pa – pamet v glavo.

Komentar avtorja ne izraža nujno mnenja celotnega uredništva.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje