Presenetljiv prestop Cristiana Ronalda v Savdsko Arabijo k Al-Nassru je pretekli mesec polnil naslovnice vseh svetovnih medijev. A če bi se Portugalec za selitev iz Evrope odločil le nekaj let bolj zgodaj, bi se bržkone lahko zgodilo, da bi nogomet igral precej bolj vzhodneje.
Odhod Cristiana Ronalda v Savdsko Arabijo po sporu in prekinitvi pogodbe z Manchester Unitedom je še dodatno spodbudil niz sprememb, ki so se v azijskem nogometu začele dogajati še pred pričetkom pandemije koronavirusa in imajo pomemben vpliv na razvoj najbolj priljubljene igre na svetu, poroča tiskovna agencija Reuters.
Spomnimo, da je bila še pred nekaj leti na račun nepreglednih vsot denarja, ki so se v klube stekale z računov močno zadolženih nepremičninskih gigantov, kitajska superliga z naskokom najbolj privlačnih destinacij številnih nogometnih zvezdnikov in trenerjev. Tako je Shanghai SIPG še leta 2016 oziroma 2017 za 130 milijonov evrov v svoje vrste zvabil brazilska asa Oscarja in Hulka, že pred tem pa sta se za prihod na Kitajsko odločila tudi ugledna nogometna strokovnjaka Marcello Lippi ter Luiz Felipe Scolari.
Prihod Argentinca Carlosa Teveza v Shanghai Shenhua za 40 milijonov evrov letne plače je kmalu za tem le še podkrepil sloves Kitajske kot nogometnega El Dorada.
Zaželeli so si tudi Messija in Ronalda, nato je prišla pandemija
Kitajske oblasti, zaskrbljene zaradi razsipne politike klubov, so sicer poostrile predpise, a naredile le malo, da bi umirile špekulacije vezane na prihod največjih nogometnih imen na Kitajsko. Tako ni bilo presenečenje, ko so s prihodom na Kitajsko povezovali celo Lionela Messija in Cristiana Ronalda.
Predvsem Portugalec je bil vedno znova v središču govoric o selitvi na Daljni vzhod, ki jih je leta 2018 še podkrepila fotografija njegovega agenta Jorgeja Mendesa z lastnikom kluba Tianjin Quanjian.
A le pet let pozneje so se razmere v kitajskem nogometu močno spremenile. Tako je bil Tianjin med prvimi prvoligaši, ki so zaradi finančnih težav in pravnih sporov zaprli svoja vrata, kot zadnjega je podobna usoda nedavno doletela tudi Wuhan Yangtze River.
Posledično so tudi najbolj nadarjeni igralci zapustili državo in si novega delodajalca našli v Savdski Arabiji. Za selitev na Arabski polotok so se tako odločili vsi najboljši strelci kitajske superlige, saj je Anderson Talisca prestopil v Al-Nassr, Abderrazak Hamdallah je odšel k Al-Ittihadu, Odion Ighalo pa v Al-Hilal.
Ambiciozni načrti zalivske države so sicer prišli na plan kmalu za tem, ko se je bila Kitajska zaradi ničelne tolerance do covida-19 prisiljena odpovedati gostovanju letošnjega azijskega prvenstva. Ni namreč skrivnost, da imajo v Savdski Arabiji zelo visoke nogometne ambicije, saj bodo leta 2027 gostili azijsko prvenstvo, leto poprej azijsko prvenstvo za ženske, vse bolj resno pa se spogledujejo tudi z organizacijo svetovnega prvenstva leta 2030.
Glede na to, da je pozornost nogometnega sveta zdaj usmerjena na z nafto bogato Savdso Arabijo, se tako zdi, da je blišč in ugled, ki si ga je kitajski nogomet ustvaril v zadnjih letih, skorajda povsem izginil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje