Kakor na tribunah, tako na igrišču: uspavanka, ki jo je dobil boljši

Evropa 5. Okt 202320:39 5 komentarjev

Dve tekmi, dva poraza, nič doseženih zadetkov in seveda prav toliko točk. To je bilanca ljubljanske Olimpije po drugem krogu konferenčne lige in upanje, da se zmaji iz relativno ugodne skupine uvrstijo v izločilne boje, počasi umira. Nocojšnjo tekmo v Stožicah proti bratislavskemu Slovanu je odločila nova neverjetna napaka obrambe zmajev in realizirana enajstmetrovka Aleksandra Čavrića. Še posebej pa skrbi dejstvo, da so bili zeleno-beli praktično nenevarni za gol nasprotnika.

Ko te dni spremljamo evropske nogometne spektakle širom Evrope, se nam koža kar naježi ob prizorih prepolnih nogometnih stadionov, ki jih do zadnjih kotičkov napolnijo ljubitelji nogometa. V Ljubljani pa lahko na to očitno enostavno pozabite. Vsega 6000 gledalcev je uspela prepričati zgodovinska prva domača tekma Olimpije v skupinskem delu evropskih tekmovanj, od tega jih je kakšnih 1500 na sebi nosilo modre barve Slovana iz Bratislave.

Navijaška koreografija gostov iz Slovaške

Kdo ve, kako so se bo prihodu na zelenico in pogledu na napol prazne tribune počutili nogometaši Olimpije. Ko je govora o njihovi zasedbi, se je za razliko od večine tekem trener zmajev Joao Henriques tokrat odločil za drugačno taktično različico in na zelenico od prve minute poslal tri osrednje branilce. Verjetno v želji, da bi več svobode v napadu dobila Jorge Silva in David Sualehe, ki sta bila ob manj iskanja globine željnih Ruiju Pedru in Pedru Lucasa očitno mišljena kot nogometaša, ki bosta zadolžena za hitrejše prehode iz obrambe v napad.

Slovan je sicer v uvodnih minutah pokazal, kakšna je želja in cilj gostov v Stožicah. Zmagati. A zmaji se s tem niso strinjali in okrog 10. minute je pobudo prevzela domača zasedba, ki je v 17. tudi prvič sprožila v okvir nasprotnikovih vrat. S strani je sprožil Timi Max Elšnik, a vratar gostov Milan Borjan z njegovim poizkusom ni imel resnejšega dela.

Potem pa je prišla 26. minuta in druga velika napaka Olimpije. Prvo, ko je napačno podal vratar Vidovšek, so zmaji še nekako rešili, tokrat pa je Marko Mijailović povsem napačno ocenil dolgo podajo gostov v napad in Aleksandar Čavrić je sam stekel proti vratarju Olimpije, ki ni imel druge možnosti, kot da med preigravanjem podre nasprotnikovega napadalca. Grški sodnik je upravičeno in brez oklevanja pokazal na enajstmetrovko. Izvajalec tokrat sicer ni bil Marko Tolić, ki je sedel na klopi Slovana, ampak kapetan Vladimir Wiess, epilog pa enak kot v finalu lanskega pokala. Ali pa na tekmi 2. kroga kvalifikacij za ligo prvakov proti Ludogorcu. Matevž Vidovšek je ubranil strel z bele bike!

Težko govorimo o tem, da je nova bravura vratarja zmajev pretirano prebudila zeleno-bele, nadaljevanje polčasa je bilo relativno mirno. Vrhunec tega dela tekme je bila navijaška koreografija skupine Green Dragons, ki nadaljuje s praznovanjem svojega 35. rojstnega dne.

Navijaška koreografija Green Dragons

Znova pa je bilo bolj zanimivo v izdihljajih polčasa. Domači so zapretili v 40. minuti, ko so gostje blokirali strel Ruija Pedra, še precej bolj vroče pa je bilo v sodniškem dodatku prvega dela pred vrati Olimpije, ko so branilci Ljubljančanov povsem pozabili na Čavrića, a je slednjega z novo sijajno reakcijo zaustavil Vidovšek.

V drugem polčasu ni bilo potrebno dolgo čakati na prvo pravo priložnost. V 48. minuti je po lepi akciji gostov do neoviranega strela praktično (znova) s točke, ki označuje enajstmetrovko, poizkusil Vladimir Weiss, a žogo poslal visoko prek vrat Vidovška. Pet minut kasneje pa se je zmajem spet zgodilo to, kar se jim pač dogaja že celotno sezono. Obramba Olimpije je šla iz napake v napako, ena je bila bolj noro neumna od druge. Najprej se je povsem zmedel Ratnik, potem pa se je z dvema zares neposrečenima izbijanjema osmešil še Ahmet Muhamedbegović in zadevo je spet s prekrškom reševal Vidovšek. Čeprav je Korošec tudi tokrat uganil smer strela nasprotnika, je bil tokrat poizkus Čavrića premočan in preveč natančen. Slovan je povedel z 1:0.

Kmalu po zadetku so imeli gostje prek Barseghyana še eno lepo priložnost, v 64. minuti pa se je najlepša na tekmi ponudila Olimpiji. Rezervist Admir Bristrić, ki je ob polčasu zamenjal popolnoma neopaznega Pedra Lucasa, je s krasnim preigravanjem iz igre vrgel Kashio, nato pa podal v kazenski prostor, kjer je Rui Pedro neoviran s štirinajstih metrov sprožil prek vrat Borjana.

In to je bilo to. Do konca tekme je bila Olimpija povsem nenevarna za gol nasprotnika. Kaj prida niso spremenile niti menjave, v napadu Olimpije je manjkala hitrost, kvaliteta, odločnost, skratka vse, s čemer lahko v nogometu tehtnico prevesiš na svojo stran.

Ritem igre so še dodatno kvarili navijači Olimpije, v Stožicah se jih je zbralo vsega šest tisoč. Proti sodnikom, ki jim tokrat res nimamo česa očitati in nasprotnikovem vratarju Borjanu so namreč s tribun leteli najrazličnejši predmeti in domači so s strani sodnika Sidiropoulosa dobili zadnje opozorilo pred prekinitvijo tekme. Pred tribuno sta tako k bolj dostojnemu vedenju navijače pozivala kapetan Timi Max Elšnik in tudi trener Joao Henriques.

A vse skupaj ni prineslo nikakršnega zasuka. Slovan je tekmo mirno pripeljal do konca in zasluženo osvojil zelo pomembne tri točke.

Evropska konferenčna liga, 2. krog

Olimpija – Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Čavrić 55./11m

Stadion Stožice, gledalcev 6000, sodniki: Sidiropulos, Kostaras, Dimitriadis (vsi Grčija).

Olimpija: Vidovšek, Sualehe (od 63. Krefl), Muhamedbegović, Ratnik, Jorge Silva, Doffo, Mijailović (od 63. Motika), Rui Pedro (od 72. Nukić), Elšnik, Posavec (od 72. Kasa), Lucas (od 46. Bristrić).

Slovan: Borjan, Wimmer, Kashia, Bajrić, Lovat, Kucka, Kankava, Blackman, Weiss (od 79. Strelec), Barseghjan (od 79. Savidis), Čavrić (od 88. Tolić).

Rumeni kartoni: Vidovšek, Bristrić, Doffo; Kankava, Kashia, Tolić.