Kekov eksperiment ni uspel, Slovenija poteptana na Poljudu

FIFA Svetovno Prvenstvo 7. Sep 202122:33 > 08. Sep 2021 8:17 0 komentarjev
Mariborčan je Poljud prvič spustil s sklonjeno glavo. Na žalost ravno na klopi Slovenije. FOTO: Guliverimages.

Slovenija je ob zelo slabi igri na šesti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 z 0:3 izgubila proti Hrvaški na Poljudu in bržčas že zapravila možnosti za uvrstitev na turnir v Katar. Slovenijo je pred višjim porazom rešil njen kapetan Jan Oblak, eksperiment slovenskega selektorja Matjaža Keka pa se je povsem izjalovil.

Domači navijači, zbralo se jih je nekaj več kot 16 tisoč, so pred začetkom tekme v začetni enajsterici Hrvaške z veseljem pozdravili tri nogometaše, ki nosijo priponko “Hajdukovi fantje”.

To so Ivan Perišić, Mario Pašalić, otroka splitskega velikana, in Marko Livaja, zdajšnji zvezdnik Hajduka, s katerim je selektor Zlatko Dalić želel “zakuriti” Split. Četrti, zdajšnji Jan Mlakar, je pri Sloveniji priložnost čakal na klopi.

Bolj kot to, ali se bo v gostujoči enajsterici znašel slovenski napadalec Hajduka, je Hrvate zanimalo, kaj jim bo pripravil Matjaž Kek, ki ga na Hrvaškem, tudi v Dalmaciji, zelo spoštujejo.

Kek močno presenetil z izbiro začetne enajsterice

Na igrišče je slovenski selektor poslal enajsterico, ki jo verjetno ne bi zadeli niti najboljši poznavalci Kekove nogometne filozofije. Od prve minute sta zaigrala vezista Adam Gnezda Čerin in Jon Gorenc Stanković, Slovenija pa je na igrišče pritekla brez krilnih vezistov oziroma napadalcev. Najbližje nasprotnikovemu golu sta bila Josip Iličić in mladi Benjamin Šeško.

Slovenija je zaigrala s kar štirimi nogometaši, ki se najbolje znajdejo na sredini igrišča. Nekateri bližje svojemu, drugi pa bližje nasprotnikovemu golu. Tak je seveda strelec zmagovitega gola s prve tekme proti Hrvaški v Stožicah Sandi Lovrić.

V primerjavi s sredino tekmo proti Slovaški, obračun z Malto namreč ni pravo merilo, je Kek v prvi postavi zamenjal kar štiri menjave. Še eno več, kar pet, je v primerjavi z istim tekmecem, ki pa ga je v Bratislavi z 1:0 premagal v soboto, je opravil hrvaški selektor.

Fantastična predstava kapetana Slovenije Jana Oblaka ni bila dovolj. FOTO: Guliverimages.

Oblak reševal Slovenijo, a je ni mogel rešiti

V prvem polčasu je Hrvaška povsem nadigrala Slovenijo, ki se lahko temu, da je zaostajala le z 0:1, zahvali predvsem kapetanu Janu Oblaku, ki je v prvih 45 minutah zbral kar sedem obramb, ob tem pa ga je enkrat rešila tudi vratnica.

Slovenska obramba je bila luknjasta predvsem po bočnih položajih, kjer je puščalo kot na Titaniku. Iz igre sta izpadala Petar Stojanović in predvsem Jure Balkovec na levi strani.

V deseti minuti je bilo pred slovenskimi vrati nevarno prvič. Ivan Perišić je preigral Stojanovića in podal pred gol, kjer je žogo zgrešil Balkovec, do nje je na desni strani prišel Pašalić, ki pa se je odločil za podajo v sredino, kjer je posredoval Stanković.

V 20. minuti je bil po lepi akciji Kramarića in Barišića spet v središču pozornosti Balkovec, tokrat mu je spodrsnilo, tako da je do žoge z nekaj metrov prišel Kramarić, a ni zadel. Oblak se je izkazal s sijajno obrambo.

V 23. minuti spet napaka Balkovca, ki mu je za hrbet stekel Livaja. Zvezdnik Hajduka je prišel pred Oblaka in ga s pomočjo posredovanja Stankovića preigral, potem pa bil prepočasen, da bi zadel. Zatresel je samo zunanji del mreže.

Benjamin Šeško je bil edini nevaren slovenski reprezentant.

V 27. minuti je bila prvič nevarna Slovenija. Po protinapadu in podaji v prostor Gnezde Čerina se je v ’sendviču’ med Domagojem Vido in Dejanom Lovrenom lepo znašel mladi Benjamin Šeško in s prefinjenim strelom skušal premagati rezervnega vratarja Hrvaške Ivico Ivanušića (Dominik Livaković je poškodovan), a žal ni bil dovolj natančen.

V 29. minuti je s 30 metrov udaril razpoloženi Livaja in Oblaka prisilil v novo sijajno obrambo, v 33. minuti pa Slovenije ni mogel rešiti niti tokrat sijajni kapetan. Josip Juranović je podal z desne strani, Pašalić je osamljen prišel do strela z glavo v kazenskem prostoru gostov in zatresel vratnico, žoga pa se je od nje odbila do Livaje, ki mu ni bilo težko zadeti. Delirij na tribunah Poljuda, kjer je bilo navijaško ob odsotnosti organiziranih navijačev vzdušje daleč od spektakularnega.

Slovenija je bila nevarna v zaključku prvega polčasa

V 35. minuti je po novem strelu Pašalića z glavo še enkrat branil Oblak, medtem ko je v 39. minuti strel Kramarića zletel mimo Oblakovih vrat.

V 40. minuti bi po zgrešenem predložku z leve strani slovenskega kapetana skorajda presenetil Borna Barišić, še bližje drugemu golu pa so bili Hrvati v 43. minuti, ko je Kramarić v kazenskem strelu osmešil Balkovca, ga preigral in prišel do strela. V isti minuti je bila na drugi strani igrišča prvič zares nevarna Slovenija. Po protinapadu je z desne podal Lovrić, pred golom Ivanušca pa je le za malo zamudil Šeško.

Ostalo je pri izidu 1:0, kar je bil tudi končni rezultat prvega polčasa. Lahko bi bilo veliko huje za Slovenijo. Oblak je namreč zbral kar sedem obramb, medtem ko je Slovenija v hrvaška vrata merila samo enkrat. Balkovec je povsem nenevarno sprožil od daleč. Vratar Hrvaške je žogo zlahka ujel.

Josip Iličić je bil na Poljudu povsem neopazen. FOTO: Guliverimages.

Kek ob polčasu glede na res slabo predstavo Slovenije v prvem polčasu malce nepričakovano ni menjal. Prvič je menjal šele v 54. minuti, ko je z igrišča poslal danes povsem nerazpoloženega Iličića, za katerim je ena najslabših predstav v slovenski reprezentanci.

Zvezdnik Atalante je z igrišča odšel, brez da bi pogledal selektorja, odkorakal pa je kar naravnost v garderobo. Znak za razdor v slovenski reprezentanci?

Trenutek po trojni Kekovi menjavi so Hrvati zadeli drugič

Kek in slovenski navijači so se lahko tolažili vsaj s tem, da Hrvati v prvem delu drugega polčasa niso bili več tako nevarni, čeprav so vse niti igre držali v svojih rokah.

V 65. minuti je slovenski selektor opravil kar tri menjave. Na klop so se usedli nerazpoloženi Balkovec, Stanković in Šeško, na igrišče pa pritekli Mario Jurčević, Andraž Šporar in Nejc Skubic.

Le nekaj trenutkov za tem je prav Skubic izpadel iz igre ob preigravanju Perišića, kapetan Hrvaške na današnji tekmi je podal v sredino, tam pa je žogo v prazno mrežo spravil Pašalić. Tekma je bila odločena.

Zmago Hrvaške je potrdil Mario Pašalić. FOTO: Guliverimages.

Do konca tekme je pri Sloveniji od daleč slabo streljal Kurtić, kar je bil pravzaprav najnevarnejši slovenski poskus, a se izid ni spremenil.

Hrvati so bili tudi v zadnjih 20 minutah tekme boljši nasprotnik, si priigrali še nekaj zrelih priložnosti, v sodnikovem dodatku pa le še potrdili povsem zasluženo zmago. Končni izid tekme je postavil še en “splitski sin”, rezervist Nikola Vlašić.

Tekma se je končala z zmago Hrvaške z 3:0, da je Slovenija na Poljudu padla brez izstreljenega naboja, pa priča tudi dejstvo, da je sodnik na vročem sosedskem dvoboju prvi rumen karton pokazal šele v zadnji minuti tekme. Prejel ga je mladi branilec Slovenije Jaka Bijol, ki je tudi tokrat zaigral v osrčju slovenske obrambe.

Slovenija je na deseti tekmi proti Hrvaški še šestič ostala praznih rok, Kek, ki pred tem v vlogi trenerja Rijeke na Poljudu v desetih tekmah ni izgubil niti enkrat, pa je tokrat pošteno dobil po glavi in ostal praznih rok. Zasluženo, lahko pa bi bilo še slabše. Slovenija je bila na Poljudu poteptana.

Še nekaj časa bomo čakali na novo veliko tekmovanje

Da bi bil za slovenske navijače torkov splitski večer še slabši, pa sta poskrbeli tudi informacije z drugih tekem v kvalifikacijski skupini H.

Do zmag proti Malti oziroma Cipru sta prišli tako Rusija kot Slovaška. Slovenija tako za prvim in drugim mestom, na katerem sta Hrvaška in Rusija, zaostaja že za šest točk, skočila pa je tudi za Slovaško, ki ima točko več.

Možnosti za svetovno prvenstvo v Katarju v teoriji sicer še obstajajo, a v realnosti jih ni več. Slovenija je spet ostala brez nastopa na velikem tekmovanju, Kek pa je v vodo vrgel še druge kvalifikacije v nizu …