Iz nekih drugih časov: kje so junaki zgodovinske pravljice?

Evropa 25. Feb 20249:00 0 komentarjev

Zavrteli smo časovni stroj in se vrnili v leto 2014, ko je Mariboru uspelo nekaj, kar prej in kasneje ni še nikomur. Štajerski ponos je prezimil v nogometni Evropi.

Danes se težko kosa z najboljšimi v Sloveniji, pred desetimi leti pa je bil NK Maribor strah in trepet ne le domače konkurence, ampak tudi zelo eminentnih evropskih tekmecev.

Leto 2014 bo za vedno z zlatimi črkami zapisano v zgodovino ne samo kluba iz Ljudskega vrta, ampak celotnega slovenskega nogometa. Mariborčani so namreč postali prva slovenska ekipa, ki je igrala v izločilnih bojih evropskih tekmovanj. Fenomenalen, enkraten, edinstven dosežek, ki ga do danes ni uspelo več ponoviti nikomur.

Angleži in Belgijci so gledali v hrbet Mariboru

Kot državni prvak je sicer sezono 2013/2014 Maribor začel v kvalifikacijah za ligo prvakov, kjer pa mu je vrata v evropski nogometni raj pred nosom zaprla Viktorija iz Plzna. Žreb skupin v Nyonu je vijolicam namenil neatraktivno skupino, v kateri so varovanci Anteja Šimundže hitro zavohali priložnost, da se uvrstijo v evropsko nogometno pomlad.

Ante Šimundža je bil in je znova trener Maribora. Foto: SPS

In to jim je naposled uspelo. Domača zmaga proti Wigan Athleticu, gostujoča pri Zulte Waregemu in točka proti Rubinu iz Kazana so prinesli točkovni izplen s številko sedem, kar je bilo dovolj, da so se vijolice iz skupine D uvrstile v izločilne boje.

Sevilla je trepetala do zadnjih minut

Tam jih je pričakal v ligi Evropa najmočnejši možen tekmec. Kraljica tega tekmovanja Sevilla. Toda Mariborčani so tudi tokrat kljubovali napovedim, ki so jih vnaprej poteptale, izločile in odpisale.

22. februarja 2014 je Ljudski vrt v pokal po šivih. Hram štajerskega nogometa bi se takrat napolnil tudi v primeru, da bi pod Kalvarijo stal stadion v velikosti največjih nogometnih objektov sveta, naelektreno vzdušje pa je napovedovalo, da Sevillo v mestu ob Dravi še zdaleč ne čaka lahko delo.

In res, v 33. minut je stadion eksplodiral. Po podaji Martina Milca je legendarni Marcos Tavares stresel mrežo gostov iz Andaluzije in zadišalo je po senzaciji. Mariborčani so vodstvo držali do začetka drugega polčasa, ko je izenačil Kevin Gameiro. Federico Fazio je v 72. minuti poskrbel za popoln preobrat, a zadnjo besedo je imel rezervist Dare Vršič, ki je zadel za končnih 2:2.

Teden dni kasneje sta se nasprotnika pomerila še na kultnem stadionu Sanchez-Pizjuan. Domače je v vodstvo v 42. minuti popeljal tragično preminuli Jose Antonio Reyes, v drugem polčasu je zadel še Gameiro in potnik v naslednji krog je bil odločen. Da je Maribor domov vseeno odšel še kako dvignjenih glav je v sodniškem dodatku z novim golom poskrbel Dare Vršič.

Kje so danes junaki takratne pravljice?

Desetletje kasneje je precej akterjev, ki so takrat blesteli v NK Maribor, še vedno povezanih s štajerskim ponosom. Ante Šimundža je znova trener vijolic, njegova pomočnika sta nekdanja varovanca Željko Filipović in Aleš Mertelj. Jasmin Handanović je trener vratarjev v mladinskem pogonu, v pisarne sta se preselila takrat sicer poškodovani športni direktor Marko Šuler in njegov pomočnik Marcos Tavares. Martin Milec je še danes član prve ekipe kluba iz mesta ob Dravi.

Kje so ostali junaki takratne zgodbe? Mitja Viler je z nogometom ostal povezan kot Sportklubov strokovni sodelavec, Aleksander Rajčević je v podobni vlogi sodelavec konkurenčne televizije. Goran Cvijanović je nedavno postal selektor slovenske reprezentance do 16 let, Dare Vršič še vedno igra slovenski nižjeligaški nogomet in vzgaja naslednje generacije nogometnih rodov.

Resen nogomet na Poljskem še vedno igra Damjan Bohar, v isti državi se dokazuje tudi Luka Zahović, ki proti Sevilli ni dobil priložnosti. Pomembnejšo vlogo je takrat igral Amir Dervišević, ki danes v drugi slovenski ligi brani barve Krke.

Kaj pa tujci? Dejan Mezga pri 38-letih okroglo usnje še vedno ‘brca’ na nižjeligaških avstrijskih zelenicah, Brazilec Arghus in Francoz Jean-Phillipe Mendy sta resnemu nogometu pomahala v slovo. Bolj za šalo kot zares v domovini še vedno igra tudi Nusmir Fajić.

In kje je nadvse uspešni tedanji športni direktor Maribora Zlatko Zahović, ki je evropsko pomlad v naslednji letih nadgradil še dvema uvrstitvama v skupinski del lige prvakov? Pripravlja se na vrnitev v slovenski nogomet