Manchester City prvič na svetovnem prestolu

Nogomet 22. Dec 202320:59 0 komentarjev

Nogometaši Manchester Cityja so novi svetovni klubski prvaki. V finalu v Džedi so prepričljivo, s 4:0 ugnali brazilski Fluminense in prvič v klubski zgodovini stopili na vrh sveta. Že prej je tretje mesto pripadlo egiptovskemu Al Ahlyju, ki je v boju za bron premagal japonsko zasedbo Urawa Red Diamonds.

Po polfinalni zmagi nad Urawo Red Diamonds (3:0) so varovanci Pepa Guardiole vlogo favorita upravičili tudi v finalu. Za odličen začetek Angležov je že v prvi minuti poskrbel Julian Alvarez in svojemu moštvu pomagal do mirnejšega nadaljevanja. To je bil najhitrejši gol v zgodovini finalov klubskega SP. Ko je v 27. minuti z avtogolom (po podaji Fodna je žogo preusmeril za hrbet svojega vratarja) prednost Cityja podvojil Nino in postavil izid prvega polčasa, je bila tekma pravzaprav odločena.

Sinjemodri so tudi v nadaljevanju prevladovali, v 72. minuti pa je za 3:0 zadel še Phil Foden. Tako kot prvo je imel tudi zadnjo besedo Alvarez (pri tretjem golu je prispeval še asistenco), ki je v 88. minuti z drugim golom večera postavil končni rezultat. Manchester City je prvič v klubski zgodovini postal svetovni prvak, obenem pa je postal prvi angleški klub, ki ima v lasti angleški naslov, zmago v ligi prvakov, evropski superpokal in klubsko SP. Na drugi strani bo moral Fluminense, za katerega je bil to prav tako prvi finalni obračun na klubskih SP, na prvo lovoriko še počakati.

Guardiola je postal prvi trener s štirimi lovorikami na klubskih SP – dvakrat je slavil z Barcelono, enkrat pa z Bayernom Münchnom in Cityjem. Mateo Kovačić pa je postal prvi nogometaš, ki je bil na tem tekmovanju najboljši s tremi različnimi klubi. To mu je uspelo še z Real Madridom in Chelseajem. Skupno ima pet lovorik.

City je za zmago prejel 4,6 milijona evrov, Fluminense bo bogatejši za 3,7 milijona evrov, tretji Ah Ahly, ki je v boju za bron s 4:2 ugnal Urawo Red Diamonds, pa za 2,3 milijona evrov.

To je bil zadnji turnir s sedmimi ekipami, leta 2025 bodo začeli razširjeno obliko tekmovanja z 32 ekipami. Nato bodo turnirje izvajali na štiri leta, vsakoletno pa bodo izvedli tako imenovani medcelinski pokal, v katerem se bo evropski klubski prvak meril z izzivalcem, najboljšim iz preostalih konfederacij.