Leta 2000 bi moral na klop Nemčije sesti Christoph Daum, a se to zaradi velike afere, ki je mesece potekala na očeh nemške javnosti, ni zgodilo. Slovitega Nemca so namreč, tik preden bi moral postati selektor, dobili, da je užival kokain.
Julija 2000 so se dolgoletne sanje Christopha Dauma uresničile. Takrat že vrsto let eden najboljših nemških trenerjev bi moral postati selektor članske nemške nogometne reprezentance.
To je takrat vodil Rudi Völler, ki je postal začasni selektor Nemčije po evropskem prvenstvu 2000, na katerem je Nemčija tekmovanje končala že po skupinskem delu.
Daum, ki je bil trener Bayerja in z njim v zadnjih štirih letih kar trikrat postal nemški podprvak, bi moral še eno sezono voditi nogometaše iz Leverkusna, potem pa prevzeti eno najprestižnejših trenerskih služb v nogometnem svetu.
Takrat 46-letni trener je pred tem nase opozarjal že na klopeh Stuttgarta, ki ga je leta 1992 kot zelo mlad popeljal do naslova nemškega prvaka, bil v vrhu nemškega nogometa s Kölnom – dvakrat je bil z njim podprvak – in lovorike osvajal v Turčiji, kjer se je za vedno zapisal v srca navijačev Bešiktaša.
Daum je veljal za enega najbolj karizmatičnih ljudi v nemškem nogometu, ki je vedno pokal od čustev in bil vselej brez dlake na jeziku.
Ravno v tistem času se je iz zapora oglasil nekdanji mož njegove partnerke in ga obtožil poneverbe v višini milijona evrov v nekem gradbenem poslu v Španiji, česar Daumu nikoli niso dokazali.
Že dlje časa so ga obkrožale tudi govorice o tem, da uživa kokain in se redno udeležuje orgij s prostitutkami.
Toda vse dokler ni postal kandidat za novega selektorja, o tem nihče ni govoril na glas. Potem pa se je začelo.
Trenerska kariera Christopha Dauma:
Köln (september 1986 – junij 1990), Stuttgart (november 190 – december 1993), Bešiktaš (januar 1994 – junij 1996), Bayer Leverkusen (julij 1996 – oktober 2000), Bešiktaš (marec 2001 – junij 2001), Austria Dunaj (oktober 2002 – junij 2003), Fenerbahče (julij 2003 – julij 2006), Köln (november 2006 – junij 2009), Fenerbahče (julij 2009 – julij 2019), Eintracht Frankfurt (marec 2011 – maj 2011), Club Brugge (november 2011 – junij 2012), Bursaspor (avgust 2013 – marec 2014), romunska reprezentanca (julij 2016 – oktober 2017).
Afero so zanetili neporavnani računi z legendo
“Nemške reprezentance ne more voditi človek, ki ga povezujejo s kokainom, prostitutkami in drugimi nečednostmi,” je v intervjuju za Münchener Abdenzeitung, ki je bil objavljen na prvi oktobrski dan leta 2000, povedal legendarni nekdanji nemški nogometaš, svetovni prvak iz leta 1974, in dolgoletni direktor Bayerna Uli Hoeness.
Z Daumom sta imela neporavnane račune izpred let, ko sta se Köln in Bayern potegovala za naslov prvaka, Daum pa je izjavil, da bi moral, če bi želel postati tako aroganten kot Hoeness, živeti še vsaj sto let. Takratnemu trenerju Bayerna Juppu Heynckesu pa je ob soočenju v televizijski oddaji v obraz rekel, da je dolgočasen kot uspavalna tableta.
Bayern je v tisti sezoni sicer postal prvak, a zamera je ostala in pozneje udarila z vsemi močmi.
Že dan po odmevnem intervjuju je Daum najel odvetnika in najavil, da bo Hoenessa tožil zaradi obrekovanja.
Oglasil se je tudi prvi mož nemškega nogometa Gerhard Mayer-Vorfelder in odločno stopil na Daumovo stran.
“Nezaslišano je, da se kaj takega dogaja. Če je že začel s takšno kampanjo, potem bi se moral pogovoriti z mano ali pa Daumom na štiri oči. Ne pa prati umazanega perila v medijih,” je povedal.
Dan pozneje, 3. oktobra, je za odmevno izjavo poskrbel še takratni podpredsednik Bayerna Fritz Scherer in zahteval, da Daum obtožbe glede uživanja drog ovrže s testom.
Zadeva je bila toliko bolj kočljiva zaradi tega, ker je nemška nogometna zveza ravno v tistem času sodelovala v veliki kampanji “Recite drogam ne!”
“Nikoli nisem užival nobenih drog,” mu je odgovoril trener Bayerja, na stran katerega se je postavila velika večina nemške javnosti.
Ljudje so Hoenessa začeli sovražiti. “Prejel sem kar nekaj groženj s smrtjo,” potarna takrat.
V vodstvu nemške nogometne zveze so medtem oba vpletena skušali posesti za isto mizo, a mirovni proces propade. Daum ne želi sesti za mizo, za katero bo tudi Hoeness.
Lovorike Christopha Dauma:
Stuttgart: 1x nemško prvenstvo (1991/92), 1x nemški superpokal (1992).
Bešiktaš: 1x turško prvenstvo (1994/95), 1x turški pokal (1993/94), 1x turški superpokal (1993/04).
Austria Dunaj: 1x avstrijsko prvenstvo (2002/03), 1x avstrijski pokal (2002/03).
Fenerbahče: 2x turško prvenstvo (2003/04 in 2004/05), 1x turški superpokal (2009).
Rezultate je sprva zanikal, potem pa priznal
Natanko teden dni po Schererjevih besedah je Daum v prisotnosti zdravniške službe nemške nogometne reprezentance in notarja opravil analizo las na inštitutu za sodno medicino v Kölnu.
Še isti dan je Hoeness na tiskovni konferenci pojasnil, da Dauma nikoli ni obtožil uživanja prepovedanih drog in zagrozil, da bo tožil vsakega, ki trdi kaj takega.
Dan za tem se je časopis Münchner Abdenzeitung opravičil za članek o špekulacijah o govoricah o domnevni uporabi drog in orgijah s prostitutkami, ki jih Daumu nikoli niso dokazali.
Medtem so z nemške nogometne zveze še enkrat sporočili, da ustni dogovor z Daumom še vedno velja in ga bodo v naslednjih dneh spravili na papir.
Toda potem je prišlo do velikega zasuka, 20. oktobra je Daum prejel pozitiven rezultat testa v Kölnu in še isti večer vodstvo Bayerja prosil, naj ga nemudoma razrešijo s položaja.
Dan za tem v Leverkusnu skličejo izredno tiskovno konferenco in sporočijo, da se Daum umika s svojega položaja.
“Zaradi rezultatov testa, ki so sicer zagotovo nepravilni, kar bom v drugem testu tudi dokazal, se ne vidim več v položaju, da bi lahko treniral Bayer,” je zapisal v izjavi za javnost, ki jo je prebral takratni direktor Bayerja Reiner Calmund.
Le nekaj ur za tem se je ob robu prvenstvene tekme med Stuttgartom in Unterhachingom oglasil tudi predsednik nemške nogometne zveze Mayer-Vorfelder in seveda potrdil, da Daum ne bo postal selektor Nemčije. “Ustni dogovor je nepomemben,” je povedal ob tem.
Daum je sicer še vedno trdil, da kokaina nikoli ni užival, pa čeprav je to dokazal tudi drugi test, in je na testiranje odšel tudi v ZDA, od koder so prišli drugačni rezultati.
Sledi kokaina v tamkajšnjem laboratoriju niso našli, a nemški preiskovalci v rezultate ameriških kolegov dvomijo, tako ali tako pa je bilo za Dauma prepozno.
Očitno pa tudi upravičeno. Leto za tem, ko se je že umaknil iz Nemčije in se vrnil v Turčijo k Bešiktašu, je namreč priznal, da je kokain užival. Ampak le občasno in še to zaradi lajšanja bolečin ob težavah s hrbtenico.
Ne Christoph Daum, ampak Christoph Dumb
Daum je nase opozoril tudi leta 1992, ko je s Stuttgartom igral v prvem krogu pokala državnih prvakov (zdaj liga prvakov) proti Leeds Unitedu. Angleže je na prvi tekmi premagal s 3:0, na drugi pa obranil prednost in bi moral napredovati. Če si Nemec ne bi privoščil velike napake … V igro je namreč poslal štiri menjave in kršil pravila, zaradi česar so morali tekmo ponoviti. Na ponovljeni tekmi je Leeds izničil prednost Nemcev in napredoval. “Ne Christoph Daum, ampak Cristoph Dumb,” so takrat napisali na naslovnici pri slovitem britanskem časniku The Sun. Prevod bržčas ni potreben …
V prvo ligo z Milivojem Novakovićem
Nemčija je potem z Völlerjem, ki je iz začasnega postal njen stalni selektor, na svetovnem prvenstvu v Južni Koreji in na Japonskem prišla vse do finala, ki ga je izgubila proti Braziliji.
Še en legendarni nekdanji nogometaš, ki je zdaj športni direktor nemške nogometne zveze, je v tej službi vztrajal do konca evropskega prvenstva 2004, od katerega se je Nemčija spet poslovila že po predtekmovanju.
In ne, takrat se Nemci seveda niso spet spomnili na Dauma, ki je bil medtem še vedno v Turčiji. Ne pri Bešiktašu, ampak Fenerbahčeju, ki mu je v treh letih prinesel dva naslova prvaka. Pozneje je bil tri leta še v Kölnu, ki ga je skupaj z Milivojem Novakovićem (pozneje se jima je pridružil tudi Mišo Brečko) popeljal nazaj v elitno nemško Bundesligo. V njej je pozneje vsega dva meseca zdržal na klopi Eintrachta iz Frankfurta, potem pa za vselej odšel iz nemškega nogometa.
Ob koncu kariere je delal še v Belgiji (Club Brugge), kratek čas spet v Turčiji (Bursaspor) in trenersko pot oktobra leta 2017 končal kot selektor Romunije. Po neuspehu v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018, v katerih je na osmih tekmah zmagal le dvakrat, se v trenerski posel ni več vrnil.
Čudežen preobrat v Mariboru
Daum je novembra 2011, ko je bil trener Club Brugga, obiskal tudi Maribor, kjer je z Belgijci gostoval v skupinskem delu lige Europa. Club Brugge je takrat proti Mariboru, ki ga je vodil Darko Milanič, do 74. minute zaostajal z 0:3, a do konca tekme z goli v 74., 77., 81. in 90. minuti vseeno uspel zmagati. Belgijcem je v Ljudskem vrtu uspel preobrat, ki je odmeval po vsej Evropi.
Ko bi lahko vrnil udarec, ga ni
Pozneje se je Daum za nekaj let povsem umaknil iz nemškega nogometa in tudi tamkajšnje javnosti, v kateri se ni oglašal niti takrat, ko so bili mnogi prepričani, da se bo. Leta 2014, ko je moral Hoeness zaradi utaje davkov za dve leti v zapor.
Čeprav so ga takrat številni mediji prosili za intervju, je vse želje odklonil.
“Lahko bi me še bolj potolkel, ko sem bil na tleh, ampak nisi. To iskreno cenim,” je Daum v svoji avtobiografiji citiral Hoenessa, ki ga je poklical iz zapora in se mu v dolgem telefonskem pogovoru zahvalil.
Daum, ki je bil od mladih let strasten kadilec, je v diskretnosti živel vse konca lanskega leta, ko je sporočil, da ima raka na pljučih.
“Uživam v vsakem dnevu, uri in minuti življenja,” je povedal ob robu velike zabave ob praznovanju 70. rojstnega dne, ki ga je v družbi dolgoletne soproge proslavil oktobra letos.
Cigareti? Od dne, ko je dobil diagnozo, ni prižgal niti enega več.
Kokain? Ob njegovem imenu bo v spletnih iskalnikih ostal za vedno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje