Kako je David Beckham spremenil Ameriko

Nogomet 3. Nov 20236:00 2 komentarja
David Beckham je spremenil status nogometa v ZDA. FOTO: Profimedia.

Kako je David Beckham - sprva kot nogometaš, ki je prinesel pomembno pravilo, in zdaj kot lastnik, ki je v Miami pripeljal najboljšega igralca v zgodovini igre -, preobrazil nogomet v ZDA?

Leta 2007 je v ligi MLS, ustanovljeni leta 1996, igralo le 13 moštev. Toronto FC, ki je tistega leta v ligo prišel kot novinec, je za vstop plačal deset milijonov ameriških dolarjev. Danes je v najboljšem severnoameriškem nogometnem tekmovanju 29 ekip. Naslednja, 30., bo San Diego, ki se bo priključil leta 2025 in za to plačal pol milijarde ameriških dolarjev.

Pred 16 leti je MLS z naslova televizijskih pravic od ESPN dobil osem milijonov dolarjev. Apple danes za iste pravice plačuje četrt milijarde na leto, 250 milijonov dolarjev.

To je bilo takrat tekmovanje, ki ni zanimalo nikogar. Danes gredo prenosi lige MLS v 190 držav z vsega sveta, tekmovanje pa spada med najbolj obiskane v svetovnem nogometu. V povprečju si jih v živo ogleda več kot 22 tisoč ljudi. Z višjim povprečjem se lahko ob petih najboljših evropskih ligah pohvalijo le še v Braziliji.

Povprečna letna plača je leta 2007 znašala vsega 53 tisoč dolarjev, v ligi pa so bili le štirje nogometaši, ki so zaslužili milijon ali več. Danes igralci v ligi MLS v povprečju zaslužijo 250 tisoč dolarjev, kar 101 pa je takšnih, ki v žep pospravijo vsaj milijon na leto.

MLS je v velikem vzponu, ki je vrhunec doživel letos poleti, ko je v Miami le nekaj mesecev za tem, ko je Argentino popeljal do naslova svetovne prvakinje in bil najboljši igralec turnirja v Katarju, prišel Lionel Messi. Novopečenega osemkratnega lastnika zlate žoge je na Florido pripeljal David Beckham, solastnik najnovejšega moštva v ligi MLS, ki je tudi najbolj zaslužen za njen razcvet.

Pred njim so tam igrali tudi nogometaši, kot so Pele, Franz Beckenbauer, George Best, Johan Cruyff, a nihče na vzpon nogometa v ZDA ni imel takšnega vpliva, kot ga je imel oziroma ima Beckham.

Ob predstavitvi Lionela Messija 16. julija letos. FOTO: Profimedia.

Začelo se je z Bechkamovim pravilom leta 2007

Začel ga je leta 2007, ko je poskrbel za nogometno zgodbo leta, in na vrhuncu slave, star je bil 31 let, šokiral s prihodom v Los Angeles Galaxy. Le nekaj tednov po izteku pogodbe z Real Madridom, s katerim je takrat postal španski prvak. Prestop je bil potrjen že januarja, ko so pri Los Angelesu ponosno sporočili, da k njim poleti prihaja eden najbolj znanih športnikov na svetu.

Za njegov prihod je bil najbolj zaslužen prvi mož takratnega lastnika nogometnega kluba Los Angelesa, podjetja AEG Tim Leiweke, ki je na prestopu delal nekaj let.

“Ko sem prvič napovedal, da bom pripeljal Beckhama, so se mi smejali in govorili, da sem nor. Na koncu sem se smejal jaz,” se je prestopa stoletja, kot so ga poimenovali nekateri, pozneje spomnil uspešni ameriški poslovnež z ogromno izkušnjami v ameriškem športnem biznisu.

Njegova prva naloga je bila, da komisarja lige MLS Dona Garberja prepriča v spremembo pravil. Do takrat so bile plače in letni proračuni klubov močno omejeni s “salary capom”, potem pa so v vodstvu tekmovanja dopustili eno izjemo. Nogometaša, ki lahko zasluži veliko več.

Trenutno ima lahko ob “Beckhamovem pravilu”, kot mu v ZDA pogovorno pravijo še danes, vsak klub tri takšne nogometaše.

Na prvega Slovenca smo čakali kar 22 let

Zanimivo, ampak v prvih 21 sezonah lige MLS nismo videli niti enega slovenskega nogometaša. Prvi slovenski nastop v najboljši severnoameriški nogometni ligi se je zgodil šele v 22. sezoni, 5. marca 2017, ko je v majici kluba New England Revolution zaigral Antonio Delamea Mlinar. Malo za njim je v MLS debitiral še Andraž Struna (New York City).

Antonio Delamea Mlinar je prvi Slovenec, ki je zaigral v ligi MLS. FOTO: Profimedia.

Pozneje smo v MLS videli še pet slovenskih nogometašev. Aljaž Struna je zaigral za Montreal in Houston, Robert Berić za Chicago, trije Slovenci pa tam igrajo v tej sezoni.

Mitja Ilenič je član New York Cityja, Žan Kolmanič igra za Austin, Ajaž Ivačič pa za Portland Timbers.

Nogomet in Hollywood

Beckhama in predvsem njegovo dolgoletno soprogo Victorio Beckham, nekdanjo pevko ene najbolj priljubljenih glasbenih skupin Spice Girls, je v Los Angeles zvabil tudi Hollywood. Zakonca Beckham sta se zlila v blišč tamkajšnjega šovbiznisa in v naslednjih letih prijateljevala s številnimi tamkajšnjimi zvezdniki.

Redno sta gostovala v tamkajšnjih najbolj znanih pogovornih oddajah, Victoria pa je na televiziji NBC dobila tudi svoj enourni šov “Victoria Beckham: Coming to America”. Prevod verjetno ni potreben. Pa ne samo to, Leiweke je poskrbel tudi za povratno ameriško turnejo Spice Girls, ki so se takrat združile in se vrnile na odre največjih dvoran.

Na predstavitvi z dresom Los Angeles Galaxyja 16. januarja 2007. FOTO: Profimedia.

Dovolj o Victorii, kaj je v Los Angelesu dobil David? Petletno pogodbo v višini 6,5 milijona ameriških dolarjev na leto, kar je bila za takratne razmere v MLS enormna vsota, višja od zneska, ki ga je večina klubov odštela za vse svoje nogometaše. Toda v resnici je z vsemi ostalimi ugodnostmi, ki si jih je izboril (odstotek od prodanih vstopnic, dresov in navijaških rekvizitov, sponzorskih pogodb …), zaslužil še veliko več. Po nekaterih informacijah celo četrt milijarde dolarjev.

Še veliko bolj ključna je bila pravica, ki si jo je s podpisom pogodbe izboril, a se takrat o njej ni govorilo veliko, in sicer to, da lahko za 25 milijonov evrov kupi franšizo v ligi MLS, kar je pozneje tudi storil in postal solastnik leta 2018 ustanovljenega moštva Inter Miami, ki se je tekmovanju priključil z letom 2020.

Omeniti velja še en pogoj, ki je v težkih trenutkih, o katerih si lahko preberete v nadaljevanju, zagotovo odigral ključno vlogo, da je vztrajal. Da bi lahko postal lastnik moštva, je moral v ZDA kot nogometaš zdržati vsaj pet let.

Katastrofalen začetek

Kako pa je šlo Beckhamu na igrišču? Njegovo igralsko obdobje v Los Angelesu lahko razdelimo na dva dela. Prvo je bilo katastrofalno, drugo pa sijajno.

V dresu Galaxyja, na katerem je nosil kultno številko 23, je debitiral 21. julija 2007 na prijateljski tekmi proti Chelseaju, pravi debi pa dočakal 9. avgusta, ko je s klopi vstopil na prvenstveni tekmi proti D.C. Unitedu, a ni pustil dobrega vtisa. Šest dni pozneje se je v pokalu proti istemu nasprotniku izkazal z golom in asistenco.

Prva sezona Beckhama, ki je v ZDA prišel poškodovan, je bila za pozabo. Zaradi težav z gležnjem in kolenom je odigral le sedem tekem. Los Angeles je ostal brez končnice.

V prvi sezoni v ZDA je bil več na tribunah kot na igrišču. FOTO: Profimedia.

Navijači so bili zaradi tega razočarani, mediji prav tako. “Bench it like Beckham (usedi se na klop kot Beckham)”, so takrat o njem pisali v ZDA. Šlo je za izpeljanko filma z naslovom “Bend it like Beckham (udari kot Beckham)”, ki je nastal pet let pred tem.

Takrat so angleškemu superzvezdniku očitali, da v ZDA ni prišel zaradi športa, ampak predvsem biznisa.

“Tukaj sem zaradi nogometa, ki ga tako zelo rad igram. Nogomet je bil in bo vedno na prvem mestu,” je o tem povedal Beckham in kritikom odgovoril tudi na igrišču.

V drugi sezoni je imel zelo spodobno statistiko. V 27 nastopih dosegel šest golov in zbral devet asistenc, toda Los Angelesu vseeno ni šlo. Spet je ostal brez končnice, zato so bili navijači Los Angelesa do svojega najbolj znanega nogometaša vse bolj kritični.

Še bolj so to postali v mesecih za tem. Beckham januarja 2009 po koncu sezone v MLS, ki se koledarsko razlikuje od evropskih lig, posojen v Milan in se spogledoval z idejo, da bi v Italiji tudi ostal. To je povedal tudi javno in si na drugi strani Atlantskega oceana nakopal bes.

Proslavljanje zadetka z Landonom Donovanom. FOTO: Profimedia.

Med najbolj kritičnimi je bil dolgoletni član Los Angelesa Landon Donovan, ki je svojega zvezdniškega soigralca močno okrcal, o čemer je Beckham odkrito spregovoril tudi v zelo odmevnem in aktualnem dokumentarnem filmu na Netflixu “Beckham”.

“Zanj je bil Los Angeles to, kar je bil zame Manchester United, zato sem ga razumel,” je Anglež prikimal dolgoletnemu zvezdniku ameriškega nogometa in priznal napako.

Zaradi igranja v Milanu je zamudil začetek nove sezone, v kateri je Los Angeles spet ostal brez želene končnice.

Beckham je v 15 nastopih v ZDA zabil dva gola in dvakrat asistiral.

Statistika Davida Beckhama v Los Angelesu:

Nastopi: 124

Minute: 10.275

Goli: 20

Asistence: 42

Rumeni kartoni: 35

Rdeč karton: 1

Sanjsko nadaljevanje

Tudi sezono za tem je Anglež za kratek čas skočil v Milano in se tam huje poškodoval. Zaradi tega je izpustil nastop na svetovnem prvenstvu 2010 in tudi večji del tekem v ZDA.

Za Los Angeles je nastopil le desetkrat. Trikrat v končnici, ki jo je prvič izkusil. Tam je bil z dvema asistencama junak zmage nad Seattlom v četrtfinalu, v polfinalu pa moral priznati premoč San Diegu.

Še ena sezona za pozabo, potem pa sta sledili dve, ki sta poskrbeli, da danes pred stadionom Los Angelesa stoji njegov kip.

V zadnjih dveh sezonah je v Los Angelesu dvakrat postal prvak. FOTO: Profimedia.

V sezoni 2011/12 je ob pohodu do naslova, tretjega v zgodovini kluba, v 30 nastopih zabil dva gola in zbral kar 17 asistenc.

Sezono za tem je Los Angeles zmagal še drugič v nizu in na vrhu najbolj uspešnih ekip v zgodovini lige MLS s četrtim naslovom ujel Chicago.

Beckhamova statistika? V 36 nastopih sedem golov in osem asistenc.

Zadnji nastop v ZDA je zabeležil 1. decembra 2012 pri zmagi v finalu proti Houstonu z 1:0, ko je igrišče zapustil v 89. minuti. Potem je po izteku pogodbe zapustil Los Angeles, še pol leta nastopal za PSG, poleti pa pri 38 letih končal bogato nogometno pot.

“Soccer” je tudi v ZDA končno pokazal zobe

Pečat, ki ga je pustil v ligi MLS, je bil morda največji v zgodovini. Pravilo, ki ga je prinesel, in njegov vpliv so poskrbeli, da so za njim tja prihajali tudi nogometaši, kot so Thierry Henry, Zlatan Ibrahimović, Wayne Rooney, Steven Gerrard, Frank Lampard, Bastian Schweinsteiger, David Villa, Andrea Pirlo in še nekateri.

FOTO: Profimedia.

To je bil njegov igralski del zgodbe, s katero je spremenil ameriški nogomet.

Drugi, v lastniški vlogi, utegne biti še pomembnejši. Začetek pa je boljši od katerihkoli pričakovanj.

V Miami je pripeljal najboljšega v zgodovini nogometa, ki je poskrbel za turbo pospešek zgodbe o nogometu.

“Soccer”, kot nogometu pravijo v ZDA, je že desetletja v senci ameriškega nogometa, košarke, hokeja na ledu, tudi bejzbola …  Letos poleti se je po Messijevem prihodu na trenutke zdelo, da to ni več tako.

Obeti za prihodnost? Zelo dobri. V ZDA leta 2026 prvič po 32 letih prihaja svetovno prvenstvo …

Osnovne informacije o ligi MLS

V MLS, ki je liga zaprtega tipa (nobeno moštvo po koncu sezone iz nje ne izpade), trenutno nastopa 29 moštev. Iz ZDA jih prihaja 26 in 3 iz Kanade. Kot zadnji se je lani priključil St. Louis City.

Tekmovanje se vseskozi širi, v njegovi zgodovini pa so ugasnili le trije klubi. Tampa Bay Muting in Miami Fusion po 15 oziroma 13 letih obstoja leta 2001 ter Chivas USA iz Carsona, ki je v tekmovanju nastopal med letoma 2005 in 2014.

Aktualni prvak MLS je mestni tekmec Galaxyja Los Angeles FC. FOTO: Profimedia.

Sezona v ligi MLS je razdeljena v dva dela – redni del sezone in končnico. Prvi traja od konca februarja do oktobra, moštva pa so – podobno kot v preostalih severnoameriških športih – razdeljena na vzhodno in zahodno konferenco.

V končnico, ki poteka oktobra in novembra, se uvrsti 14 moštev, a prvouvrščena iz vsake konference preskočita prvi krog končnice, v katerem v vsakem delu odigrajo le eno tekmo. Prednost domačega igrišča ima bolje uvrščena ekipa po rednem delu sezone.

Najbolj trofejna ekipa tekmovanja je prav Los Angeles Galaxy, ki je bil prvak petkrat. Nazadnje leta 2014.

Aktualni prvak je Los Angeles FC, ki je v lanskem finalu po enajstmetrovkah premagal Philadelphio Union in prišel do prvega naslova v zgodovini kluba.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje