Največja senzacija evropskega nogometa s kolesarskim pridihom

Nogomet 6. Dec 20236:00 1 komentar
FOTO: Profimedia.

Girona je največja senzacija evropskega nogometa v tej sezoni. Klub iz majhnega katalonskega mesteca, ki je med španskimi prvoligaši šele četrto sezono, je z Real Madridom trenutno vodilni klub na lestvici. Kakšna je njegova zgodba?

Girona je klub, ki se približuje stoti obletnici, praznoval jo bo leta 2030, a je večino svojega obstoja prebil v nižjih, največkrat amaterskih nogometnih ligah. Na stadionu Montilivi, ki sprejme 14.624 gledalcev, ga je še nedolgo nazaj spremljalo 200 ljudi. Zdaj so tribune seveda nabito polne.

Prvič v zgodovini se je Girona med prvoligaše uvrstila v sezoni 2017/18 in v elitni La Ligi zasedla 10. mesto. Sezono za tem je bila 18. in izpadla nazaj v drugo ligo, v kateri je v naslednjih treh sezonah vedno prišla na prag vrnitve med prvoligaše, a vselej izgubila v finalu play-offa.

To se ji je v zadnjih desetih letih zgodilo kar petkrat. Do sezone 2021/22, ko je v finalu play-offa s skupnim izidom 3:1 odpravila Tenerife in se vrnila med elito. V njej je lani presenetila in pristala na desetem mestu. Povsem do konca sezone je bila celo v igri za Evropo.

Stadion Montilivi, ki je bil zgrajen leta 1970, je bil lani prenovljen. FOTO: Profimedia.

Najlepši nogomet v ligi in rekord

Letos je postala senzacija. Po remiju v prvem in šestih zmagah v naslednjih šestih prvenstvenih krogih je 27. septembra po zmagi nad Villarrealom v gosteh po sedmih krogih prvič v zgodovini kluba skočila na vrh lestvice.

“Na poti domov sem vsaj desetkrat pogledal na telefon in preveril, ali smo res na prvem mestu. Res smo vodilni!” je po tem zgodovinskem trenutku povedal njen trener Michel.

Po 13 prvenstvenih krogih je Girona imela 34 od možnih 39 točk, kar je izkupiček, kot ga v elitni španski ligi v tem obdobju ni imel še nihče.

Po 15 tekmah jih ima 38 in je skupaj z Realom na vrhu lestvice.

V ekipi vlada velika enotnost. FOTO: Profimedia.

Če ste mislili, da Girona igra na način, ki je značilen za majhne klube, obrambno in agresivno, ste se zmotili. S 34 goli je trenutno najbolj učinkovita ekipa v ligi.

Od nje so v petih najmočnejših evropskih ligah več golov zabili le Manchester City, PSG, Bayer Leverkusen in Bayern München.

“Girona igra najlepši nogomet v ligi,” je velik kompliment katalonskemu palčku namenil tudi trener Reala Carlo Ancelotti.

Podobno je bilo tudi v prejšnji sezoni, v kateri je Girona poskrbela za številne spektakularne tekme. Štirikrat je bilo 2:2, trikrat 3:2, po enkrat pa 4:2, 5:3 in 6:2. Spektakel.

Rezultati Girone v tej sezoni španskega prvenstva:

Real Sociedad – Girona 1:1, Girona – Getafe 3:0, Sevilla – Girona 1:2, Girona – Las Palmas 1:0, Granada – Girona 2:4, Girona – Mallorca 5:3, Villarreal – Girona 1:2, Girona – Real Madrid 0:3, Cadiz – Girona 0:1, Girona – Almeria 5:2, Girona – Celta 1:0, Osasuna – Girona 1:2, Girona – Athletic Bilbao 1:1, Girona – Valencia 2:1.

Kolesarstvo, restavracija, Igra prestolov …

Girona, katalonsko mestece z manj kot sto tisoč prebivalci, leži slabih sto kilometrov severno od Barcelone. Mesto je obsedeno s kolesarstvom. Samo na glavnem trgu v centru mesta, kjer stoji spomenik borcem za neodvisnost v vojni proti Napoleonovi Franciji, najdemo kar osem kolesarskih trgovin.

Stavbe ob reki Onyar v Gironi. FOTO: Profimedia.

Ugodne vremenske razmere, bližina velikega letališča, lega med obalo, mestom in gorami so poskrbele, da je Girona ena od največjih kolesarskih baz v Evropi. Tukaj so v času sezone nastanjene številne največje kolesarske ekipe. Nekaj let je v Gironi živel tudi sloviti Američan Lance Armstrong.

Turizem, ne samo kolesarski, ima v mestu glavno besedo. Blizu je Barcelona, Francija je oddaljena manj kot uro vožnje, le 20 minut vožnje je ena najbolj priljubljenih turističnih španskih regij Costa Brava. V Gironi ne manjka turističnih znamenitosti. Barvitih ulic, visečih stavb ob reki Onyar, velika atrakcija je tudi čudovita židovska četrt.

K priljubljenosti mesta sta zagotovo poskrbeli tudi znamenita nanizanka Igra prestolov (Game of Thrones), ki so jo tam snemali leta 2015, in restavracija s tremi Michelinovimi zvezdicami El Celler de Roca, ki spada med najboljše na svetu. Med letoma 2011 in 2018 je bila vselej izbrana med najboljše tri na svetu.

Navijači v dresih Girone. Prizori, ki so bili nedolgo nazaj redkost. FOTO: Profimedia.

Nogomet? Zdaj je povsem drugače – dresov Girone ne kupujejo samo njeni meščani, ampak tudi marsikje drugje po svetu – , ampak do pred nekaj leti je v Gironi, ki je imela v preteklosti tudi košarkarskega prvoligaša, zanimal redkokoga. Če že, so bili njeni prebivalci povečini navijači Barcelone.

Klub v lasti CFG in brata Pepa Guardiole

Prav zaradi tega ni bilo nikakršnih težav, ko je leta 2015 v klub prišel brat Pepa Guardiole, nogometni agent Pere Guardiola, kar predstavlja navzkrižje interesov.

Brat slovitega španskega trenerja je dve leti za tem posredoval v poslu, v katerem je Girona prešla v roke City Footbal Group. Ta konglomerat desetih klubov, na vrhu katerega je Manchester City, je v lasti šejka Mansourja bin Zayeda al Nahyana iz Združenih arabskih emiratov.

Per Guardiola je eden ključnih mož Girone. FOTO: Profimedia.

Manjša skupinica navijačev Girone je takrat sicer protestirala, a je šel posel gladko skozi.

Danes zdajšnjim lastnikom kluba verjetno ploskajo tudi oni. CFG namreč Girone ne vidi kot kluba, ki bi bil odlagališče kadra Manchester Cityja, ampak kot projekt, ki ustvarja svojo zgodbo in ima ob tem izdatno pomoč enega najbolj slovitih nogometnih klubov na svetu ta hip.

V Gironi so na operativnih položajih lokalni ljudje, glavni vlogi imata predsednik Delfi Geli in športni direktor Quique Carcel, ki sta v klubu od leta 2015.

Finance, odkar so zraven novi lastniki, niso več težava, pa čeprav pri CFG v Gironi z denarjem ne razmetavajo.

Klub ima 50 milijonov evrov letnega proračuna, kar je precej manj od večine najboljših španskih klubov.

Real Madrid, s katerim si trenutno deli prvo mesto, na leto za plače porabi 727 milijonov evrov.

Man City je vpleten manj, kot bi si mislili

V zdajšnji ekipi Girone je le en nogometaš, ki je na plačilni listi Cityja, posojeni mladi brazilski bočni branilec Yan Couto.

Pogojno lahko podobno rečemo tudi za njegovega rojaka, 19-letnega Savia. Krilni napadalec, ki v tej sezoni blesti in je zabil že pet golov, je v Girono posojen iz Troyesa, ta pa je v lasti CFG. In utegne, če bo še naprej igral tako dobro, postati prvi nogometaš, ki bo prestopil v obratni smeri. Iz Girone v Manchester City.

Najbolj zveneče ime Girone je dolgoletni nizozemski reprezentant, 33-letni Daley Blind, ki je v klub poleti brez odškodnine prišel iz Bayern Münchna. Pred tem je igral tudi za Manchester United in Ajax iz Amsterdama.

Aleix Garcia je postal prvi nogometaš Girone v španski reprezentanci. FOTO: Profimedia.

Januarja letos je iz kijevskega Dinama za pet milijonov evrov prestopil ukrajinski krilni napadalec Viktor Cigankov.

Poleti je za 7,5 milijona evrov, kar je klubski rekord, v Girono prišel še njegov rojak, napadalec Artem Dovbik, ki je s sedmimi goli in šestimi asistencami najučinkovitejši nogometaš v moštvu.

Levi bočni branilec Miguel Gutierrez je, potem ko ni dobil priložnosti pri Realu, Girono okrepil lani.

Ofenzivni vezist Ivan Martin je za štiri milijone evrov pripotoval iz Villarreala. Mladi branilec Eric Garcia je posojen iz Barcelone.

Vezist Aleix Garcia, ki je pred dvema letoma iz Eibarja prestopil brez odškodnine, je pred kratkim postal prvi v zgodovini kluba, ki je kot član Girone zaigral za špansko reprezentanco.

Legenda kluba je dolgoletni urugvajski napadalec Cristhian Stuani, ki je v tej sezoni v 15 nastopih dosegel pet golov. Zadnja dva pretekli konec tedna, ko je ob zaostanku proti Valencii z 0:1 na igrišče prišel v 75. minuti in v zadnjih 15 minutah z dvema goloma poskrbel za preobrat.

Legenda kluba, ki si zasluži kip

“Ne Suareza, ne Cavanija, mi imamo Stuanija!’” je eden od navijaških napevov, ki ga boste skorajda zagotovo slišali, če boste obiskali kako od tekem Girone.

Njeni navijači vseskozi prepevajo o Cristhianu Stuaniju, ki trenutno sicer ne spada med nosilce moštva in na igrišče povečini vstopa s klopi, a ima v klubu status ikone.

“Je najpomembnejši nogometaš v zgodovini kluba,” o njem pravi trener Michel, medtem ko navijači odgovorne že dlje časa pozivajo, naj mu postavijo kip.

Cristhian Stuani je v šestih letih postal ikona kluba. FOTO: Profimedia.

Zelo atipično za nogometaša, ki je v klub prišel, ko je bil star že 31 let. Toda odkar je nekdanji napadalec Espanyola, Racinga Santanderja, Reggine in še nekaterih klubov leta 2017 prišel iz Middlesbrougha, je postal ikona.

V prvih dveh sezonah je v španski prvi ligi zabil 40 golov in imel po izpadu Girone na mizi številne ponudbe, tudi Barcelone, a se odločil, da bo ostal. Ne samo to, privolil je celo v polovično znižanje plače in že v naslednji sezoni dosegel kar 31 golov, v Gironi pa ostal vse do danes, ko je star 37 let.

Letos poleti so nekdanjega urugvajskega reprezentanca snubili tudi v Savdski Arabiji. Dobil je ponudbo, ki je ne moreš zavrniti, kot so takrat pisali španski novinarji, a jo – zavrnil! “Girone ne bi zamenjal za nič na svetu!,” je ob tem dejal nogometaš, ki ni najbolj priljubljen samo med navijači, ampak tudi med soigralci.

Glavni avtor pravljice iz Girone

V tej sezoni so nase opozorili številni nogometaši Girone, toda njeno glavno orožje je ekipni duh. Zanj je, tako kot povsod, najbolj zaslužen trener.

Glavni avtor senzacionalne Girone 2023/24 je Michel. Legenda Raya Vallecana, za katerega je igral 16 let, pozneje pa v njem začel tudi trenersko pot in ga popeljal med prvoligaše.

Michel je na klop Girone prišel julija 2021. FOTO: Profimedia.

Podobno je danes 48-letnemu Madridčanu uspelo tudi s Huesco, tako da je poleti leta 2021 v Girono prišel kot specialist za preboj v prvo ligo, kar je bil tudi v Kataloniji njegov edini cilj.

Danes ga slavijo vsi, ampak začetek je bil zanj zelo slab. Po uvodnih 12 tekmah je bil z Girono pri 12 točkah in na 19. mestu druge lige. Službo je vseeno obdržal.

“Za mirno delo potrebujem čas in zaupanje. Vse to, kar tukaj imam,” pravi danes Michel, ki se je navijačem Girone prikupil tudi s ponižnostjo in tem, da se je hitro priučil katalonskega jezika.

“To je najmanj, kar sem iz spoštovanja do okolice, v kateri delam, naredil,” je povedal o tem trener, ki s prihodom v Girono ni spremenil samo svojega jezika, ampak predvsem klubski DNK.

“Želim, da igramo ulični nogomet. Od noge do noge. Na posest. Hočem, da nasprotniku skrijemo žogo. Kombiniramo vse do gola,” je predstavil teorijo nogometa, na katero prisega, in jo je v Gironi spremenil tudi v prakso.

Se lahko ponovi Leicester City 2016?

Vas morda spominja na koga? Če ste si odgovorili pritrdilno, potem vas ne bodo presenetile govorice o tem, da ga mnogi vidijo kot naslednika Guardiole, ko bo ta zaključil svojo zgodbo na stadionu Etihad.

“To so le namigovanja, ki so znanstvena fantastika,” Michel odgovarja na takšna vprašanja. Precej bolj konkreten je, ko ga v teh dneh vprašate, ali lahko Girona postane španski prvak.

“Če bomo tudi marca v podobnem položaju, kot smo zdaj, zagotovo lahko osvojimo naslov!” je prepričan.

Kje se bo ustavila Girona, če sploh? FOTO: Profimedia.

Leicester City je nogometni svet šokiral leta 2016 in poskrbel za eno največjih senzacij v zgodovini evropskega klubskega nogometa.

Je zdaj na vrsti Girona? Mnogo nevtralnih nogometnih navdušencev z vsega sveta močno drži pesti, da se zgodi prav to.

Stavnice sicer pravijo drugače. Girona je šele na četrtem mestu. Real je z naskokom prvi favorit. Če danes stavite sto evrov na to, da bo prvak, boste junija v žep pospravili 144 evrov.

Če ste tako drzni, da verjamete v Girono, jih bo v primeru, da res postane prvak, na vaš bančni račun kapnilo 2100. Si upate?

Zaščitni znak kluba je tudi namizni nogomet

Ob vstopu v sicer moderno garderobo Girone vas bo pričakala okorela miza za namizni nogomet s pepelniki na vsakem od štirih kotov, ki je eden od zaščitnih znakov kluba.

FOTO: Profimedia.

Leta 2007, ko je bil klub v četrti ligi in v hudih težavah, so jo prinesli iz enega od bližnjih lokalov, v katerem so se sestajali člani kluba.

Z igranjem namiznega nogometa so se igralci in vsi preostali zaposleni v klubu sprostili in s tem skušali vsaj za hip pozabiti na vse tegobe, ki so takrat vladale v klubu. Zaostale plače, slaba organizacija, pomanjkanje opreme …

“Ta miza bo v garderobi ostala za vedno. Kot spomin na to, kakšno pot smo prehodili in kdo smo,” je zdaj, ko je evropski hit, eno izmed zanimivosti pravljice Girone pojasnil njen predsednik Geli.

Standings provided by Sofascore

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje