Suverena Olimpija na strežaj odprla vrata evropske jeseni (VIDEO)

Evropa 19. Jul 202318:50 > 18:55 0 komentarjev
Rui Pedro

Nogometaši ljubljanske Olimpije so delo v Latviji opravili z odliko. Zmaji so tamkajšnjega prvaka Valmiero z (bolj ali manj) suvereno predstavo še enkrat več ugnali z 2:1 in si priborili še dodatnih šest evropskih tekem. Ljubljančane od evropske jeseni čaka le še en premagan tekmec.

Že začetek tekme je potrdil, da je Olimpija enostavno boljši nasprotnik od Valmiere. Zmaji, ki so znova žogo hitro prevzeli v svoje noge in narekovali tempo so nanizali nekaj pol priložnosti, domače opozorilo pa je prišlo v 10. minuti, ko je vratarja Matevža Vidovška ogrel Alvis Jaunzems.

Sledile so minute zmajev, ki so oblegali domača vrata in zapravljali številne priložnosti. Najlepšo je v 18. minuti zapravil Mustafa Nukić, ki je po izmenjavi dvojne podaje z Ivanom Posavcem z idealnega položaja zgrešil latvijska vrata.

A vsega se v nogometu k sreči ne da zapraviti in precej bolj hladnokrven kot Nukić je bil v 32. minuti Rui Pedro. Za zapravljeno priložnost za je Nukić odkupil z asistenco, Portugalec pa je še na drugem obračunu z Valmiero stresel mrežo nasprotnika. Izjemno hladnokrven zaključek nogometaša, ki je po skromnem drugem delu lanske sezone očitno znova v dobri formi.

Spet preveč pasivna Olimpija vendarle zanesljivo v drugi krog

V zaključku polčasa so zmaji iniciativno malce prepustili nasprotniku in Matevž Vidovšek je imel nekaj več dela. V nadaljevanju pa so zeleno-beli znova pokazali pravi obraz, vse od prve minute drugega polčasa so stvari znova vzeli v svoje roke.
Nagrada je prišla v 64. minuti. Timi Max Elšnik je s kota podal v kazenski prostor Valmiere, tam pa jo je s tal, iz teka v mrežo Valmiere pospravil “od boga”, predvsem pa od latvijske obrambe pozabljeni Ahmed Muhametbegović in dosegel svoj prvenec v zeleno-belem dresu.

Podobno kot na prvi tekmi v Stožicah, se je tudi tokrat Olimpija po zanesljivem vodstvu nerazumljivo povlekla nazaj. Zmaji so imeli prek Bristrića in Sešlarja sicer še dve priložnosti za povišanje vodstva, a so na drugi strani zadeli Latvijci. Na srečo Olimpije pa si je veliko neumnost privoščil Brazilec Leo Gaucho, ki je žogo potisnil v prazno mrežo Ljubljančanov, ko je bil v globokem prepovedanem položaju.

A kar ni uspelo Valmieri v 76. minuti, ji je uspelo šest minut kasneje, ko je zaspano obrambo zeleno-belih presenetil Camilo Mena. A Olimpija se je nato zbrala in v zaključku tekme brez kakršnih koli težav zadržala svojo prednost ter si na široko odprla vrata v zgodovinsko uvrstitev v skupinski del evropskih tekmovanj.

Iz minute v minuto

Kvalifikacije za ligo prvakov, prvi krog, povratna tekma

Valmeira (LAT) – NK Olimpija Ljubljana 1:2 (0:1) /1:2/

Mena 82. ; Rui Pedro 32. , Muhametbegović 64.

// izid prve tekme

KONEC TEKME!

90+4. minuta: Olimpija je umirila zadeve in tekmo brez težav pelje proti koncu. Bristrić je imel priložnost za nov zadetek zmajev, a mu je veselje preprečil vratar Valmiere.

82. minuta: Črne minute zmajev so domači vendarle izkoristili. Camilo Mena je izkoristil zaspanost Ljubljanske obrambe in zadel za 2:1.

Znižanje vodstva Olimpije

80. minuta: Olimpija je popustila, Leo Gaucho je imel priložnost, da se odkupi za neumnost, a je namesto njega to uspelo Vidovšku, ki se je izkazal z obrambo.

Neumnost Lea Gaucha

76. minuta: Po zapravljeni priložnosti Olimpije, ko je Sešlar malce zamudil ob podaji Raula Florucza, si je Vidovšek privoščil veliko napako in bil nato že premagan, a je žogo preko golove črte tik pred vrati potisnil Leo Gaucho, ki je bil v prepovedanem položaju. Neumnost Brazilca je sreča slovenskih prvakov.

72. minuta: Nova izjemna priložnost zmajev. Sešlar je podal v kazenski prostor in na oddaljenejši vratnici idealno zaposlil Admirja Bristrića, ki pa je zgrešil vrata Valmiere.

64. minuta: GOOOOL!!!! Olimpija vodi z 2:0!! Elšnik je s kota podal v domač kazenski prostor, tam pa so Latvijci povsem pozabili na Ahmeda Muhametbegovića, ki je z glavo povišal prednost zmajev.

Zadetek Olimpije za 2:0

62. minuta: Mustafa Nukić je padel v kazenskem prostoru Latvijcev. Ni enajstmetrovke.

55. minuta: Velika priložnost za Valmiero. Latvijci niso uspeli izkoristiti lapsusa v obrambi Olimpije, preslab strel Lea Gaucha je Vidovšku omogočil enostavno posredovanje.

52. minuta: Prvi poizkus zmajev v nadaljevanju, močno s strani je sprožil Nukić, a precej zgrešil latvijska vrata.

ZAČETEK DRUGEGA DELA!

KONEC PRVEGA POLČASA!

40. minuta: Domači so se malce prebudili, Jaunzems je še enkrat meril s strani, Vidovšek odbija.

38. minuta: Poizkus Latvijcev s prostega strela je zlahka ukrotil Vidovšek.

32. minuta: GOOOOL!!!! Rui Pedro za vodstvo Olimpije! Zmaji so zapravljali priložnost za priložnostjo, nato pa po akciji Sešlarja, Nukića in Pedra vendarle prišli do vodstva. Hladnokrven zaključek Portugalca!

28. minuta: Nov poizkus zmajev, tokrat je z razdalje meril Agustin Doffo, a je bil vratar Valmiere dovolj dobro postavljen.

18. minuta: Izjemna priložnost Olimpije! V kazenskem prostoru Valmiere sta kombinirala Ivan Posavec in Mustafa Nukić, Olimpijina “devetka” pa je z idealnega položaja zgrešila vrata latvijskega prvaka.

Zapravljena priložnost Mustafe Nukića

13. minuta: Svit Sešlar je s prostega strela podal v kazenski prostor, Timi Max Elšnik pa je z glavo meril mimo latvijskih vrat.

8. minuta: Olimpija je dobro odprla tekmo, imela nekaj pol priložnosti, a prvi so zapretili domači. Alvis Jaunzems je sprožil z roba kazenskega prostora, Vidovšek pa je v drugem poizkusu vendarle ujel žogo.

// izid prvih tekem

Ekipe, označene z zvezdico (*), so se uvrstile v drugi krog, poražene ekipe bodo tekmovanje nadaljevale v konferenčni ligi