Španci prekrižali načrte Škotom, Turki presenetili Hrvate (VIDEO)

Nogomet 12. Okt 202322:26 > 23:09 0 komentarjev

Z osmimi tekmami v skupinah A, D, E in I so se danes zvečer nadaljujevale kvalifikacije za evropsko prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostila Nemčija. Španija je v derbiju vodilnih reprezentanc skupine A v Sevilli gostila še neporaženo Škotsko in jo premagala z 2:0, na zelo pomembnem obračunu v Osijeku pa je bila Turčija boljša od Hrvaške z 1:0.

Oslabljeni Hrvati – hrvaški selektor Zlatko Dalić ni mogel računati na Ivana Perišića, Mislava Oršića, Andreja Kramarića in Luko Ivanušca – so nocoj proti Turkom odigrali svojo premierno tekmo na novem osiješkem stadionu Opus Arena. A nogometni praznik v Slavoniji pred 13.000 gledalci se ni končal po njihovih željah, saj so v obračunu za prvo mesto v skupini D po veliki napaki vratarja Dominika Livakovića in zadetku Barisa Yilmaza v 43. minuti izgubili z 0:1. Za kockaste je bil to za nameček sploh prvi domači poraz v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo po kar 36 tekmah.

Tretja je še vedno Armenija s sedmimi točkami, čeprav je danes izgubila v Latviji z 2:0. Domačini so skoraj cel drugi polčas igrali z igralcem manj.

Prvi poraz v kvalifikacijah so vpisali tudi Škoti, ki bi se z današno zmago še uvrstili na evropsko prvenstvo, a so morali v Sevilli priznati premoč Španiji. Ta je bila boljša z 2:0, potem ko je mrežo v 73. minuti zatresel Alvaro Morata, končni izid pa je 13 minut pozneje postavil Oihan Sancet.

Na drugi tekmi skupine A so Norvežani pričakovano opravili svoje delo na Cipru in zmagali s 4:0, pri čemer je Erling Haaland zadel dvakrat. Škoti po prvem porazu še vedno vodijo s 15 točkami, Španci ob tekmi manj jih imajo 12, Norvežani pa 10.

V skupini I so namesto treh odigrali le dve tekmi, obračun Izraela in Švice je bil preložen zaradi vojnih razmer v Izraelu. Tako sta se Belorusija in Romunija razšli z 0:0, Kosovo, ki ga vodi Slovenec Primož Gliha pa je ob dveh golih Milota Rashice zmagalo v Andori s 3:0. Švicarji imajo 14 točk, Romuni ob tekmi več 13, Izrael je tretji z 11.

V petek si lahko štiri reprezentance zagotovijo nastop na EP v Nemčiji. To lahko uspe Franciji v skupini B ob zmagi proti Nizozemski, zmagovalec obračuna skupine F med Belgijo in Avstrijo bo prav tako prejel vstopnico za EP, Portugalski pa bi to uspelo ob morebitnem slavju proti Slovaški v skupini J.

Slovenijo v soboto čaka domača tekma proti Finski, tri dni kasneje pa bodo varovanci selektorja Matjaža Keka gostovali pri Severni Irski.