Petica Angležev in Poljakov, Srbi so se mučili

FIFA Svetovno Prvenstvo 9. Okt 202122:58 > 23:27 13 komentarjev
Trije levi so upravičili vlogo favoritov. Foto: AP Photo/Joan Monfort

Za nami je nov krog kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu 2022. V soboto nismo videli nobenega presenečenja, favoriti so upravičili vlogo favorita. Že v petek so slovenski nogometaši deklasirali Malto (4:0).

Angleži so v soboto visoko s kar 5:0 premagali Andoro. Sploh prvi zadetek v dresu treh levov je med drugim dosegel tudi Jack Grealish. Z enakim izidom so se Poljaki poigrali s San Marinom, uspešen večer je tudi za Dansko in Švedsko. Prvi so s 4:0 odpravili Moldavce, drugi pa s 3:0 Kosovo.

Izjemna podaja vratarja in prvi zadetek za Anglijo Jacka Grealisha:

Pomembne zmage so se veseli tudi nogometaši BiH, Avstrijci so nove tri točke vknjižili na Ferskih Otokih, Švicarji pa so bili kljub igralcu manj boljši od Severnih Ircev (2:0).

Zmage favoritov v slovenski skupini H

Že v petek so v kvalifikacijski skupini H, v kateri se za preboj na svetovno prvenstvo 2022 bori tudi Slovenija, do zmag prišli vsi favoriti. Slovenski nogometaši so s 4:0 odpravili Malto, Hrvaška s 3:0 Ciper in Rusi z 1:0 Slovaško.

Slovenci na Malti v prvih 15 minutah niso navdušili, nato pa so se vendarle razigrali in preko Josipa Iličića tudi povedli. Zadel je po podaji Jureta Balkovca v sredino kazenskega prostora, potem ko je natančno meril v bližnji spodnji kot domačega gola.

V nadaljevanju so zapretili tudi domači, a velike priložnosti ni izkoristil Luke Montebello. Obramba Slovenije je nanj povsem pozabila, a je žogo z glavo zelo slabo zadel.

V drugem polčasu je igrala le še Slovenija. Prednost je povišal Andraž Šporar, nato v drugo v polno meril Iličić, piko na i pa je s prvencem postavil 18-letni Benjamin Šeško in postavil končni izid 0:4.

Izbrance Matjaža Keka v ponedeljek v Ljudskem vrtu čaka še dvoboj z Rusijo.

Zmagi za Hrvate in Ruse

Na papirju najtežje delo so imeli Rusi, ki so slavili zelo pomembno minimalno zmago proti Slovaški (1:0). S tem je Slovenija na lestvici preskočila Slovake, medtem ko Hrvati, ki so s 3:0 slavili na Cipru, in Rusi, Sloveniji še naprej bežijo za velikih šest točk.

Hrvati so pričakovano zlahka strli CIper, čeprav je Luka Modrić zapravil tudi najstrožjo kazen. FOTO: Guliverimages.

Nemci stežka strli Romune

V Nemčiji, ki igra v skupini J, je Hagi Romune že v 9. minuti povedel v vodstvo, ki so vodili tudi ob polčasu. V drugem delu sta stvari na svoje mesto postavila Serge Gnabry in Thomas Muller, dva člana Bayerna. Muller je za zmago zadel v 81. minuti tekme.

Omeniti velja še skupino G, kjer je bil vroč obračun med Turki in Norvežani. Dvoboj se je končal z delitvijo točk, po zmagi nad Latvijo pa na vrhu lestvice ostajajo Nizozemci.

Evropske kvalifikacije za SP, 7. krog:

Petek, 8. oktober:

Skupina H:
Malta – Slovenija 0:4 (0:1)
Strelci: 0:1 Iličić 27., 0:2 Šporar 49., 0:3 Iličić 60., 0:4 Šeško 67.

Rusija – Slovaška 1:0 (1:0)
Strelec: 1:0 Škriniar 24./ag

Ciper – Hrvaška 0:3 (0:1)
Strelci: 0:1 Perišić 45., 0:2 Gvardiol 80., 0:3 Livaja 92.

Lestvico zagotavlja SofaScore LiveScore

Skupina E:
Estonija – Belorusija 2:0 (0:0)
Strelca: 1:0 Sorga 58., 2:0

Češka – Wales 2:2 (1:1)
Strelci: 0:1 Ramsey 36., 1:1 Pešek 38., 2:1 Ward 49./ag, 2:2 James 69.

Skupina G:
Gibraltar – Črna gora 0:3 (0:2)
Strelca: 0:1 Marušić 7., 0:2 Beqiraj 44. 0:3 Beqiraj 68.

Latvija – Nizozemska 0:1 (0:1)
Strelec: 0:1 Klaassen 19.

Turčija – Norveška 1:1 (1:1)
Strelca: 1:0 Akturkoglu 6., 1:1 Thorstvedt 41.

Skupina J:
Nemčija – Romunija 2:1 (0:1)
Strelci: 0:1 Hagi 9., 1:1 Gnabry 52., 2:1 Muller 81.

Islandija – Armenija 1:1 (0:1)
Strelca: 0:1 Hovhannisjan 35., 1:1 Johannesson 77.

Lihtenštajn – Severna Makedonija 0:4 (0:1)
Strelci: 0:1 Velkovski 39., 0:2 Alioski 66., 0:3 Nikolov 74., 0:4 Churlinov 83.

Sobota, 9. oktober:

Skupina A:
Azerbajdžan – Irska 0:3 (0:2)
Strelci: 0:1 Robinson 7., 0:2 Robinson 39., 0:3 Ogbene 90.

Luksemburg – Srbija 0:1 (0:0)
Strelec: 0:1 Vlahović 68.

Skupina B:
Švedska – Kosovo 3:0 (1:0)
Strelci: 1:0 Forsberg 29., 2:0 Isak 62., 3:0 Quaison 79.

Gruzija – Grčija  0:2 (0:0)
Strelci: 0:1 Bakasetas 90., 0:2 Pelkas 90.+5

Skupina C:
Litva – Bolgarija 3:1 (1:0)
Strelci: 1:0 Lasickas 18., 1:1 Despotov 64., 2:1 Černič 82., 3:1 Černič 84.

Švica – Severna Irska 2:0 (1:0)
Strelca: 2:0 Zuber 45.+3, Fassnacht 90.+1
R.K.: Lewis 37./Severna Irska

Skupina D:
Kazahstan – Bosna in Hercegovina 0:2 (0:1)
Strelca: 0:1 Prevljak 25., 0:2 Prevljak 66.

Finska – Ukrajina 1:2 (1:2)
Strelci: 0:1 Jarmolenko 4., 1:1 Pukki 29., 1:2 Jeremčuk 34.

Skupina F:
Škotska – Izrael 3:2 (1:2)
Strelci: 0:1 Zahavi 5., 1:1 McGinn 30., 1:2 Dabour 32., 2:2 Dykes 57., 3:2 McTominay 90.+4

Ferski otoki – Avstrija 0:2 (0:1)
Strelca: 0:1 Laimer 26., 0:2 Sabitzer 48.

Moldavija – Danska 0:4 (0:4)
Strelci: 0:1 Skov Olsen 23., 0:2 Kjaer 34., 0:3 Norgaard 39., 0:4 Maehle 44.

Skupina I:
Andora – Anglija 0:5 (0:2)
Strelci: 0:1 Chilwell 17., 0:2 Saka 40., 0:3 Abraham 59., 0:4 Ward-Prowse 79., 0:5 Grealish 86.

Madžarska – Albanija 0:1 (0:0)
Strelec: 0:1 Broja 80.

Poljska – San Marino 5:0 (2:0)
Strelci: 1:0 Swiderski 10., 2:0 Brolli 20./a.g., 3:0 Kedziora 50., 4:0 Buksa 84., 5:0 Piatek 90.+1