Lionela Messija Slovenija ni ustavila, bo Cristiana Ronalda?

Nogomet 23. Mar 20245:00 > 7:59 0 komentarjev
Lionel Messi
Lionel Messi proti Sloveniji. Foto: Profimedia

V pričakovanju gostovanja Portugalske z velikim Cristianom Ronaldom smo preverili, kakšna je bilanca globalnih nogometnih zvezdnikov, ki so se v zadnjih desetih letih udarili s slovensko izbrano vrsto. Bolj ali manj so velika imena upravičila svoj sloves, a igrišča niso vselej zapuščala nasmejana.

Slovenska nogometna reprezentanca je v svoji nekaj več kot tridesetletni zgodovini odigrala že kar nekaj prestižnih, spektakularnih obračunov z najmočnejšimi reprezentancami našega planeta.

To so bile tekme, na katerih so Slovencem nasproti stala nekatera zares velika nogometna imena. Časovni stroj bomo zavrteli za desetletje in se vrnili v leto 2014, ko so proti naši izbrani vrsti, ki jo je tedaj vodil Srečko Katanec, med drugim igrali Urugvajci, Argentinci in Angleži.

Junijska turneja po Južni Ameriki, ki je zajemala odmevni tekmi proti Urugvaju in Argentini, se je za Slovenijo končala z dvema porazoma. Dvakrat je bilo 0:2. Obakrat je za južnoameriška tekmeca proti naši izbrani vrsti v polno meril veliki zvezdnik izbrane vrste, za Urugvajce je zadel Edinson Cavani, za Argentince pa 7. junija 2014 v La Plati Lionel Messi. Takratni nogometni velemojster Barcelone je v igro vstopil v 58. minuti, v 76. pa po podaji Sergia Aguera postavil končni izid dvoboja.

Deset let kasneje vzporednic s potjo v Južno Ameriko ne manjka

Ko v zgodovino gledamo skozi prizmo današnje generacije, je bil na tisti tekmi med vratnicama Slovenije Vid Belec, na sredini igrišča je 90 minut odigral Jasmin Kurtić. Na klopi Slovenije je sedel tudi Erik Janža. Takrat sta bila nosilca slovenske igre tudi današnja pomočnika selektorja Matjaža Keka Milivoje Novaković in Boštjan Cesar.

Boštjan Cesar in Lionel Messi
Boštjan Cesar je bil v La Plati zadolžen za pokrivanje velemojstra nogometne igre. Foto: Profimedia

Rooney je bil nočna mora Slovenije

Jeseni 2014 se je Slovenija v kvalifikacijah za Euro 2016 odpravila na še eno odmevno gostovanje, tokrat na londonski Wembley, kjer se je udarila z Anglijo. Prvo ime treh levov je bil v tistem obdobju Wayne Rooney, ki je v drugem polčasu minuto po senzacionalnem vodstvu Slovenije, avtogol je dosegel Jordan Henderson, z bele točke izid izenačil, do konca dvoboja pa je še dvakrat zadel Danny Welbeck.

Rooney je z Anglijo proti Sloveniji zadel tudi pomladi 2015 na gostovanju v Stožicah, ko je zlomil srca slovenskih navijačev. V 84. minuti tekme je namreč Nejc Pečnik izenačil na 2:2, potem ko je za našo izbrano vrsto zadel Novaković, za Angleže pa dvakrat Jack Wilshere. A zadnjo besedo je imel napadalec Manchester Uniteda, ki je v 86. minuti poskrbel za zmago gostov.

Wayne Rooney
Na Wayna Rooneyja Slovenci nimamo najlepših spominov. Foto: Profimedia

So pa Rooneyja in druščino Slovenci ustavili leto dni kasneje, ko so bili v Stožicah celo blizu zmagi proti veliki Angliji, a so se morali zadovoljiti z remijem brez golov (0:0). Zelo blizu ponovitvi istega rezultata so bili tudi maja 2017, ko pa je v 94. minuti za tri leve na Wembleyju zadel takrat že prvi mož zvezdnik reprezentance Harry Kane. Slednji bo, če ne bo poškodb, znova proti naši izbrani vrsti igral 25. junija, ko se bosta reprezentanci na Euru 2024 srečali v Kölnu.

V Stožicah nista čarala ne Lewandowski ne Modrić

Naslednji svetovni super zvezdnik je v Stožice prišel leta 2019. In iz Ljubljane odšel z dolgim nosom. To je bil napadalec Bayerna Robert Lewandowski, ki je 6. septembra s Poljaki proti Sloveniji izgubil z 2:0, za našo izbrano vrsto sta zadela Aljaž Struna in Andraž Šporar. Je pa Lewandowskemu ‘maščevanje’ uspelo dva meseca kasneje, ko je zadel ob domači zmagi Poljakov s 3:2.

Robert Lewandowski
Slovenci so v Ljubljani Lewandowskega ustavili, na povratni tekmi žal ne. Foto: Aleš Fevžer

Marca 2021 so sklonjenih glav iz Stožic odhajali tudi Hrvati z Luko Modrićem. Slovenija je južne sosede v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v Katarju ugnala z 1:0, odločilni zadetek je dosegel Sandi Lovrić. So se pa ‘vatreni’ naši izbrani vrsti grdo maščevali septembra, ko so z goli Livaje, Pašalića in Vlašića Slovence odpravili s 3:0.

Haland vzklikal: “Oblak, Oblak, Oblak!”

Zadnji član res najbolj izbrane smetane svetovnega nogometa, ki je obiskal Slovenijo, je bil septembra 2022 napadalec Manchester Cityja Erling Haaland. Sloviti Norvežan je na tekmi lige narodov sicer stresel mrežo Jana Oblaka, a domov vseeno odšel z ničlo, varovanci Matjaža Keka so z goloma Andraža Šporarja in Benjamina Šeška rezultat preobrnili in slavili z 2:1.

Še večja nočna mora za Haalanda je bila Slovenija na čelu z Janom Oblakom tri mesece prej, ko je junija 2022 naša izbrana vrsta v Oslu z Norvežani igrala 0:0. Po tisti tekmi je sloviti napadalec odkorakal mimo tam zbranih slovenskih in norveških novinarjev ter na prošnje za izjave glasno ponavljal le: “Oblak, Oblak, Oblak …” Nič ne bomo imeli proti, če bo enako v torek počel Cristiano Ronaldo

Tekmo med Slovenijo in Portugalsko si boste lahko 26. marca v živo ogledali na Sportklubu. Gost v bogatem studijskem delu bo legendarni Zlatko Zahović.